Letní filmová škola v Uherském Hradišti ve více sálech

2. 4. 2009 - 9:11 | Téma | red

Letní filmová škola v Uherském Hradišti ve více sálech zdroj: tisková zpráva

Rakouské, belgické a komiksové filmy. ČTK/Tiscali — Letní filmová škola nabídne hlavně belgické, rakouské a komiksové filmy. Již 35

ČTK/Tiscali — Letní filmová škola nabídne hlavně belgické, rakouské a komiksové filmy.

Již 35. ročník Letní filmové školy se uskuteční od 24. července do 2. srpna 2009 opět v Uherském Hradišti. Organizátoři z Asociace českých filmových klubů (AČFK) zajistí oproti loňsku navíc tři menší projekční sály a promítat se bude i v upraveném zimní stadionu. „Neměla by se opakovat situace z loňska, kdy jsme už třetí den museli na čas zastavit kvůli mimořádnému zájmu diváků akreditace,“ řekl předseda AČFK Petr Korč. Díky novým sponzorům i podpoře města a Zlínského kraje nebude podle něj rozpočet přehlídky nižší než loni, kdy činil 11 milionů korun.

Podle uměleckého ředitele asociace Pavla Bednaříka nabídne LFŠ cyklus věnovaný Rakousku – jako rodišti řady osobností, které působily v zahraničí – a zaměří se i na současné tendence v rakouském filmu. Cyklus Jiná Belgie upozorní na tradice belgického filmového surrealismu, a to nejen z třicátých let minulého století. Mezi dalšími tématy budou vztah filmu a komiksu či migrace jako syndrom. LFŠ opět bude místem prezentace středoevropské filmové tvorby. Bude pokračovat Panorama filmové kritiky, uskuteční se retrospektiva Evalda Schorma a přehlídka filmových adaptací románů autora science-fiction Stanisława Lema.

Z tvorby visegrádských zemí plánuje LFŠ uvést i retrospektivy vybraných tvůrců. Polsko: Janusz Morgenstern, Jerzy Skolimkowski. Slovensko: Peter Solan, Ondřej Šulaj, Česká republika: Václav Vorlíček, Věra Chytilová (dokumentární dílo), Maďarsko: György Pálfi, Attila Galambos.

Nová koncepce doprovodných výstav představí například nerealizovaný scénář Františka Skály Neobyčejné putování Vlase a Brady a expozici Heimat je vlast českých výtvarníků žijících v Rakousku.

Autory nového grafického vizuálu LFŠ jsou Zdeněk Hejda, Vojtěch Untermüller a Jana Kneschke z kreativního teamu agentury WMC/G2. Vizuální pojetí plakátů, tiskovin, znělk a propagačních předmětů je inspirováno tiskovým rastrem, který používal ve svých litografiích Roy Lichtenstein.

Z hostů by se měli na LFŠ objevit Václav Vorlíček (*1930), Mara Mattuschka (*1959), Christian Berger (*1945) a další filmaři či lidé kolem filmu.

AČFK se podílí také na 11. ročníku semináře archivního filmu v Uherském Hradišti (23. až 26. dubna) a těšínském festivalu Kino na hranici (28. dubna až 3. května).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.