Létající hrdinové světových válek

8. 8. 2005 - 9:04 | Téma | red

Létající hrdinové světových válek zdroj: tisková zpráva

Film VALIANT vypráví příběh malého holuba hřivnáče, který se stane hrdinou, když se během druhé světové války připojí k britské Royal Homing Pigeon Service – organizaci, která pomáhá přenášet zprávy o postupu nepřátelských vojsk pomocí holubů, létajících přes Lamanšský průliv. Holubi jsou však v ohrožení a musí čelit náletům nepřátelských sokolů.

Fiktivní scénář je do jisté míry založen na historických faktech: holubi byli skutečně dlouho používáni k přenosu informací o válečných situacích, a to za první i druhé světové války. Mnoho z nich doneslo zprávu, která zachránila nejeden lidský život, a spousty jich při této snaze zemřely. Někteří z nich za svou statečnost obdrželi Dickinovu medaili – zvířecí obdobu Kříže královny Viktorie. Pro přenos důležitých zpráv využívaly holuby pozemní, námořní i letecké ozbrojené složky. Když se ocitly v nebezpečí, připevnily životně důležitou zprávu na nohu holuba nebo ji umístily do kapsle, kterou poté připevnily na jeho záda. Poté ptáky vypustily a mohly se spolehnout, že s pomocí svého orientačního smyslu naleznou cestu zpět na základnu.

Na vzniku filmu Valiant se podílely organizace The Amalgamation of Racing Pigeons a The People’s Dispensary for Sick Animals (PDSA), které poskytovaly cennou výpomoc a konzultaci. Filmaři si od nich vyslechli spoustu příběhů o úloze holubů ve válce a využili možnosti navštívit holubníky, kde si mohli zvířata prohlédnout, nastudovat jejich chování a pořídit si záznamy, které pak byly využívány jako referenční materiál při samotné animaci. PDSA poskytla filmařům kopii Dickinovy medaile, která poté byla umístěna na čestné místo ve studiu, aby všem animátorům dala pocítit skutečnou povahu tohoto příběhu a připomínala jim, že tito malí ptáci během války opravdu uskutečnili mnoho odvážných a úžasných cest.

„Byli jsme rádi, že můžeme lidem ze štábu pomoci získat představu, co všechno holubi za války dokázali. Spousta lidí, kteří ve válce nebyli, nemá vůbec představu, jak byli holubi důležití při záchraně spousty životů,“ říká Derek Partridge, spoluzakladatel Amalgamation of Racing Pigeons, napojené na organizaci National Pigeon Service, která během války zajišťovala holubí poštovní styk.

„Příběh Valiant nabídnul společnosti Vanguard přímo jeho autor George Webster,“ říká John H. Williams, který produkoval filmy Shrek 1 a 2. Ve všech ohledech, zejména co se týče výpravy a hudby, jsme se snažili zůstat v souladu s dobou, v níž se film odehrává. Zároveň jsme ale film pojali tak, aby působil určitým současným dojmem,“ říká John Williams. „Tento film je v první řadě komedie, ale hnací silou celého příběhu jsou pocity ohrožení a napětí.“

Valiant, první 3D animovaný film, vyprodukovaný ve Velké Británii, byl dokončen lednu 2005.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.