Lucy Liu

30. 6. 2008 - 20:46 | Téma | red

Lucy Liu zdroj: tisková zpráva

Temperamentní americká herečka s asijskými kořeny si pozornost publika získala už rolí cynické právničky Ling v komediálním seriálu Ally McBealová

Lucy Liu Temperamentní americká herečka s asijskými kořeny si pozornost publika získala už rolí cynické právničky Ling v komediálním seriálu Ally McBealová. Světovou slávu jí však přinesla až jedna z trojice hlavních hrdinek akční komedie Charlieho andílci. V posledních letech se přímo specializuje nelítostné bojovnice, obvykle s kriminální minulostí. K jejím nejslavnějším úlohám patří k vražedkyně O-Ren Ishii v akčním dvojfilmu Quentina Tarantina Kill Bill a Kill Bill 2 či špiónka Sever v thrilleru Tělo na tělo.

Lucy Alexis Liu se narodila v rodině čínských přistěhovalců 2. prosince 1968 v newyorském Queens. V roce 1986 se začala hlouběji zajímat o své kořeny a přihlásila ke studiu sinologie na New York University. Svému rodnému městu však už po prvním ročníku dala vale a ve vzdělávání pokračovala na University of Michigan. Tady také získala taneční a herecké základy a poté, co se objevila v hlavní roli divadelní adaptace Alenky v říši divů, se do hraní přímo zamilovala. Zamířila do Los Angeles, kde usilovala o první herecké příležitosti. Svůj televizní debut si odbyla v roce 1991 v drobné roličce servírky v teenagerské sérii Beverly Hills 90210 a v následujících letech se představila například v krimisériích Každý den v akci (1996) a Policie-New York (1997), v sitcomu Kutil Tim (1995) či ve sci-fi seriálu Akta X (1996). Ve třech dílech dramatické série z nemocničního prostředí Pohotovost (1995) si pak zahrála matku, jejíž potomek umírá na AIDS.

Lucy Liu ve filmu Charlieho andílci Netrvalo příliš dlouho a drobné úložky v televizních sériích byly nahrazeny výraznými vedlejšími rolemi. V sitcomu Pearl (1996-1997) ztvárnila ambiciózní studentku Amy a v televizním policejním dramatu Riot (1997) se představila v roli přítelkyně hlavní hrdiny. Vrchol televizní kariéry Lucy Liu však přišel až s komediálním seriálem z právnického prostředí Ally McBealová, v němž se pravidelně objevovala v letech 1998 až 2002. Přestože Liu nejprve neuspěla v konkurzu na úlohu mondénní právničky Nelle Porterové, autora seriálu Davida E. Kelleyho zaujala natolik, že pro vášnivou a sebevědomě působící herečku napsal roli cynické advokátky Ling Woo, která se před soudem ani v životě neštítí jakéhokoli úskoku. Divákům se pak v této podobě zalíbila Liu natolik, že se krátké hostování změnilo v pravidelné účinkování a Ling se brzy stala přímým protikladem ústřední hrdinky, zakřiknuté a nesmělé Ally (Calista Flockhartová).

Lucy Liu ve filmu Kill Bill U filmu se Lucy Liu prosazovala přeci jen pomaleji a definitivnímu průlomu jí pomohly hlavně úspěchy na televizní obrazovce. Na plátně se sice poprvé představila již v roce 1992 v hongkongském dramatu Ban wo zong heng, tento a několik dalších snímků ale její kariéru zásadně neovlivnily. Přesto některé z nich za zmínku stojí. Představila se totiž například v hlavní roli ve studentském snímku Darrena Aronofskyho Protozoa (1993), zahrála si expřítelkyni titulního hrdiny ve sportovní romanci s Tomem Cruisem Jerry Maguire (1996), první hlavní úlohu pak získala v nevýrazné satiře Flypaper (1997). Průlom do světa filmu přišel až v roce 1999 v gangsterce s Melem Gibsonem Odplata, kdy si Liu zahrála mafiánku Pearl, libující si v kožených oblečcích stejně vášnivě jako v násilí. Od této chvíle nabrala kariéra Lucy Liu vzestupný směr. Ve sportovní komedii Boxeři (1999) o dvojici s nerozlučných sportovců Cesarovi (Antonio Banderas) a Vincovi (Woody Harrelson) ztělesnila prostitutku Lai, jež potká oba muže na cestě do Las Vegas. Své pohybové umění pak mohla poprvé (a zdaleka ne naposledy) prokázat v roli čínské princezny Pei Pei v dobrodružné komedii Tenkrát na východě (2000), jejíž únos se stane podnětem s setkání asijského kung-fu bojovníka (Jackie Chan) s americkým pistolníkem (Owen Wilson).

Lucy Liu Snad nejvýraznějšího úspěchu dosáhla Lucy Liu díky páru akčních komedií Charlieho andílci (2000) a Charlieho andílci: Na plný plyn (2003). V nich totiž mohla jako zvláštní agentka Alex Mundayové, jež po boku svých kolegyň Natalie (Cameron Diazová) a Dylan (Drew Barrymoreová) zachraňuje svět před superzločinci se světovládnými choutkami, naplno prokázat své charisma rozpustilé bojovnice, která s grácií likviduje jednoho protivníka za druhým. Tato herecká poloha se v případě Lucy Liu ukazuje jako mnohem vděčnější než role tajemné femme fatale (mysteriózní sci-fi Cypher, 2002) či smrtelně vážné válečnice (agentka Sever ve sci-fi thrilleru Tělo na tělo, 2002). Na úspěch Charlieho andílků tak Liu naplno navázala až rolí nelítostné vražedkyně O-Ren Ishii v kriminálním dvojfilmu Kill Bill a Kill Bill 2. Tentokrát totiž mohla těžit z nadsázky tak typické pro filmy Quentina Tarantina. Obdobně stylizovaným snímkem ostatně je i akční thriller Domino (2005), v němž se Liu objevuje v působivé roličce agentky FBI, vyslýchající titulní hrdinku (Keira Knightleyová).

Přestože jsou její hereckou doménou, neobjevuje se Lucy Liu v akčně laděných snímcích výhradně. Důkazem může být například vedlejší úloha v oscarovém muzikálu Chicago (2002); i tady se ale představila jako trojnásobná vražedkyně Kitty Baxterová. A z obdobných úloh se Liu asi jen tak nevymaní. Naznačuje to několik snímků, v nichž se objevuje právě nyní – po hvězdně obsazené gangsterce Nabít a zabít (2006) přijde na řadu krimikomedie The Cleaner a dobrodružný snímek Charlie Chan, který má navázat na úspěšnou detektivní sérii z let třicátých a čtyřicátých. Mezitím namluvila hrdinku animované komedie Kung-fu panda (2008).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.