Louis de Funès

3. 12. 2004 - 15:44 | Téma | red

Louis de Funès Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Již po desetiletí máme možnost nejprve v kinech, poté v televizi sledovat Louise de Funèse, alias strážmistra Ludovica Cruchota, ve francouzské filmové sérii o četnících ze St

Funes_Cetnik

Již po desetiletí máme možnost nejprve v kinech, poté v televizi sledovat Louise de Funèse, alias strážmistra Ludovica Cruchota, ve francouzské filmové sérii o četnících ze St. Tropez. Přinášíme několik zajímavostí a historek o herci, který se 31. července 1914 narodil v rodině kožešníka a 27. ledna 1983 zemřel v Nantes coby majitel zámku De Clermont u Bretaně.

Funes_Cetnik
Muž, který se jmenoval vlastním jménem Louis Germain David de Funès de Galarza měl k úspěchu dlouhou cestu. Vyučil se kožešníkem, potom pracoval jako aranžér, dekoratér a provozoval mnoho dalších povolání. Pak se dostal před mikrofon jako rozhlasový herec a účinkoval také v kabaretu. Ve filmu dostal první, zcela podružnou roli až v roce 1945. Později se uplatnil v televizi. Od počátku bylo zřejmé, že je komický talent.

Funes_Cetnik
De Funès byl dvakrát ženatý. Jeho první maželkou byla Germaine Elodie Carroyerová. Se svou druhou manželkou Jeanne Augustine Barthélemy de Maupassantovou měl dva syny. Patricka, který vystudoval lékařství, a Olivera, hrál v několika otcových filmech, jako Piti piti pa, Na stromě nebo Senzační prázdniny. Po těžkém infarktu v roce 1973 strávil Louis de Funès téměř rok na lůžku. I když ve většině filmech vystupuje jako trochu zlostný a nabručený cholerik, soukromí jej znalo jako tichého a obyčejného člověka. Byl velkým milovníkem růží, velice miloval svou druhou manželku, které byl vděčen za podporu v cestě za kariérou. Spolu s ní si koupil zámek De Clermont u Bretaně, který původně patřil šlechtickému rodu, z něhož jeho žena pocházela.

Vzácný autogram

Kromě jiného se Louis de Funès pečlivě vyhýbal rozdávání autogramů. Po jeho podpisu na kartotékovém lístku prý marně toužila i jedna česká dívka… Až jednoho dne dostala vynikající nápad, jak jej „doběhnout." Poslala heci dopis s doručenkou. U tohoto typu dopisů stvrzuje adresát převzetí podpisem na lístek, který se vrací zpět odesílateli. Louise de Funès měl obrovský smysl pro humor - koneckonců byl komikem. Tato malá chytrost ho tehdy tak pobavila, že dotyčné dívce nakonec poslal i zvláštní lístek s osobním věnováním.

František Filipovský

Osobou, která umocnila oblíbenost Funèsových filmů v naší krajině byl jeho ‚dvorní‘ dabér František Filipovský. I k jeho osobě se váže historka, jejíž hlavním motivem je dopis…

"Když jsem oslavoval pětašedesáté narozeniny, dostal jsem nesmírně milý blahopřejný dopis. Přišel mi do Národního divadla a byl odeslán z Paříže. Dopis z Francie, a pane, od někoho! - Drahý kolego! Přijměte nejsrdečnější blahopřání k Vašim narozeninám. Dosáhnout takového věku, to je nádherné! Jste můj herec, bavím se znamenitým způsobem, jímž mne napodobujete. S projevem hlubokých citů Váš Louis de Funès. - Dodnes nevím, kdo ten dopis opravdu hodil do poštovní schránky, ale byla to pro mne ta nejhezčí gratulace."

Tato osobní vzpomínka Františka Filipovského se váže k psaní, které údajně odeslal jakýsi recesista. Veřejným tajemství však již dnes je, že Louis de Funès si skutečně nechal jednou promítnout ukázky toho, jak je v zahraničí dabován, skutečně prý ocenil mistrovství Františka Filipovského jako nejlepší a skutečně mu pak napsal poděkování.

Porovnat originální, český a ruský dabing můžete nyní:

Původní znění, dabing F. Filipovského, ruský dabing.

(zdroj: www.defunes.org)

Do češtiny Louise de Funèse dabovali rovněž Jaroslav Dufek, Jiří Cízler, Jiří Lábus a Jiří Krampol.

Četnické filmy:
Četník ze St.Tropez - Le gendarme de St-Tropez (1964)
Četník v New Yorku - Le gendarme a New-York (1965)
Četník se žení - Le gendarme se marie (1968)
Četník ve výslužbě - Le gendarme en balade (1970)
Četník a mimozemšťané - Le gendarme et les extra-terrestres (1978)
Četník a četnice - Le gendarme et les gendarmettes (1982)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.