Leonardo Dicaprio jako zloděj myšlenek v thrilleru Počátek

11. 7. 2010 - 18:50 | Téma | red

Leonardo Dicaprio jako zloděj myšlenek v thrilleru Počátek zdroj: tisková zpráva

Americký herec Leonardo DiCaprio je hlavní hvězdou filmu Počátek, který se skoro celý odehrává ve snu, ale sám prý mnoho snů nemá nebo si je nepamatuje. Jeho snem ale je, aby lidé lépe koexistovali s planetou, protože chtěl být původně biologem a ekologie patří k jeho hlavním "mimofilmovým" aktivitám. Myslí si, že většina lidí, kteří popírají změnu klimatu, je napojena na ropné společnosti.

Dnes pětatřicetiletý herec se stal po Titaniku v roce 1997 celosvětovým idolem a využil své slávy k široké škále rolí ve filmech různorodých režisérů, jako je Woody Allen, Danny Boyle či Martin Scorsese. Role "zloděje myšlenek" v mysteriózním a temném thrilleru Christophera Nolana Počátek do této snahy o rozmanitost zapadá. Je také jeho prvním sci-fi filmem.

"Byla to vzácná příležitost. Je to velkofilm, který má všechno, co může Hollywood nabídnout, a současně má velmi zajímavou a vícerozměrnou zápletku," řekl DiCaprio v rozhovoru pro ČTK o úloze ve svém posledním filmu. Fascinovalo ho, že "režisér chtěl natočit film, který se odehrává ve čtyřech úrovních lidského podvědomí a na šesti různých místech světa".

Počátek, Inception, Lukas Haas, Ken Watanabe zdroj: tisková zpráva

"Je to také terapeutická mekka pro hrdinu, který se snaží vyrovnat s pravdou o tom, kým je ve skutečném světě. Tak si člověk říkal, kdo bude takový film financovat," řekl DiCaprio. Podle něj bylo klíčové, že režisérem snímku, který měl podle odborného tisku mimořádný rozpočet 200 milionů dolarů, byl Christopher Nolan.

Britský režisér Nolan má totiž na svém kontě několik velkofilmů, včetně mimořádně komerčně úspěšného Temného rytíře. DiCaprio hraje zloděje myšlenek, které krade ve snech svých obětí, ale v Počátku dostane opačný úkol - implantovat do podvědomí vyhlédnutého cíle cizí myšlenku.

Ve filmu se DiCaprio probojovává ke svému cíli čtyřmi úrovněmi podvědomí své oběti. Ale ve skutečnosti prý moc snů nemá, nebo si je spíš nepamatuje, a nepřikládá jim fatální význam. "Mám všechny druhy snů, noční můry i příjemné sny, ale všechny si je nepamatuju. Během bdělého života potlačujeme spoustu věcí, které se pak objevují v krajině snu. Je potřeba tomu věnovat pozornost, ale nemyslím, že by analyzování snů byla nějaká exaktní věda," řekl.

Počátek, Inception, Ellen Page, Leonardo DiCaprio zdroj: tisková zpráva

Po Počátku ale prý měl sen, ve kterém si uvědomoval, že detaily snu jsou skutečné, a začal s nimi manipulovat. "Byla to chvíle, kdy jsem si uvědomoval, že sním a mohu se potýkat se svým okolím. Před tím filmem jsem to nikdy nezažil," uvedl DiCaprio.

Jeho snem v realitě by ale bylo, "abychom s planetou koexistovali aspoň o trochu lépe".       "Když jsem byl ve škole, chtěl jsem totiž být biolog. Hraní bylo pro mě něco jako příjemná odměna navíc. Nikdy jsem si nemyslel, že bych to mohl dělat profesionálně," řekl.

"Proto mě vždy fascinovala příroda a zvířata. Když jsem se stal hercem, chtěl jsem dělat něco, čím bych prakticky pomohl některým ekologickým kauzám. Je to moje druhá vášeň," dodal herec, který také produkoval dokument 11. hodina, který se zabývá i důsledky globálního oteplování.

Příliš pochopení nemá pro lidi a politiky popírající změnu klimatu. "Na 90 procent vědců, nositelů Nobelovy ceny, lidí, kteří těmto věcem zasvětili život, zkoumali je a vědecky prokázali, tvrdí, že klima ovlivňujeme a že člověk má podíl na globálním oteplování. Tak asi musíme předpokládat, že kus pravdy na tom bude," dodal s úsměškem. "Kdo jsem já, abych říkal něco jiného?"

11. hodina, Leonardo Dicaprio zdroj: tisková zpráva

"Myslím, že když začnete zkoumat pohnutky těch zbylých deseti procent, zjistíte, že mohou mít nějakých druh vazeb na ropné společnosti," dodal. "Jsem si jist, že někteří z nich to budou vehementně popírat. Ale já straním lidem, kteří boji s klimatickou změnou zasvětili život," dodal.

Podle něj by ekologická katastrofa po havárii ropné plošiny BP v Mexickém zálivu paradoxně mohla znamenat určitý obrat. "Mohlo by to přispět k tomu, že bychom si uvědomili, že těžit ropu z hloubky oceánu není zřejmě pro budoucnost nejlepší alternativou a že přejdeme na čistší a zelenější technologie. Doufejme, že to je katalyzátor nějaké změny," řekl.

Kromě hraní a ekologických aktivit má DiCaprio také produkční společnost Appian Way, jejíž chystané projekty jsou stejně eklektické jako jeho filmové role. Patří sem středověké drama Red Riding Hood s Amandou Seyfried nebo snímek o krachu společnosti Enron podle knihy Conspiracy of Fools (Spiknutí hlupáků).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.