Králova zahradnice - recenze filmu, kterých už je dnes málo

8. 4. 2015 22:30 - Recenze | Autor: Vojtěch Karlík

Králova zahradnice - recenze filmu, kterých už je dnes málo

Ten titulek vůbec nelže. Film Králova zahradnice vypráví pomalým tempem o tom, jak králova zahradnice navrhuje a také vybuduje úžasné zahrady ve Versailles pro Ludvíka XIV. Pomalý, kostýmově poctivý, s výbornými dialogy a také docela napínavý - takový je snímek herce Alana Rickmana coby režiséra.

Filmy s Kate Winslet jsem měl vždycky rád. Herečka nikdy nehrála ve škváru, většinou se pak objevuje v dílech dialogově velmi vyzrálých a zábavných. Je prostě potěšující se na ni dívat. Snímek A Little Chaos (Králova zahradnice) je přesně tím dílkem, které se pro filmového fanouška a milovníka "upravené" historie, může stát sezónní událostí. A to jsem vlastně ani netušil, že za snímkem jako režisér stojí herec Alan Rickman, který si zde zahrál francouzského krále Ludvíka XIV.

Králova zahradnice

Ludvík svoje rozhodnutí učinil jako zralý muž. Moc dobře věděl, proč chce vybudovat velkolepé zahrady kolem zámečku ve Versailles. Záměr byl jednoduchý, udělat něco, z čeho celá Evropa půjde do kolen. Najme si tedy zahradníka Andrého a ten opravdu záměr krále pochopí na výbornou. Rozhodne se však v jisté části přinést specifický rys jinak hodně kultivovaného parku, chce králi nabídnou dokonale vytříbený chaos květin. Něco jako přirozeně a přírodně působící záhony. Tak nějak jsem to pochopil. A sežene si pro tento účel zahradnici Sabinu (Kate Winslet. 

A tak sledujeme, jak Sabina vymýšlí a postupně realizuje záhonky, jak se parkem procházejí a konverzují dvořani, jak to celé vidí král...

Králova zahradnice

Film je vlastně jakýmsi přirozeně nenuceným konverzačním dílkem, v němž o mnoho nejde. Jen se na to dobře kouká. To je asi nutné neustále zdůrazňovat. Není to řachanda o tom, jak někdo omylem vysadí kosatce místo tulipánů, není to ani politicko historické drama. Je to fajn příběh o zahradnici a vzniku jednoho slavného parku. Nejvíc vás bude bavit to jemné jiskření mezi hlavními protagonisty a fajn atmosféra. Nebo se také budete opravdu hodně nudit. Ten film fakt není pro každého.

Hodnocení: 70 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Na hraně zítřka 2 má připravený scénář a čeká až bude mít Tom Cruise čas

Na hraně zítřka 2 má připravený scénář a čeká až bude mít Tom Cruise čas

18. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Na hraně zítřka z roku 2014 bylo moc fajn, pokračování si zaslouží a pokud se nestane něco nepředvídatelného, také se ho dočkáme.
Schwarzenegger: Trojčata budou, režisérovi to jenom trvá

Schwarzenegger: Trojčata budou, režisérovi to jenom trvá

17. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

O pokračování oblíbené komedie Dvojčata se mluví už řadu let, a ještě se o ní chvíli mluvit bude. Film by se měl jmenovat Trojčata, třetího bratra by měl hrát Eddie Murphy a vrátí se jak Arnold Schwarzenegger, tak Danny DeVito.
Valhalla: Říše bohů půjde na severské mýty jinak než pestrobarevný Marvel

Valhalla: Říše bohů půjde na severské mýty jinak než pestrobarevný Marvel

16. 10. 2019 | Trailery | Redakce Dokina.cz

Marvelovky netřeba představovat a Thora už vůbec ne. Ve třetím Thor: Ragnarok to konečně všechno zapadlo dohromady a Taika Waititi natočil zábavný komiksový film.
Novou Catwoman v The Batman bude Zoë Kravitz

Novou Catwoman v The Batman bude Zoë Kravitz

15. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Tak a máme to oficiálně: novou Catwoman ztvární Zoë Kravitz. Ta si zahraje Batmanovu parťačku/nepřítele a postaví se tak bok po boku Robertu Pattinsonovi, který hraje netopýřího muže.