Mezi nimi: snímek varující mladé lidi před HIV a AIDS

23. 6. 2010 - 19:00 | Téma | red

Mezi nimi: snímek varující mladé lidi před HIV a AIDS zdroj: tisková zpráva

Přimět mladé lidi k zodpovědnému chování v oblasti sexu a varovat před nebezpečím HIV a AIDS si klade za cíl film Mezi nimi. Středometrážní hraný snímek režiséra Davida Vignera sleduje osudy několika mladých lidí, do jejichž života zasáhne pozitivní test na HIV. Film bude po dnešní premiéře nabízen jako učební pomůcka pro střední školy a tvůrci jej plánují nabídnout volně ke stažení na internetu.

"HIV a AIDS patří mezi problematiku, které se na rozdíl třeba od drog věnuje menší pozornost. Chtěli bychom, aby náš snímek vyprovokoval studenty ve třídě k následné diskusi," řekl dnes ČTK režisér Vigner. "Pokud jsou lidé k tomuto tématu lhostejní, tak s nimi tento film neudělá nic. Pokud se diváci zamyslí, že se sami mohli v životě v podobných situacích ocitnout, a že by také mohli dostat dopis z AIDS centra, jaký přišel hlavnímu hrdinovi, tak dílo splnilo účel," dodal.

Hrdinové snímku prožívají první lásky a získávají první milostné zkušenosti. Jejich dosud bezstarostný život, v němž nechybějí nevěry a nezávazný sex, se však zcela změní po zjištění, že jeden z nich je HIV pozitivní. Tvůrci se pokoušejí odkrýt pocity hlavních postav, ale také jejich rodičů a okolí. V titulních rolích se objevují začínající herci Tomáš Váhala, Veronika Tkaczyková a Vanda Chaloupková, které svými výkony podpořili zkušenější kolegové Veronika Freimanová a Vladimír Javorský. Menší roli gynekologa si zahrál i známý sexuolog Radim Uzel.

Mezi nimi, Aneta Vígnerová zdroj: tisková zpráva

"Je to unikátní projekt, protože osvěta o HIV se zatím dělala jen prostřednictvím různých přednášek, brožurek, letáků, ale hraný film je tady podle mne poprvé. Je přitom sdělný i pro mladé lidi," řekl ČTK Uzel.

Tvůrci usilují o získání doporučení ministerstva školství, které by filmu poskytlo statut pomůcky vhodné pro výuku. V současnosti také vedou jednání s Českou televizí, jež rozhodnou o případném uvedení Mezi nimi na televizní obrazovky. Snímek by měl být v nejbližších dnech také volně přístupný ke stažení na webu www.mezi-nimi.cz.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.