Úspěch filmu je obrovskou výhrou pro nezávislé studio A24, které díky tomuto svéráznému snímku utržilo přes 100 milionů dolarů, a to navzdory úpadku artové kinematografie. Studio také ovládlo všechny čtyři herecké kategorie - tři za Všechno, všude, najednou a jednu za Velrybu.
Večer byl plný vykoupení a přehodnocení. Michelle Yeoh z Všechno, všude, najednou se stala první Asiatkou, která vyhrála cenu pro nejlepší herečku. Dlouhou dobu hrála v bojových uměních a akčních filmech jako Crouching Tiger Hidden Dragon a Yes, Madam. Yeoh řekla: „Dámy, nikdy nenechte nikoho říct, že jste příliš staré na to, abyste zazářily.“ Dodala: „Je to znamení naděje a možnosti pro všechny děti, které vypadají jako já a které se dnes večer dívají.“
Brendan Fraser získal cenu pro nejlepšího herce za roli muže s těžkou nadváhou, který se snaží napravit svůj vztah s odtažitou dcerou ve filmu Velryba. Fraser býval slavným hercem ve filmových trhácích jako Král džungle a Mumie, ale kvůli zdravotním a osobním problémům byl více než deset let mimo pozornost veřejnosti. Jde tak o jeden z nejvýraznějších a nejemotivnějších comebacků vůbec.
zdroj: Bontonfilm
A když už jsme u těch comebacků… Ke Huy Quan si odnesl cenu za nejlepšího herce ve vedlejší roli za roli Yeohina vystresovaného manžela ve filmu Všechno, všude, najednou. Quan byl dětskou hvězdou v Indiana Jones a chrám zkázy a The Goonies, ale s herectvím skončil, protože se cítil frustrovaný nedostatkem rolí. Při přebírání ceny a vyprávění svého příběhu byl velice emotivní. „Přijel jsem sem na lodi,“ řekl. „Rok jsem žil v uprchlickém táboře a nějak jsem se dostal sem, na nejslavnostnější hollywoodskou noc. Říká se, že takové věci se dějí jen ve filmech. Nemůžu uvěřit, že se to stalo mně. Tohle je americký sen.“ Dodal: „Sny jsou něco, čemu musíte věřit. O ten svůj jsem málem přišel. Všem vzkazuji, aby se svých snů nevzdávali.“
Jamie Lee Curtis, veteránka hororových hitů jako Halloween a dcera hollywoodských legend Janet Lee a Tonyho Curtise, získala cenu za nejlepší herečku ve vedlejší roli za roli inspektorky finančního úřadu ve filmu Všechno, všude, najednou.
Všechno, všude, najednou se svým mnohovrstevnatým dějem a netradičními prvky, jako je postava s rukama od hot dogů a zbraňovými dildy, představuje radikální odklon od ustálených prestižních filmů, které v minulosti dominovaly Oscarům, ale Akademie filmového umění a věd se v posledních letech dramaticky změnila. V důsledku kontroverze #OscarsSoWhite poté, co ve dvou po sobě jdoucích ročnících nebyl nominován žádný barevný herec, se Akademie v roce 2016 velmi snažila diverzifikovat okruh hlasujících. V následujících letech se její členové omladili a nyní zahrnují mnohem pestřejší skladbu hlasujících včetně většího počtu žen.
zdroj: A24
Navzdory triumfu filmu Všechno, všude, najednou zanechalo předávání Oscarů také mnoho filmů a tvůrců ne zrovna v slzách, ale s nemalým zklamáním. Elvis, hudební životopisný film o králi rokenrolu v režii Baze Luhrmanna a s Austinem Butlerem v hlavní roli, nedokázal žádnou ze svých osmi nominací proměnit ve vítězství. Stejný osud potkal i Fabelmanovi, osobní film Stevena Spielberga o jeho dětství v Arizoně, který získal sedm nominací, ale nevyhrál vůbec nic. Víly z Inisherinu odešlo taktéž s prázdnýma rukama. Akademie také čelila kritice za nominaci Angely Bassett na nejlepší herečku ve vedlejší roli za její roli ve filmu Black Panther: Wakanda Forever, když někteří argumentovali tím, že měla na plátně více času než některé hlavní herečky. Bassett každopádně prohrála Oscara s Jamie Lee Curtis.
Kompletní seznam všech vítězů najdete níže:
Nejlepší film
Všechno, všude, najednou
Nejlepší režie
Daniel Kwan, Daniel Scheinert (Všechno, všude, najednou)
Nejlepší ženský herecký výkon
Michelle Yeoh (Všechno, všude, najednou)
Nejlepší mužský herecký výkon
Brendan Fraser (Velryba)
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli
Jamie Lee Curtis (Všechno, všude, najednou)
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli
Ke Huy Quan (Všechno, všude, najednou)
Nejlepší původní scénář
Daniel Kwan, Daniel Scheinert (Všechno, všude, najednou)
Nejlepší adaptovaný scénář
Sarah Polley (Women Talking)
Nejlepší kamera
James Friend (Na západní frontě klid)
Nejlepší střih
Paul Rogers (Všechno, všude, najednou)
Nejlepší hudba
Volker Bertelmann (Na západní frontě klid)
Nejlepší zvuk
Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon, Mark Taylor (Top Gun: Maverick)
Nejlepší originální píseň
Naatu Naatu (RRR)
Nejlepší celovečerní animovaný film
Pinocchio Guillerma del Tora
Nejlepší krátký animovaný film
Chlapec, krtek, liška a kůň (The Boy, the Mole, the Fox and the Horse)
Nejlepší mezinárodní film
Na západní frontě klid (Německo)
Nejlepší krátký hraný film
Irské sbohem (An Irish Goodbye)
Nejlepší celovečerní dokumentární film
Navalnyj
Nejlepší krátký dokument
Zaříkávači slonů (The Elephant Whisperers)
Nejlepší masky a vlasový styling
Adrien Morot, Judy Chin, Annemarie Bradley (Velryba)
Nejlepší návrh kostýmů
Ruth Carter (Black Panther: Wakanda nechť žije)
Nejlepší výprava
Christian M. Goldbeck, Ernestine Hipper (Na západní frontě klid)
Nejlepší vizuální efekty
Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon, Daniel Barrett (Avatar: The Way of Water)