Měsíční sci-fi Moon vstupuje 1. dubna do českých kin

16. 3. 2010 - 18:26 | Téma | red

Měsíční sci-fi Moon vstupuje 1. dubna do českých kin zdroj: tisková zpráva

Skvělý herecký výkon hlavního hrdiny a napínavý příběh upozorňující na nebezpečí klonování lidí zdobí britskou nízkorozpočtovou sci-fi Moon (Měsíc).

Americký herec Sam Rockwell se v ní představuje v roli osamělého strážce těžebního zařízení na Měsíci, který se musí vyrovnat s nečekaným odhalením pravdy o svém životě. Čeští diváci mohou Moon vidět v kinech od 1. dubna.


Moon je první celovečerní snímek režiséra Duncana Jonese, syna populárního hudebníka Davida Bowieho. Hlavní roli svěřil překvapivě Samu Rockwelovi, který se doposud prosazoval spíše v žánru komedií.


Film svým příběhem i vzhledem exteriérů a interiérů základny připomíná legendární sci-fi 2001: Vesmírná odysea a Vetřelec. Pracovník těžařské společnosti Sam Bell v podání Rockwela pracuje na vesmírné základně na odvrácené straně Měsíce, na níž se těží vzácný plyn Helium 3. Ten poskytuje obyvatelstvu Země hlavní zdroj energie. Sam je jediným obyvatelem stanice, na níž mu společnost dělá jen inteligentní počítač Gerty, jemuž propůjčil hlas Kevin Spacey.

Astronautův tříletý kontrakt se blíží ke konci a Sam se těší na návrat k ženě a malé dceři. Jeho zdravotní stav se ale náhle začíná zhoršovat - trpí bolestmi hlavy a halucinacemi. Při obsluze jednoho z těžebních strojů navíc utrpí vážné zranění, jemuž téměř podlehne. Incident přiměje jeho zaměstnavatele, bohatou průmyslovou korporaci, k urychlenému vyslání náhradníka. Jenže tento krok znamená pro Sama jen jediné - jeho život je v ohrožení. Postupně mu totiž začíná docházet, že na základně nebyl sám a přestává si být jistý i vlastní identitou.


Snímek sklízí po celém světě skvělé kritiky. Filmoví recenzenti z webu rottentomatoes.com mu dali vysokých 89 procent. Shodli se, že Moon je "podmanivá" sci-fi, v němž Rockwell podává mimořádným výkon. Film také označili za slibný debut režiséra Duncana Jonese. Podle britského nedělníku Observer je Moon "napínavý, promyšlený a mimořádně klaustrofobický" snímek. Za "opojný výlet do krajiny lidské mysli," ho považuje recenzent týdeníku Illinois Times.


Ve všeobecné pochvalné litanii ojediněle zaznívají i kritické hlasy. "S koncem by tajemno a napětí mělo vrcholit, ale Moon ve skutečnosti ztrácí dech," vyčítá mu komentátor časopisu Variety.
Sci-fi natočil osmatřicetiletý Jones s relativně nízkým rozpočtem 2,5 milionu liber (70 milionů korun). Moon se stal velkým překvapením minulého roku. Jeho ohlas u diváků připomíná úspěch jiné "levné" sci-fi District 9. V prosinci Moon získal cenu BIFA pro nejlepší britský nezávislý film.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.