Létající hrdinové světových válek

8. 8. 2005 - 9:04 | Téma | red

Létající hrdinové světových válek zdroj: tisková zpráva

Film VALIANT vypráví příběh malého holuba hřivnáče, který se stane hrdinou, když se během druhé světové války připojí k britské Royal Homing Pigeon Service – organizaci, která pomáhá přenášet zprávy o postupu nepřátelských vojsk pomocí holubů, létajících přes Lamanšský průliv. Holubi jsou však v ohrožení a musí čelit náletům nepřátelských sokolů.

Fiktivní scénář je do jisté míry založen na historických faktech: holubi byli skutečně dlouho používáni k přenosu informací o válečných situacích, a to za první i druhé světové války. Mnoho z nich doneslo zprávu, která zachránila nejeden lidský život, a spousty jich při této snaze zemřely. Někteří z nich za svou statečnost obdrželi Dickinovu medaili – zvířecí obdobu Kříže královny Viktorie. Pro přenos důležitých zpráv využívaly holuby pozemní, námořní i letecké ozbrojené složky. Když se ocitly v nebezpečí, připevnily životně důležitou zprávu na nohu holuba nebo ji umístily do kapsle, kterou poté připevnily na jeho záda. Poté ptáky vypustily a mohly se spolehnout, že s pomocí svého orientačního smyslu naleznou cestu zpět na základnu.

Na vzniku filmu Valiant se podílely organizace The Amalgamation of Racing Pigeons a The People’s Dispensary for Sick Animals (PDSA), které poskytovaly cennou výpomoc a konzultaci. Filmaři si od nich vyslechli spoustu příběhů o úloze holubů ve válce a využili možnosti navštívit holubníky, kde si mohli zvířata prohlédnout, nastudovat jejich chování a pořídit si záznamy, které pak byly využívány jako referenční materiál při samotné animaci. PDSA poskytla filmařům kopii Dickinovy medaile, která poté byla umístěna na čestné místo ve studiu, aby všem animátorům dala pocítit skutečnou povahu tohoto příběhu a připomínala jim, že tito malí ptáci během války opravdu uskutečnili mnoho odvážných a úžasných cest.

„Byli jsme rádi, že můžeme lidem ze štábu pomoci získat představu, co všechno holubi za války dokázali. Spousta lidí, kteří ve válce nebyli, nemá vůbec představu, jak byli holubi důležití při záchraně spousty životů,“ říká Derek Partridge, spoluzakladatel Amalgamation of Racing Pigeons, napojené na organizaci National Pigeon Service, která během války zajišťovala holubí poštovní styk.

„Příběh Valiant nabídnul společnosti Vanguard přímo jeho autor George Webster,“ říká John H. Williams, který produkoval filmy Shrek 1 a 2. Ve všech ohledech, zejména co se týče výpravy a hudby, jsme se snažili zůstat v souladu s dobou, v níž se film odehrává. Zároveň jsme ale film pojali tak, aby působil určitým současným dojmem,“ říká John Williams. „Tento film je v první řadě komedie, ale hnací silou celého příběhu jsou pocity ohrožení a napětí.“

Valiant, první 3D animovaný film, vyprodukovaný ve Velké Británii, byl dokončen lednu 2005.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.