Letní filmová škola v Uherském Hradišti ve více sálech

2. 4. 2009 - 9:11 | Téma | red

Letní filmová škola v Uherském Hradišti ve více sálech zdroj: tisková zpráva

Rakouské, belgické a komiksové filmy. ČTK/Tiscali — Letní filmová škola nabídne hlavně belgické, rakouské a komiksové filmy. Již 35

ČTK/Tiscali — Letní filmová škola nabídne hlavně belgické, rakouské a komiksové filmy.

Již 35. ročník Letní filmové školy se uskuteční od 24. července do 2. srpna 2009 opět v Uherském Hradišti. Organizátoři z Asociace českých filmových klubů (AČFK) zajistí oproti loňsku navíc tři menší projekční sály a promítat se bude i v upraveném zimní stadionu. „Neměla by se opakovat situace z loňska, kdy jsme už třetí den museli na čas zastavit kvůli mimořádnému zájmu diváků akreditace,“ řekl předseda AČFK Petr Korč. Díky novým sponzorům i podpoře města a Zlínského kraje nebude podle něj rozpočet přehlídky nižší než loni, kdy činil 11 milionů korun.

Podle uměleckého ředitele asociace Pavla Bednaříka nabídne LFŠ cyklus věnovaný Rakousku – jako rodišti řady osobností, které působily v zahraničí – a zaměří se i na současné tendence v rakouském filmu. Cyklus Jiná Belgie upozorní na tradice belgického filmového surrealismu, a to nejen z třicátých let minulého století. Mezi dalšími tématy budou vztah filmu a komiksu či migrace jako syndrom. LFŠ opět bude místem prezentace středoevropské filmové tvorby. Bude pokračovat Panorama filmové kritiky, uskuteční se retrospektiva Evalda Schorma a přehlídka filmových adaptací románů autora science-fiction Stanisława Lema.

Z tvorby visegrádských zemí plánuje LFŠ uvést i retrospektivy vybraných tvůrců. Polsko: Janusz Morgenstern, Jerzy Skolimkowski. Slovensko: Peter Solan, Ondřej Šulaj, Česká republika: Václav Vorlíček, Věra Chytilová (dokumentární dílo), Maďarsko: György Pálfi, Attila Galambos.

Nová koncepce doprovodných výstav představí například nerealizovaný scénář Františka Skály Neobyčejné putování Vlase a Brady a expozici Heimat je vlast českých výtvarníků žijících v Rakousku.

Autory nového grafického vizuálu LFŠ jsou Zdeněk Hejda, Vojtěch Untermüller a Jana Kneschke z kreativního teamu agentury WMC/G2. Vizuální pojetí plakátů, tiskovin, znělk a propagačních předmětů je inspirováno tiskovým rastrem, který používal ve svých litografiích Roy Lichtenstein.

Z hostů by se měli na LFŠ objevit Václav Vorlíček (*1930), Mara Mattuschka (*1959), Christian Berger (*1945) a další filmaři či lidé kolem filmu.

AČFK se podílí také na 11. ročníku semináře archivního filmu v Uherském Hradišti (23. až 26. dubna) a těšínském festivalu Kino na hranici (28. dubna až 3. května).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.