Mezi nimi: snímek varující mladé lidi před HIV a AIDS

23. 6. 2010 - 19:00 | Téma | red

Mezi nimi: snímek varující mladé lidi před HIV a AIDS zdroj: tisková zpráva

Přimět mladé lidi k zodpovědnému chování v oblasti sexu a varovat před nebezpečím HIV a AIDS si klade za cíl film Mezi nimi. Středometrážní hraný snímek režiséra Davida Vignera sleduje osudy několika mladých lidí, do jejichž života zasáhne pozitivní test na HIV. Film bude po dnešní premiéře nabízen jako učební pomůcka pro střední školy a tvůrci jej plánují nabídnout volně ke stažení na internetu.

"HIV a AIDS patří mezi problematiku, které se na rozdíl třeba od drog věnuje menší pozornost. Chtěli bychom, aby náš snímek vyprovokoval studenty ve třídě k následné diskusi," řekl dnes ČTK režisér Vigner. "Pokud jsou lidé k tomuto tématu lhostejní, tak s nimi tento film neudělá nic. Pokud se diváci zamyslí, že se sami mohli v životě v podobných situacích ocitnout, a že by také mohli dostat dopis z AIDS centra, jaký přišel hlavnímu hrdinovi, tak dílo splnilo účel," dodal.

Hrdinové snímku prožívají první lásky a získávají první milostné zkušenosti. Jejich dosud bezstarostný život, v němž nechybějí nevěry a nezávazný sex, se však zcela změní po zjištění, že jeden z nich je HIV pozitivní. Tvůrci se pokoušejí odkrýt pocity hlavních postav, ale také jejich rodičů a okolí. V titulních rolích se objevují začínající herci Tomáš Váhala, Veronika Tkaczyková a Vanda Chaloupková, které svými výkony podpořili zkušenější kolegové Veronika Freimanová a Vladimír Javorský. Menší roli gynekologa si zahrál i známý sexuolog Radim Uzel.

Mezi nimi, Aneta Vígnerová zdroj: tisková zpráva

"Je to unikátní projekt, protože osvěta o HIV se zatím dělala jen prostřednictvím různých přednášek, brožurek, letáků, ale hraný film je tady podle mne poprvé. Je přitom sdělný i pro mladé lidi," řekl ČTK Uzel.

Tvůrci usilují o získání doporučení ministerstva školství, které by filmu poskytlo statut pomůcky vhodné pro výuku. V současnosti také vedou jednání s Českou televizí, jež rozhodnou o případném uvedení Mezi nimi na televizní obrazovky. Snímek by měl být v nejbližších dnech také volně přístupný ke stažení na webu www.mezi-nimi.cz.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.