Matrix 4, Duna a další pecky budou debutovat ve stejný den v kinech i na HBO Max

4. 12. 2020 - 9:00 | Novinky | Adam Homola

Matrix 4, Duna a další pecky budou debutovat ve stejný den v kinech i na HBO Max zdroj: Foto: Vanity Fair

Nová doba, revoluce, či poslední hřebíček do rakve kinařů? Možná všechno dohromady.

Warner Bros. totiž oznámili, že všechny jejich nadcházející filmy půjdou příští rok zároveň do kin i na streamovací službu HBO Max. Ta by se měla dostat právě v průběhu roku 2021 i do Česka, tudíž součástí „revoluce“ budeme i my.

Studio si to teď s blížící se Wonder Woman 1984 vyzkouší a pokud se jim to osvědčí í příští rok, nebude už zřejmě cesty zpět. V roce 2021 se totiž na HBO Max objeví ve stejný den jako v kinech Duna, The Suicide Squad, Matrix 4, Godzilla vs Kong, Mortal Kombat, nový Space Jam, nový Conjuring, Tom & Jerry a další filmy. Všechny budou přitom dostupné ve 4K, Ultra HD a s podporou HDR.

zdroj: Vertical Entertainment

Bohužel bude tenhle model poměrně podivně časově omezen. V praxi se tak například Duna objeví ve stejný den v kinech a zároveň bude k mání i na HBO Max, kde se na ni budete moct podívat z pohodlí domova. Jenže na to budete mít jen měsíc. Po třiceti dnech z HBO Max Duna zmizí, jen aby se tam zase po nějaké (v tuto chvíli nevíme jaké) době vrátila. Že by drobný ústupek skomírajícím kinařům?

Šéfka Warner Bros. Ann Sarnoff v tiskové zprávě řekla, že „žijeme v bezprecedentní době, což si vyžaduje kreativní řešení. Nikdo nechce vidět filmy zpátky na stříbrném plátně víc než my. Víme, že nový obsah je krví do žil kinařům, ale zároveň to musíme vyvažovat s realitou, kdy bude většina kin v Americe pravděpodobně výrazně omezena po celý příští rok.“

Warner samozřejmě není jediné studio podnikající kroky tímhle směrem. V Disney si udělali z Hamiltona, Artemis Fowl a Souls streamovací exkluzivity na svém vlastní platformě Disney+ a tamtéž uspěla před několika měsíci i Mulan. Tu navíc ještě Disney nabízel pouze za 30 dolarů navrch nad rámec standardního předplatného a studioví hlavouni se nedávno nechali slyšet, že Mulan považují za úspěch.

zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Že je budoucnost distribuce filmů ve streamování je tak s každým dalším měsícem jasnější, ostatně osobně bych se to už nezdráhal nazývat přítomností. Otázkou ovšem je, co bude s kiny. Pro provozovatele malých i velkých kin byl letošek katastrofální, a nevypadá to, že by měl být příští rok nějak zvlášť lepší. Koronavirus a s ním spojená omezená tady zatím pořád jsou a nejspíš tu budou minimálně příští rok. Kina tak budou muset mít i v roce 2021 provoz buď omezen, nebo regulérně zavřen.

Warneři sice tvrdí, že v jejich případě jde jen o jakýsi „experiment“ pouze na příští rok a pak se uvidí. Jenže bez ohledu na to, jak to bude s koronavirem v roce 2022, 2023 a dál je jasná jedna věc. Pokud se tenhle model studiím osvědčí, budou to mít kina definitivně spočítaná.

Zdroje: Warner Bros Pictures , tisková zpráva

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.