Mamas&Papas, film Alice Nellis přichází do kin v polovině dubna

7. 4. 2010 - 20:30 | Téma | red

Mamas&Papas, film Alice Nellis přichází do kin v polovině dubna zdroj: tisková zpráva

Film Alice Nellis Mamas&Papas je mozaikou osudů několika manželských či partnerských dvojic, které ve zlomovém bodě života řeší otázky chtěného, nechtěného, vytouženého či zmařeného rodičovství. Režisérka se pomocí souběžného vyprávění několika příběhů snaží dokázat, že problém moderního rodičovství je širší a hlubší než konkrétní situace kterékoli postavy. Dnes tento svůj snímek, jímž začínají regionální ozvěny Febiofestu, představila na projekci v Praze. Do kin přijde od poloviny dubna.

Film se natáčel poněkud v ústraní a měl příchuť něčeho neznámého i pro herce, mezi nimiž byli dvojnásobná držitelka Českého lva Zuzana Bydžovská, Martha Issová, Petr Franěk, Filip a Michal Čapkovi a také Zuzana Čapková. V jedné z rolí se objeví Ivan Shvedoff, který má za sebou účast na velkofilmech Nepřítel před branami a Bournův mýtus, hrál ve filmu England! a v pohádce Čert ví proč.

Alice Nellis natáčela svůj film chronologicky dvěma kamerami. Jedna zachycovala celou scénu, zatímco úkolem té druhé bylo soustředit se na detaily. Cílem bylo dosáhnout maxima "nehraných" emocí a poskytnout hercům možnost skutečně se stát svou postavou. I proto scénář existoval jen jako volně vyprávěné příběhy bez konkrétních dialogů, které herci předem neznali, byli nuceni na určité situace na místě reagovat. Přitom mnoho scén bylo intimních a citově náročných. I proto jim režisérka v závěrečných titulcích poděkovala.

"Protože neznali scénář, jejich odvaha musela mít širokospektrální charakter. Do každého dne natáčení vstupovali s tím, že se může stát cokoliv," řekla režisérka po projekci.

Mamas&Papas

Herečka Zuzana Čapková s natáčením problémy neměla."I když vlastně všechny pouštíte do své kuchyně. Ale po boku jsem měla manžela Filipa, který mě podržel," uvedla. "Bylo dobře, že se známe; některé věci mezi námi fungují i podprahově," doplnil ji Filip Čapka s tím, že režisérce věřili.

"Ta moje metoda neovlivňovala jenom herce. Smazávala totiž jakoukoliv bariéru mezi nimi řadou neherců v menších rolích. Ani kameramani netušili, co bude následovat," doplnila Nellis. Herci podle ní mohli mluvit svým jazykem i tempem a volit slova, která by jinak ani do scénáře nenapsala.

Téma vztahů mezi rodiči a dětmi prolíná všemi projekty této filmařky - od Ene Bene až k Tajnostem. Producent David Rauch přirovnal snímek Mamas&Papas k intimnímu velkofilmu. Natáčel se v Praze, v Ostravě a loni v létě i v Egyptě, kde vznikla řada záběrů při potápění. Ty se týkaly Václava Jiráčka a překvapivě i Zuzany Bydžovské - oba museli kvůli tomu projít potápěčským kurzem.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.