Letní filmová škola 2006

25. 1. 2008 - 9:55 | Téma | red

Letní filmová škola 2006 zdroj: tisková zpráva

21.7.-30.7. letos probíhá LFŠ Uherské Hradiště, oblíbený nonkonformní filmový festival. Letní filmová škola Uherské Hradiště je již tradičním filmovým svátkem, který uprostřed léta láká do malebného jihomoravského městečka stovky filmových nadšenců

Letní filmová škola Uherské Hradiště je již tradičním filmovým svátkem, který uprostřed léta láká do malebného jihomoravského městečka stovky filmových nadšenců. Na několika plátnech zde mohou shlédnout jak filmy archivní, tak předpremiéry. LFŠ je ovšem proslavená i svou neformální atmosférou, tolik odlišnou oproti valné většině jiných filmových festivalů.

LFŠ 2006 Letošní, již 32. ročník LFŠ, se koná 21.7. – 30.7. Program je kromě jednotlivých sekcí rozdělen i do celých denních bloků. Hlavním bodem festivalu je kapitola „Člověk a příroda“. S filmy jako Nanuk, člověk primitivní Roberta J. Flahertyho, nebo Svět ticha Jacques-Yvese Cousteaua a Louise Mallea nabízí pohled do historie soužití člověka a přírody. A pak jsou tu i nová díla - Nový svět Terrence Malicka, nebo Nepohodlná pravda Davise Guggenheima.

LFŠ chystá masivní přehlídku afrických a kanadských filmů, a to včetně návštěv několika tvůrců. Do Hradiště by měl zavítat například slavný malijský režisér Souleymane Cissé. Na programu je pět jeho celovečerních filmů, mezi nimi i Čas (Waati) nominovaný na Zlatou palmu v Cannes, a také Světlo (Yeelen), který tamtéž získal v roce 1987 Cenu poroty. K vidění budou i tři snímky Gavina Hooda, jehož drama Tsotsi letos získalo Oscara za neanglicky mluvený film. Na téma afrického filmu také v rámci LFŠ proběhne panelová diskuse. Kromě Cissého by se jí měli zúčastnit všichni pozvaní afričtí tvůrci.

Nový svět Kanadský film zastupuje například Příliš dokonalá podoba (Dead Ringers) Davida Cronenberga, Úpadek amerického impéria (Le declin de l´empire americain) a Ježíš z Montrealu (Jesus de Montreal) Denyse Arcanda, a také dva filmy Atoma Egoyana - Odhadce (Adjuster) a především režisérův nejslavnější film Sladké zítřky (The Sweet Hereafter) z roku 1997, který získal Velkou cenu poroty v Cannes a dvě nominace na Oscara. Sekci doplňují i filmy animované a hudební, mezi nimiž najdeme dokumenty Leonard Cohen: I'm Your Man Liana Lunsona a Neil Young: Heart of Gold Jonathana Demmeho.

Tsotsi Sledovanou sekcí jsou také domácí předpremiéry. Na LFŠ bude uveden nový snímek Karla Vachka ZÁVIŠ - KNÍŽE PORNOFOLKU POD VLIVEM GRIFFITHOVY INTOLERANCE se schůdnou stopáží 120 min. Premiéru bude mít Smutek paní Šnajdrové Piro Milkaniho, Hezké chvilky bez záruky Věry Chytilové, nebo dokument Marka Vítka Prokletí. Petr Nikolajev odprezentuje první ukázky z chystané adaptace knihy Jana Pelce A bude hůř. Mezi dalšími novými českými projekty je Remix Zdeňka Sokola, nebo dokument Industriální elegie Daniely Gébové s kamerou Miroslava Janka (Chačipe).

V sekci „Deset filmů, které…“ nabízí LFŠ projekce deseti slavných filmů, které navíc doplní odborná přednáška, rozbor a následně i diskuse s diváky. Na programu jsou například Viscontiho Rodinný portrét, Tarkovského Zrcadlo, anebo Herzogův Fitzcarraldo s ďábelským Klausem Kinským v hlavní roli. Ten se představí i v dalším Herzogově filmu, kterým je akční drama Zelená kobra.

Vítr v ječmeni V kapitole „Ozvěny festivalů“ LFŠ nabízí snímky uvedené na velkých filmových festivalech, tedy v Berlíně, Benátkách, Cannes a Karlových Varech. Promítat se bude loňský berlínský vítěz U-Carmen e-Khayelitsha Dornford-Maye Marka (o letošní Grbavici nemluvě, neb ta je i v distribuci), Murderball Henriho Alexe Rubina, či canneský vítěz Vítr v ječmeni (The Wind That Shakes the Barley) Kena Loache.

Mezi dalšími hosty festivalu najdeme ruského filmového skladatele Eduarda Artěmjeva (komponoval hudbu k filmům A. Tarkovského, N. Michalkova i A. Končalovského), nebo režiséra a scenáristu Rustama Ibragimbekova (napsal scénáře k většině filmů N. Michalkova). Filmy a hosty doplňuje v programu LFŠ jako obvykle i porce doprovodných akcí – od divadelních představení a vernisáží až ke koncertům.

Více o 32. ročníku LFŠ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.