Králova zahradnice - recenze filmu, kterých už je dnes málo

8. 4. 2015 - 22:30 | Recenze | Vojtěch Karlík

Králova zahradnice - recenze filmu, kterých už je dnes málo zdroj: tisková zpráva

Ten titulek vůbec nelže. Film Králova zahradnice vypráví pomalým tempem o tom, jak králova zahradnice navrhuje a také vybuduje úžasné zahrady ve Versailles pro Ludvíka XIV. Pomalý, kostýmově poctivý, s výbornými dialogy a také docela napínavý - takový je snímek herce Alana Rickmana coby režiséra.

Filmy s Kate Winslet jsem měl vždycky rád. Herečka nikdy nehrála ve škváru, většinou se pak objevuje v dílech dialogově velmi vyzrálých a zábavných. Je prostě potěšující se na ni dívat. Snímek A Little Chaos (Králova zahradnice) je přesně tím dílkem, které se pro filmového fanouška a milovníka "upravené" historie, může stát sezónní událostí. A to jsem vlastně ani netušil, že za snímkem jako režisér stojí herec Alan Rickman, který si zde zahrál francouzského krále Ludvíka XIV.

Králova zahradnice zdroj: tisková zpráva

Ludvík svoje rozhodnutí učinil jako zralý muž. Moc dobře věděl, proč chce vybudovat velkolepé zahrady kolem zámečku ve Versailles. Záměr byl jednoduchý, udělat něco, z čeho celá Evropa půjde do kolen. Najme si tedy zahradníka Andrého a ten opravdu záměr krále pochopí na výbornou. Rozhodne se však v jisté části přinést specifický rys jinak hodně kultivovaného parku, chce králi nabídnou dokonale vytříbený chaos květin. Něco jako přirozeně a přírodně působící záhony. Tak nějak jsem to pochopil. A sežene si pro tento účel zahradnici Sabinu (Kate Winslet. 

A tak sledujeme, jak Sabina vymýšlí a postupně realizuje záhonky, jak se parkem procházejí a konverzují dvořani, jak to celé vidí král...

Králova zahradnice zdroj: tisková zpráva

Film je vlastně jakýmsi přirozeně nenuceným konverzačním dílkem, v němž o mnoho nejde. Jen se na to dobře kouká. To je asi nutné neustále zdůrazňovat. Není to řachanda o tom, jak někdo omylem vysadí kosatce místo tulipánů, není to ani politicko historické drama. Je to fajn příběh o zahradnici a vzniku jednoho slavného parku. Nejvíc vás bude bavit to jemné jiskření mezi hlavními protagonisty a fajn atmosféra. Nebo se také budete opravdu hodně nudit. Ten film fakt není pro každého.

Hodnocení: 70 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.