Králova zahradnice - recenze filmu, kterých už je dnes málo

8. 4. 2015 - 22:30 | Recenze | Vojtěch Karlík

Králova zahradnice - recenze filmu, kterých už je dnes málo zdroj: tisková zpráva

Ten titulek vůbec nelže. Film Králova zahradnice vypráví pomalým tempem o tom, jak králova zahradnice navrhuje a také vybuduje úžasné zahrady ve Versailles pro Ludvíka XIV. Pomalý, kostýmově poctivý, s výbornými dialogy a také docela napínavý - takový je snímek herce Alana Rickmana coby režiséra.

Filmy s Kate Winslet jsem měl vždycky rád. Herečka nikdy nehrála ve škváru, většinou se pak objevuje v dílech dialogově velmi vyzrálých a zábavných. Je prostě potěšující se na ni dívat. Snímek A Little Chaos (Králova zahradnice) je přesně tím dílkem, které se pro filmového fanouška a milovníka "upravené" historie, může stát sezónní událostí. A to jsem vlastně ani netušil, že za snímkem jako režisér stojí herec Alan Rickman, který si zde zahrál francouzského krále Ludvíka XIV.

Králova zahradnice zdroj: tisková zpráva

Ludvík svoje rozhodnutí učinil jako zralý muž. Moc dobře věděl, proč chce vybudovat velkolepé zahrady kolem zámečku ve Versailles. Záměr byl jednoduchý, udělat něco, z čeho celá Evropa půjde do kolen. Najme si tedy zahradníka Andrého a ten opravdu záměr krále pochopí na výbornou. Rozhodne se však v jisté části přinést specifický rys jinak hodně kultivovaného parku, chce králi nabídnou dokonale vytříbený chaos květin. Něco jako přirozeně a přírodně působící záhony. Tak nějak jsem to pochopil. A sežene si pro tento účel zahradnici Sabinu (Kate Winslet. 

A tak sledujeme, jak Sabina vymýšlí a postupně realizuje záhonky, jak se parkem procházejí a konverzují dvořani, jak to celé vidí král...

Králova zahradnice zdroj: tisková zpráva

Film je vlastně jakýmsi přirozeně nenuceným konverzačním dílkem, v němž o mnoho nejde. Jen se na to dobře kouká. To je asi nutné neustále zdůrazňovat. Není to řachanda o tom, jak někdo omylem vysadí kosatce místo tulipánů, není to ani politicko historické drama. Je to fajn příběh o zahradnici a vzniku jednoho slavného parku. Nejvíc vás bude bavit to jemné jiskření mezi hlavními protagonisty a fajn atmosféra. Nebo se také budete opravdu hodně nudit. Ten film fakt není pro každého.

Hodnocení: 70 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.