Lovec: Zimní válka - recenze nové fantasy

26. 4. 2016 8:30 - Recenze | Autor: František Fuka

Lovec: Zimní válka - recenze nové fantasy

Když jsem před čtyřmi lety psal, jaká WTF podivnost je film Sněhurka a lovec, nenapadlo mě, že vznikne Lovec: Zimní válka, který je současně jeho prequelem i pokračováním, a je ještě nesrovnatelně více WTF.

Především je úžasné natočit pokračování filmu Sněhurka a lovec, které se z větší části odehrává ve Sněhurčině království a jeho hrdinové jednají na přímý rozkaz Sněhurky, která je ústředním hybatelem zápletky, ale ve filmu se vůbec neobjeví! (Tedy objeví se na vteřinu ve flashbacku a na druhou vteřinu v podřepu zezadu.)

Neméně úžasné je natočit film s názvem Lovec: Zimní válka, ve kterém neuvidíme žádnou válku (jenom se o ní dvěma větami mluví).

První půlhodina filmu se odehrává nějakých 20 let před Sněhurkou a lovcem a dozvídáme se v ní, že zlá čarodějná královna Ravenna (Charlize Theronová) měla o něco hodnější čarodějnou sestru Freyu (Emily Bluntová), která se následkem jistých dramatických událostí stala taky zlou a odešla si založit ledové království někam na sever. Což bizarním způsobem dost připomíná hranou verzi Disneyho Ledového království. Freya začne unášet děti a cvičit si z nich armádu Lovců s velkým L (kteréžto slovo v tomto filmu znamená něco jako "motherfucking elite ninja assassin" v jiných filmech).

Následuje střih o mnoho let dopředu a z chlapečka vyroste Lovec Eric (Chris Hemsworth), který tajně miluje Lovkyni Saru (Jessica Chastain), což je problém, protože Freya po špatných osobních zkušenostech veškerou lásku v království zakázala. Těšil jsem se na vysvětlování, jak zde probíhá rozmnožování, obzvlášť vzhledem k nestandardně vysokému procentu černochů v této arktické krajině, ale bohužel jsem se nedočkal.

Eric a Sara se rozhodnou společně utéct, ale Freya na to přijde, Saru zabije a Erica vyžene.

Následuje střih o dalších sedm let dopředu, během kterého se odehraje celá Sněhurka a lovec. Od vypravěče (Liam Neeson, neuvedený v titulcích) se dozvídáme, že Sněhurka se obávala zlé moci Zrcadla, takže vyslala své nejlepší vojáky, aby ho navždy odnesli do daleké temné jeskyně. Vojákům se to nepovedlo, tak to musí provést Eric za pomoci legračních trpaslíků. Pokud si v tuto chvíli vzpomenete na Pána prstenů, nebude to naposled.

Podle očekávání se záhy objeví Sara, která ve skutečnosti nebyla zabita, ale šlo jen o přelud. Místo aby si s Ericem okamžitě padla kolem krku, většinu filmu mu vyčítá, že ji zradil, když Freyinu přeludu podlehl a uvěřil, že je mrtvá.

Pak se Freya zmocní zrcadla, vyvolá Ravennu z mrtvých (v předchozím filmu umřela, nezapomeňte) a vše směřuje k tomu, aby se Eric se Sarou do sebe znovu zamilovali a s pomocí trpaslíků dali sestrám přes držku...

Děj jsem nastínil jen velmi přibližně, ale věřte mi, že se muselo při psaní scénáře, natáčení a střihu dít něco strašného.

Navíc původního režiséra nahradil debutant (dosud trikař a pomocný režisér), který neumí ani pořádně napínavě natočit klasickou fantasy bitku se sekyrami a kouzly.

Bluntová a Theronová (která má spíš větší cameo) si občas užívají své porce zla, ale nejlepšími postavami filmu jsou čtyři trpaslíci (dva samci a dvě samice), kteří se během filmu navzájem hašteří a dvoří (v hetero kombinaci). V kontrastu s tím Chastainová a Hemsworth mají celý film naprosto nulovou vzájemnou chemii a pokusy Chastainové o skotský přízvuk jsou bolestné. (Z nějakého důvodu mají kladné postavy přízvuky z různých částí Británie a okolí, zatímco padouši mluví americky.)

Lovec: Zimní válka připomíná nechtěně legrační laciné fantasy filmy z 80. let s tím rozdílem, že tento film měl slušný rozpočet a mohl si dovolit drahé herce a jiné filmové profese, takže obsahuje například dost triků, velmi slušný soundtrack, občas nápadité digitální kulisy a úžasné kostýmy.

Co je to ale platné, když je to celé hrozná blbost a navíc blbost, která je velmi málo zábavná (ať už chtěně nebo nechtěně).

Hodnocení: 40%

Zdroje: FFFILM

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Na hraně zítřka 2 má připravený scénář a čeká až bude mít Tom Cruise čas

Na hraně zítřka 2 má připravený scénář a čeká až bude mít Tom Cruise čas

18. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Na hraně zítřka z roku 2014 bylo moc fajn, pokračování si zaslouží a pokud se nestane něco nepředvídatelného, také se ho dočkáme.
Schwarzenegger: Trojčata budou, režisérovi to jenom trvá

Schwarzenegger: Trojčata budou, režisérovi to jenom trvá

17. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

O pokračování oblíbené komedie Dvojčata se mluví už řadu let, a ještě se o ní chvíli mluvit bude. Film by se měl jmenovat Trojčata, třetího bratra by měl hrát Eddie Murphy a vrátí se jak Arnold Schwarzenegger, tak Danny DeVito.
Valhalla: Říše bohů půjde na severské mýty jinak než pestrobarevný Marvel

Valhalla: Říše bohů půjde na severské mýty jinak než pestrobarevný Marvel

16. 10. 2019 | Trailery | Redakce Dokina.cz

Marvelovky netřeba představovat a Thora už vůbec ne. Ve třetím Thor: Ragnarok to konečně všechno zapadlo dohromady a Taika Waititi natočil zábavný komiksový film.
Novou Catwoman v The Batman bude Zoë Kravitz

Novou Catwoman v The Batman bude Zoë Kravitz

15. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Tak a máme to oficiálně: novou Catwoman ztvární Zoë Kravitz. Ta si zahraje Batmanovu parťačku/nepřítele a postaví se tak bok po boku Robertu Pattinsonovi, který hraje netopýřího muže.