Master and Commander: The Far Side Of The World -soundtrack

25. 1. 2008 - 15:30 | Téma | red

Master and Commander: The Far Side Of The World -soundtrack zdroj: tisková zpráva

Sountrack i snímek Master and Commander: Odvrácená strana světa by mohl na první pohled vzbuzovat dojem mohutného pirátského dobrodružství, ale zdání klame, jednak proto, že snímku do zařazení do kategorie pirátských filmů chybí opravdu mnoho (hlavně piráti) a druhak proto, že snímek je spíše než „dobrodružstvím“ klasickým námořním dramatem ve stylu Dokonalé bouře nebo Bílé smršti.

Režisérem snímku je Peter Weir, který je známý svými netradičními filmovými náměti (Truman Show, Pobřeží moskytů, Beze strachu) a spoluprácemi s velmi zajímavými hudebními skladateli – dlouhou dobu spolupracoval s legendárním Mauricem Jarrem, ke spolupráci na svém předposledním snímku (Truman Show) si vybral neznámého Burkharda Dallwitze a u prakticky neznámých, ale dobrých jmen zůstal i u Master and Commander (prý netouží obsazovat komerční skladatele) – Christopher Gordon (ceněná hudba k televiznímu Moby Dickovi), Iva Davies (elektronický mág, leader v Austrálii a Novém Zélandě populární kapely Icehouse) a Richard Tognetti (hlavní houslista Australského Komorního Orchestru).

Trojice skladatelů pro film složila ambientní hudbu s tehdejším folkovým základem (snímek se odehrává na pozadí Napoleonských válek), která slouží především jako textura k filmovému obrazu. Není nikterak melodická, není dobrodružná ani silná – je jedině dobrá, ale jen pokud máte kladný postoj k ambientu.

První skladba, devítiminutová The Far Side of the World je vůbec tou nejlepší, jakou na celém soundtracku najdete, pomalu se probouzí, začíná pomalou a tajemnou hrou na perkuse, do ní se přidají smyčce a lesní rohy – ale rázem se nepromění v ohromné dobrodružství, ale skončí zase tak jak začali. Tato první skladba je jednak dobrá pro shrnutí celého soundtracku (víceméně na něm už nenajdete nic výrazně jiného), ale i pro určení toho, co vlastně hudba tria Gordon/Davies/Tagnietti je – hudební plochou, bez melodie nebo tématu, texturou, čirým ambientem. Někdy v hudbě najdete útržky různých pocitů neznáma nebo napětí (The Galapagos), občas někde zaslechnete ozvěnu irské lidové hudby, ale i přesto bych vám neporučil očekávat při poslechu soundtracku něco skutečně jiného, dobrodružného, dokonce ani skladba The Battle taková není.

Ty posluchače, které tento druh hudby zaujme pak asi zklame to, že na soundtracku se jí nachází přibližně 30 minut, další půlhodinu zabírají klasické kousky barokní hudby – Luigi Boccherini, J.S. Bach, Arcangelo Corelli, Mozart, Vaughna Williams a též dvě „lidovky“. Klasická hudba je na tomto soundtracku i ve filmu proto, že jeho dvě hlavní postavy, kapitán Jack Aubrey (Russell Crowe) a lodní lékař Stephan Maturin (Paul Bettany), ji mají v oblibě a čas od času se uchýlí do kajuty, kde hrají na housle (Crowea učil sám Tognetti) a violoncello.

Verdikt: Jedná se o více něž netradiční hudební doprovod, proto si před koupí nebo poslechem soundtracku vlastně rozmyslete, co od něj skutečně očekáváte.

Hodnocení: 70 %

Seznam skladeb:

01. The Far Side of the World (9:19)
02. Into the Fog (2:12)
03. Violin Concerto No. 3 - 3rd Movement (1:19)
W A Mozart
04. The Cuckold Comes Out of the Amery (3:27)
05. Smoke n'Oakum (5:27)
06. Fantasia on the Theme by Thomas Tallis (5:14)
R Vaughan-Williams
07. Adagio from concerto Grosso No. 8 in G Minor (1:56)
A Corelli
08. The Doldrums (2:46)
09. Prelude from the Unaccompanied Cello Suite No. 1 in G Major (2:38)
JS Bach, Yo Yo Ma - Cello
10. The Galapagos (1:39)
11. Folk Medley (5:12)
12. The Phasmid (2:34)
13. The Battle (5:07)
14. La Musica Notturna Delle Strade de Madrid No. 6 (9:23)
L Boccherini
15. Full Circle (1:34)

Celkový čas: 59:45

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.