Matrix Revolutions: Devolutions Matrix Wars

28. 1. 2008 - 16:21 | Recenze | red

Matrix Revolutions: Devolutions Matrix Wars zdroj: tisková zpráva

Když v srpnu 1999 přišel do našich kin americký film Matrix , byla to, jako kdekoliv jinde na světě, bomba

Když v srpnu 1999 přišel do našich kin americký film Matrix, byla to, jako kdekoliv jinde na světě, bomba. Nyní o čtyři roky později se na plátnech objevuje jeho druhé pokračování a dojem je shovívavě řečeno rozpačitý. Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky, platí spolehlivě od Herodota až do dnešních dnů a asi bude platit navždy. Nevstoupíš dvakrát a už vůbec ne třikrát do stejného Matrixu. A pokud se o to pokusíš, učiň tak pokorně a spíš než do digitálních triků investuj peníze do dobrého scenáristy. A nekopíruj Hvězdné války.

Matrix Revolutions Matrix, to bylo zjevení na poli akční a vlastně sci-fi vůbec. Příběh měl silný nápad (kterým není katastrofická budoucnost, umělá inteligence, ale virtuální realita), spád, gradaci a tempo. Karty jsou jasné: lidé versus stroje. Matrix má smysl. Je to past na lidstvo, které je v zajetí strojů po prohrané válce. Úkolem je lidstvo osvobodit a porazit mechanického nepřítele. Klasický příběhový rámec se tvůrcům podařilo obléct do velmi působivého a přitažlivého kabátu a fenomén byl na světě. Výrazná (z comicsové estetiky vycházející) stylizace, chytrá (postmoderní) hra se společenskými pojmy a filmovými odkazy, nové úchvatné triky, to vše u diváků zabodovalo. S podobnými devizami ovšem bodoval u publika již v sedmdesátých letech se svým dílem jistý Geoge Lucas.

Není těžké už od počátku nalézt paralely mezi světem Matrixu a universem Hvězdných válek. Dokud byl však pouze samotný Matrix působil díky své poutavé stylizaci originálním dojmem. Teď, když mu přibyli dva poněkud „dementní“ bratři v podobě Reloaded a Revolutions, je naprosto zřetelné, že Wachovští natočili moderní verzi Hvězdných válek.

Možná to však není opisování, možná není účelem pouze vydělat co nejvíc peněz v nejkratším čase, třeba to celé vzniklo tak, že se Wachovští vcelku poprávu naštvali, když viděli, jak Lucas naložil s mýtem Star Wars v podobě velmi mizerné Epizody I. a rozhodli se, že lidstvu tento klenot fantazie zachrání. A současně jej přispůsobí dnešním filmovým standardům. Došli tak daleko, že se rozhodli obětovat vlastní dítě, Matrix, jehož scanáristicko-dramaturgická pitva měla poskytnout půdu pro převzaté motivy ze Star Wars.

Podívejme se na Revolutions optikou Star Wars: (Zajímavé je hned to, že na konci předchozího dílu se jedna z hlavních postav ocitne v jisté formě bezvědomí a třetí díl začíná její záchranou) Mladý nadaný padavan Neo selže ve své misi a temná síla je stále na vzestupu. Neo o sobě pochybuje, ale důkladným sebepoznáním za pomoci jiného mistra Jediů Yody-Vědmy si uvědomí, že je skutečným rytířem Jedi. Mezitím se k základně rebelů blíží imperiální hvězda smrti, vzbouřenci se připravují na zoufalý boj. Jedi Neo zatím vyráží utkat se s temným galaktickým císařem. Svého X-winga musí řídit poslepu, spoléhá na Sílu a svého věrného R2-Trinity-D2. Boj propuká, uniformní vojáci impéria versus ke všemu odhodlaní rebelové. Na pomoc vzbouřencům letí v Millenium Falcon také Han-Niobee-Solo s Chewbaccou-Morfeem po boku, zasahuje právě včas. Neo se ocitá v samotném srdci hvězdy smrti. Jeho otec, robotický Darth Vader, mu pomůže v souboji s nelítostným císařem-Smithem. Vzbouřenci vítězí. Svítá nad triumfujícím Coruscantem.

A tak dále: podobností mezi oběma ságami je víc než dost, jen si zkuste, milí diváci, nějakou najít (Začněte třeba od těch nejokatějších-kde jste už viděli takové kostýmy, jaké mají důstojníci lidské armády v Siónu?)
Kdyby to Geogi Lucasovi myslelo stále tak pružně jako zamlada, nabídl by po úspěchu Matrixu bratrům Wachovským režii dvojky a trojky Star Wars. Byl by to zisk pro všechny. A největší pro diváky, kterým by zůstal Matrix a současně by byli ušetřeni nepovedených Epizod I. a II..

Poznámku na závěr: Původní trilogii Hvězdných válek jsem vnímal narozdíl od Matrixu s velkým časovým odstupem, a vždy jsem ji bral a hodnotil vcelku a ne jednotlivé díly zvlášť. Kdybych měl porovnat samotné filmy, tak mi jako nejlepší vychází Impérium vrací úder, protože je „nejtemnější“, nejdramatičtější, akčnější a spektakulárnější než Nová naděje a míň patetický než Návrat Jediho. Kdoví, třeba naše děti budou přesně takhle koukat na Matrix. Já však budu dělat, co budu moci, abych jim existenci Reloaded a Revolutions tajil, co nejdéle to půjde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.