Měsíční sci-fi Moon vstupuje 1. dubna do českých kin

16. 3. 2010 - 18:26 | Téma | red

Měsíční sci-fi Moon vstupuje 1. dubna do českých kin zdroj: tisková zpráva

Skvělý herecký výkon hlavního hrdiny a napínavý příběh upozorňující na nebezpečí klonování lidí zdobí britskou nízkorozpočtovou sci-fi Moon (Měsíc).

Americký herec Sam Rockwell se v ní představuje v roli osamělého strážce těžebního zařízení na Měsíci, který se musí vyrovnat s nečekaným odhalením pravdy o svém životě. Čeští diváci mohou Moon vidět v kinech od 1. dubna.


Moon je první celovečerní snímek režiséra Duncana Jonese, syna populárního hudebníka Davida Bowieho. Hlavní roli svěřil překvapivě Samu Rockwelovi, který se doposud prosazoval spíše v žánru komedií.


Film svým příběhem i vzhledem exteriérů a interiérů základny připomíná legendární sci-fi 2001: Vesmírná odysea a Vetřelec. Pracovník těžařské společnosti Sam Bell v podání Rockwela pracuje na vesmírné základně na odvrácené straně Měsíce, na níž se těží vzácný plyn Helium 3. Ten poskytuje obyvatelstvu Země hlavní zdroj energie. Sam je jediným obyvatelem stanice, na níž mu společnost dělá jen inteligentní počítač Gerty, jemuž propůjčil hlas Kevin Spacey.

Astronautův tříletý kontrakt se blíží ke konci a Sam se těší na návrat k ženě a malé dceři. Jeho zdravotní stav se ale náhle začíná zhoršovat - trpí bolestmi hlavy a halucinacemi. Při obsluze jednoho z těžebních strojů navíc utrpí vážné zranění, jemuž téměř podlehne. Incident přiměje jeho zaměstnavatele, bohatou průmyslovou korporaci, k urychlenému vyslání náhradníka. Jenže tento krok znamená pro Sama jen jediné - jeho život je v ohrožení. Postupně mu totiž začíná docházet, že na základně nebyl sám a přestává si být jistý i vlastní identitou.


Snímek sklízí po celém světě skvělé kritiky. Filmoví recenzenti z webu rottentomatoes.com mu dali vysokých 89 procent. Shodli se, že Moon je "podmanivá" sci-fi, v němž Rockwell podává mimořádným výkon. Film také označili za slibný debut režiséra Duncana Jonese. Podle britského nedělníku Observer je Moon "napínavý, promyšlený a mimořádně klaustrofobický" snímek. Za "opojný výlet do krajiny lidské mysli," ho považuje recenzent týdeníku Illinois Times.


Ve všeobecné pochvalné litanii ojediněle zaznívají i kritické hlasy. "S koncem by tajemno a napětí mělo vrcholit, ale Moon ve skutečnosti ztrácí dech," vyčítá mu komentátor časopisu Variety.
Sci-fi natočil osmatřicetiletý Jones s relativně nízkým rozpočtem 2,5 milionu liber (70 milionů korun). Moon se stal velkým překvapením minulého roku. Jeho ohlas u diváků připomíná úspěch jiné "levné" sci-fi District 9. V prosinci Moon získal cenu BIFA pro nejlepší britský nezávislý film.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.