Letní filmová škola v Uherském Hradišti ve více sálech

2. 4. 2009 - 9:11 | Téma | red

Letní filmová škola v Uherském Hradišti ve více sálech zdroj: tisková zpráva

Rakouské, belgické a komiksové filmy. ČTK/Tiscali — Letní filmová škola nabídne hlavně belgické, rakouské a komiksové filmy. Již 35

ČTK/Tiscali — Letní filmová škola nabídne hlavně belgické, rakouské a komiksové filmy.

Již 35. ročník Letní filmové školy se uskuteční od 24. července do 2. srpna 2009 opět v Uherském Hradišti. Organizátoři z Asociace českých filmových klubů (AČFK) zajistí oproti loňsku navíc tři menší projekční sály a promítat se bude i v upraveném zimní stadionu. „Neměla by se opakovat situace z loňska, kdy jsme už třetí den museli na čas zastavit kvůli mimořádnému zájmu diváků akreditace,“ řekl předseda AČFK Petr Korč. Díky novým sponzorům i podpoře města a Zlínského kraje nebude podle něj rozpočet přehlídky nižší než loni, kdy činil 11 milionů korun.

Podle uměleckého ředitele asociace Pavla Bednaříka nabídne LFŠ cyklus věnovaný Rakousku – jako rodišti řady osobností, které působily v zahraničí – a zaměří se i na současné tendence v rakouském filmu. Cyklus Jiná Belgie upozorní na tradice belgického filmového surrealismu, a to nejen z třicátých let minulého století. Mezi dalšími tématy budou vztah filmu a komiksu či migrace jako syndrom. LFŠ opět bude místem prezentace středoevropské filmové tvorby. Bude pokračovat Panorama filmové kritiky, uskuteční se retrospektiva Evalda Schorma a přehlídka filmových adaptací románů autora science-fiction Stanisława Lema.

Z tvorby visegrádských zemí plánuje LFŠ uvést i retrospektivy vybraných tvůrců. Polsko: Janusz Morgenstern, Jerzy Skolimkowski. Slovensko: Peter Solan, Ondřej Šulaj, Česká republika: Václav Vorlíček, Věra Chytilová (dokumentární dílo), Maďarsko: György Pálfi, Attila Galambos.

Nová koncepce doprovodných výstav představí například nerealizovaný scénář Františka Skály Neobyčejné putování Vlase a Brady a expozici Heimat je vlast českých výtvarníků žijících v Rakousku.

Autory nového grafického vizuálu LFŠ jsou Zdeněk Hejda, Vojtěch Untermüller a Jana Kneschke z kreativního teamu agentury WMC/G2. Vizuální pojetí plakátů, tiskovin, znělk a propagačních předmětů je inspirováno tiskovým rastrem, který používal ve svých litografiích Roy Lichtenstein.

Z hostů by se měli na LFŠ objevit Václav Vorlíček (*1930), Mara Mattuschka (*1959), Christian Berger (*1945) a další filmaři či lidé kolem filmu.

AČFK se podílí také na 11. ročníku semináře archivního filmu v Uherském Hradišti (23. až 26. dubna) a těšínském festivalu Kino na hranici (28. dubna až 3. května).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.