Legendy z Hollywoodu chtějí, aby Irán propustil režiséra Panahího

3. 5. 2010 - 18:00 | Téma | red

Legendy z Hollywoodu chtějí, aby Irán propustil režiséra Panahího zdroj: tisková zpráva

Hollywoodské hvězdy, včetně Stevena Spielberga a Martina Scorseseho, vyzvali íránskou vládu, aby propustila velice uznávaného íránského režiséra Džafara Panahího. Petici za osvobození tohoto otevřeného kritika režimu prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, kterého zadržela íránská policie 1. března, podepsali i herci Robert De Niro, Robert Redford či režisér Francis Ford Coppola.

"Podporujeme našeho režisérského kolegu... a důrazně žádáme íránskou vládu, aby ho okamžitě propustila na svobodu," píše se v petici.

Panahí, který se řadí do proudu socialistického realismu, natočil několik filmů kritizujících íránský režim. V první březnový den vtrhli do jeho bytu íránští policisté v civilu a režiséra společně s jeho manželkou, dcerou a 15 dalšími hosty zatkli. 
Íránská prokuratura zadržení Panahího potvrdila, popřela ale souvislost policejního zásahu s politikou. "Džafar Panahí nebyl zatčen, protože je umělec nebo z politických důvodů. Je obviněn z jistých zločinů a byl zatčen s další osobou na základě nařízení soudce," uvedla prokuratura.

Íránské úřady již loni v létě zakázaly Panahímu opouštět Írán, když se na filmovém festivalu v Montrealu objevil v zeleném oblečení symbolizujícím podporu íránských opozičních demonstrantů, kteří po kontroverzních íránských červnových prezidentských volbách uspořádali masové protesty. Panahí byl také minulý rok krátce zadržen, když se zúčastnil vzpomínkové akce na památku studentky Nedy Aghové Soltánové zabité při opozičních protestech loni v červnu.

Při střetech demonstrantů s policií zahynulo tehdy nejméně 30 účastníků protestů, podle opozice bylo mrtvých více než 70. Tisíce lidí byly zadrženy a na 200 aktivistů zůstává za mřížemi. Nejméně devět z nich bylo odsouzeno k trestu smrti a dva již byli popraveni. 

Panahí je známým nezávislým režisérem. V roce 2000 získal na Berlinale Zlatého medvěda pro nejlepší film za svůj snímek Dajere (Kruh). Tento příběh o útisku žen v islámském světě ve stejném roce kraloval i benátskému filmovému festivalu.

V roce 2006 dostal Panahí v Berlíně Stříbrného medvěda za tragikomedii Offside o fotbalových fanynkách, které jsou zadrženy při snaze tajně proniknout na kvalifikační zápas pro mistrovství světa mezi Íránem a Bahrajnem. Ženy v Íránu se totiž nesmějí účastnit mužských sportovních akcí. 

V roce 2001 byl Panahí členem mezinárodní poroty na karlovarském filmovém festivalu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.