Mary Poppins - retro recenze u příležitosti filmu Zachraňte pana Bankse

20. 2. 2014 - 20:30 | Recenze | František Fuka

Mary Poppins - retro recenze u příležitosti filmu Zachraňte pana Bankse zdroj: tisková zpráva

Dnes si dovolím vás upozornit na jednu 50 let starou nadčasovou Disneyovu klasiku, které je u nás velmi málo známá, a kterou byste si měli doplnit během nejbližších dnů, protože to budete potřebovat...

Když Walt Disney na něčem osobně pracoval, většinou to stálo za to. A co teprve když osobně pracoval na filmu Mary Poppins, o jehož zfilmování se marně pokoušel 20 let! Tak dlouho mu trvalo přemluvit spisovatelku P.L. Traversovou, aby mu dovolila zfilmovat její povídky o magické létající chůvě v  Londýně (protože se hrozně líbily jeho dcerám).

Původní trailer z roku 1964:

zdroj: YouTube.com

A nový trailer k BluRay vydání:

zdroj: YouTube.com

P.L. Traversová nakonec souhlasila a Walt Disney mohl svůj film napsat a natočit. O tom, jak bizarně to probíhalo, uvidíme za pár dní film Zachraňte pana Bankse, což je hlavní důvod, proč dnes o Mary Poppins, tedy o výsledném produktu tohoto natáčení, píšu.

Film se odehrává v roce 1910 (což je jen jedna z mnoha věcí, ve kterých se výrazně liší od knihy). Rodiče Banksovi mají dvě malé děti, shánějí pro ně chůvu, a tu se zjeví (respektive na deštníku přiletí) Mary Poppinsová (Julie Andrewsová, filmově debutující). Ta pak s dětmi a s kominíkem Bertem (Dick Van Dyke, v USA tehdy velmi slavný televizní komik) prožije rozličná více či méně fantasticko-hudební dobrodružství, aby nakonec všichni dostali nějakou lekci a Mary opět odletěla.

Londýn Mary Poppinsové má nerealistické barvy, nerealisticky rozmístěné památky, jeho obyvatelé nemají realistické kostýmy a "londýnský" přízvuk Dicka Van Dykea se stal legendárním. Lidé, kteří Londýn neznali (tzn. mimo jiné naprostá většina Američanů) si díky Mary Poppinsové vytvořili svůj bizarní obraz o tomto městě a nikdy se už asi nedozvíme, které elementy tohoto obrazu byly Disneyův precizní dramatický záměr a co mu prostě bylo jedno.

Každopádně zůstává faktem, že Londýn Mary Poppinsové je magické místo. Skoro stejně magické, jako kreslená animovaná země, do které se v rámci příběhu hrdinové na chvíli dostanou (a kde interagují s kreslenými postavičkami, čtvrt století před Králíkem Rogerem). Je to způsobeno jednak neuvěřitelnými (na tehdejší dobu) triky a jednak geniální výpravou, která nebere klasické studiové kulisy jako něco, co potlačuje fantazii, nýbrž naopak.

A to je jeden z důvodů, proč je Mary Poppins nadčasová: Přestože z dnešního hlediska jsou technické možnosti jejích tvůrců k smíchu, tenhle film stále PŮSOBÍ MAGICKY, za což nemůžou pouze triky, ale všechny elementy filmu, hezky pohromadě.

V době svého vzniku byla Mary Poppinsová především film pro děti, ale dneska bych se neodvážel ho dětem pouštět - a zajímají mě zkušenosti těch z vás, kteří ho dětem pustili. Je totiž 140 minut dlouhý a jeho tempo je velmi rozvážné. Sice všechno nakonec správně vygraduje (někdo dokonce umře - kvůli dřevěné noze jménem Smith) , ale obávám se, že dnešní videoherně-cartoonová děcka něco tak rozvláčného nemohou snést. Nemluvě o tom, že film u nás nikdy nešel v kinech a nemá žádný pořádný český dabing (toto není "pořádný český dabing"). UPDATE: Dole v komentářích tvrdí jarmil25, že Mary Poppins u nás normálně šla v kinech v roce 1971, s českými titulky.

Mary Poppins má navíc úžasné písničky od bratří Shermanových, což jsou opět megaslavní geniální skladatelé, které (opět) u nás téměř nikdo nezná a jejich životní story je také velmi zajímavá - doporučuji vám podívat se na velmi zajímavý celovečerní dokument o nich, nazvaný "The Boys" (bez problémů k sehnání na různých nosičích).

Dick Van Dyke hraje kromě mladého fešáka Berta také starého ředitele banky, což nabízí zajímavé srovnání:

DickvanDyke zdroj: tisková zpráva

2x Dick van Dyke: Vlevo jeho druhá role v Mary Poppins v roce 1964 (namaskovaný na staro), vpravo nedávná civilní fotka.

 

Protože jsem Mary Poppins poprvé viděl až v poměrně pokročilém věku, nikdy jsem ji "nežral" tolik, jako některé jiné klasické disneyovky (Malá možská víla, Kráska a zvíře, Aladin). Byla pro mě vždy především "filmem pro pamětníky" (podobně, jako je pro mé trochu starší, ale ne úplně staré kolegy třeba Casablanca), který stojí za to podrobně analyzovat, sekundu po sekundě, a neustále se podivovat tomu, jakou úžasnou práci si tvůrci se vším dali. Jak každá replika funguje, protože je pronesena tím správným tónem. Jak si trikaři pomáhají velmi nápaditým střihem, takže triky vypadají ještě náročněji, než ve skutečnosti jsou (Mary Poppinsza ně dostala Oscara a některé mě udivují dodnes). Jak jsou ve filmu drobné náznaky něčeho vážnějšího. A jak je v dnešní době vzácné, aby se filmaři s každým záběrem takhle piplali.

BONUS: Kvalitní šestidílný dokument o vzniku filmu zde na YouTube.

BONUS 2: "Mary Poppinsovou" zfilmovali také v Sovětském svazu v 80. letech. Odehrává se v 80. letech a vlasatý hipík v ní s pomocí Mary potírá britský kapitalismus. Kompletně k vidění zde.

BONUS 3: Podle Disneyova filmu vznikl i divadelní muzikál, který se nějakou dobu hrál i u nás. Ten jsem neviděl, ale hned v první minutě mi připadá divné, že "Chim Chim Cher-ee", což je slogan, týkající se komína ("chimney"), je nepřeloženo jako "Čim čim čerý"...

Hodnocení: 80 %
Zdroje: FFFILM

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.
Disney+ spouští v Česku předběžnou registraci s obrovskou slevou

Disney+ spouští v Česku předběžnou registraci s obrovskou slevou

11. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Disney+ přijde do Česka už 14. června, tedy zhruba za měsíc a teď se můžete do nové streamovací služby už předběžně zaregistrovat.