Master and Commander - hodnotí námořní znalec D. Záhumenský

11. 12. 2003 - 20:11 | Téma | red

Master and Commander - hodnotí námořní znalec D. Záhumenský zdroj: tisková zpráva

MASTER AND COMMANDER - co na to námořní znalec DUŠAN ZÁHUMENSKÝ

Vzhledem k historické námořní tematice filmu Master and Commander: Odvrácená strana světa, opět sáháme po názoru soukromého spisovatele Dušana Záhumenského, autora námořního románu Poklad na Amsterodamském ostrově, který komentoval již film Piráti z Karibiku - Prokletí Černé Perly.

Režisér sáhl po oskarovém herci Russellovi Croweovi, který by se hodil spíš pro roli kuchaře nebo kapesního zloděje - a udělal z něj námořního kapitána - což je zásadní systémová chyba. Podívejte se jak vypadal britský (speciálně britský!) námořní kapitán např. ve "Vzpouře na Bounty"! - To musí být štíhlý Gentleman (s velkým G), s typickým britským postojem a snobským rigidním výrazem: něco jako vzorek konzervativní staromilské britské společnosti - ne nějaký obtloustlý žoviální "lidový" US Američan... Lékař na lodi Surprise "prošel" jen tak-tak, i když by mu prospělo více groteskního podivínství přírodozpytce běhajícího za každým broukem.

Do nepřátelského tábora (lodi) Francouzů nebylo skoro nahlédnuto, nevyužita zůstala možnost presentovat "hodné" Angličany oproti "zlým" Francouzům - chceme-li nakrmit černobíle myslícího diváka... (Co by byl v dualistickém náboženství sám Pánbůh bez Ďábla? - Hodný Mikuláš bez zlého čerta? - "Zlý" policista bez "hodného" kolegy? atd. atd.) Ale hodně mordů - to ano. To chce divák vidět, aby odreagoval své všude (a hlavně v práci) potlačované malé já. Chce také vidět kapitána, který se vrhá v čele útočníků s tasenou šavlí a kolem něho létají dělové koule, sudy s hořlavinou, roztříštěné dřevo, střely z mušket, padající stěžně a šermující soldateska padá pod ranami jeho šavle. Samozřejmě ve skutečnosti by se tímto postupem nedožil ani odpoledne... Všechny výše vyjmenované atraktivní akční scény však ve filmu diváci spolehlivě uvidí, navíc i sentimentální ukázky chlapáckého přátelství mezi prostými námořníky a důůůstojníky (což však nebylo v době, kdy se příběh odehrává, tedy počátkem 19. století, vůbec možné).

Honička za francouzskou lodí postrádá hlubší dějové peripetie, chybí "hnací moment" každé vojenské mašinérie: rivalita mezi soupeři i mezi spolubojovníky, která by přidala na dramatickém napětí. Autoři filmu opomenuli (či vědomě potlačili) připomenutí velkobritského šovinismu. Také mezinárodní soupeření Britů s Francouzi a jeho historické pozadí nebylo ve filmu blíže vysvětleno (viz článek Prohlídky na moři). Nebyl rozebrán mechanismus britské námořní a koloniální nadvlády, jeho organizování do čtverců na mapách moří po celé zeměkouli a ani jeho praktické provádění: prohlídky lodí na moři srovnatelné s pirátským přepadením - v celé jejich hrůze a brutalitě - a to jak ze strany Britů, tak i Francouzů, nemluvě o dalších koloniálních mocnostech (Holanďané, Španělé, Portugalci...).

Technika, výkon herců, kompars i scenerie jsou zvládnuty perfektně. Scénář a režie jsou zvrtané! Mnohé scény mohou být bez bližšího vysvětlení pro řadového diváka nepochopitelné: např. odmontování zadních koleček podvozků kanónů ve vztahu k dostřelu děl, možnost jediné salvy atp. Vítězství Angličanů přichází tak náhle a přímočaře, že na to divák není připraven.

Rozhovor s Dušanem Záhumenským

Co soudí Dušan Záhumenský o filmu Piráti z Karibiku - Prokletí Černé Perly

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Už za pár dní vstupuje do kin romantická komedie LÁSKA NA ZAKÁZKU

Už za pár dní vstupuje do kin romantická komedie LÁSKA NA ZAKÁZKU

4. 6. 2024 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Romantický film režisérky Evy Toulové v komediálních upoutávkách demonstruje, jak to může vypadat, když otec nepozná vlastní dítě, nebo jak se dá skutečně odnaučit kouřit. Snímek plný známých tváří, vstupuje do kin 6. června 2024.
Když se sny plní, může to být i pořádná pohroma…

Když se sny plní, může to být i pořádná pohroma…

24. 4. 2024 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Romantická komedie Láska na zakázku představuje první záběry
Soudní bitva Aleca Baldwina nekončí. Herec opět odmítl vinu za zabití při natáčení westernu

Soudní bitva Aleca Baldwina nekončí. Herec opět odmítl vinu za zabití při natáčení westernu

6. 2. 2024 | Novinky | Tiscali.cz

Americký herec Alec Baldwin před soudem odmítl vinu za neúmyslné zabití, z něhož je obviněn v souvislosti se smrtelným výstřelem při natáčení westernu Rust v roce 2021. Informují o tom tiskové agentury.
Výstava Bond in Motion: auta agenta 007 v Praze

Výstava Bond in Motion: auta agenta 007 v Praze

30. 11. 2023 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Do Česka míří výstava Bond in Motion věnovaná vozidlům a technice z filmů o Jamesi Bondovi. Evropskou pouť zahájila v prosinci 2022 v Bruselu, vidělo ji přes 100 000 lidí. Pražské zahájení se koná 7. 12. 2023 v Křižíkových pavilonech na Výstavišti. document.write(""); document.write("");