Kouzelný kolotoč

7. 7. 2005 - 10:41 | Téma | red

Kouzelný kolotoč zdroj: tisková zpráva

Většina českých diváků patrně netuší, že s filmem Kouzelný kolotoč dorazil do Česka kultovní fenomén, který v 60

Většina českých diváků patrně netuší, že s filmem Kouzelný kolotoč dorazil do Česka kultovní fenomén, který v 60. a 70. letech připoutával k obrazovkám děti a dospělé ve Francii i Velké Británii. U jeho zrodu stál francouzský animátor Serge Danot, který v roce 1963 vytvořil dětský loutkový seriál s původním názvem Le Manège Enchanté. Když později jeho dílo koupila britská BBC, anglický dabing svěřila do rukou komika a moderátora pořadů pro děti Erika Thompsona (otce herečky Emmy Thompsonové). Ten se však vůbec nezdržoval s překládáním francouzských scénářů a k animovaným výjevům vytvořil své vlastní, zcela originální dialogy. Vznikla bláznivá podívaná, která okouzlovala diváky všech generací; dospělé si získala suchým humorem a množstvím vtipných narážek na politiku, drogy a různé v té době známé osobnosti. Počátkem osmdesátých let pronikl Kouzelný kolotoč v podobě stejnojmenné knížky i k nám, ale širší popularitu si nezískal.

Celovečerní, digitálně animovaný Kouzelný kolotoč, který se nyní objevuje v kinech, se snaží oprášit půvab stařičkého loutkového seriálu. V zemích, kde slavil úspěchy původní Kolotoč, k němu kritika nebyla právě laskavá - recenzenti se vesměs shodli, že nová filmová verze nedokázala vzkřísit atmosféru originálu. České publikum je svým způsobem ve výhodě, neboť tohoto srovnání zůstává ušetřeno. Na druhou stranu může Kouzelný kolotoč některé nepřipravené diváky poněkud zaskočit. Jeho naivní výtvarné pojetí totiž vzbuzuje dojem, že se jedná o dílko určené výhradně nejmenším dětem. Fantasmagorický děj však připomíná směsici filmů Mumie, Pán prstenů a Indiana Jones a Chrám zkázy. Nemluvě o množství vtípků a odkazů, které pochopí pouze dospělí.

Příběh začíná ve slunné zahradě, kde tráví čas čtyři zvířecí přátelé: psík Dougal, pěvecky nadaná kráva Ermintruda, ležérní králík Dylan a rozšafný hlemýžď Brian. Idylické nicnedělání však brzy skončí. Zeebad, zlý skřítek na pružině, totiž unikl ze svého vězení a chystá se na celý svět uvrhnout novou dobu ledovou. Pro začátek zaklel Dougalovu paničku, dívenku Florence, spolu s dalšími dětmi do ledového zajetí v kouzelném kolotoči. Dougal, Ermintruda, Dylan a Brian musejí na mluvícím vláčku putovat po zledovatělých svazích hor i do žhnoucího jícnu vulkánu, aby získali tři kouzelné diamanty, které jako jediné mohou Zeebada zastavit.

Je zřejmé, že logika a dějová sevřenost nejsou nejsilnější stránkou Kouzelného kolotoče. Film je nejpůsobivější v jednotlivostech, především v těch nejpotrhlejších scénách, jako je velkolepý souboj Dobra a Zla, reprezentovaného dvěma skřítky na pérovacích pružinách, či Dougalův psychedelický sen, v němž se ocitá v růžovém světě plném cukrovinek. Neméně bizarní je králíkův souboj s kostlivci se svítícíma očima, kteří střeží tajemství pohanského pralesního chrámu (a přitom jsou stejně buclatí a roztomilí jako všechny ostatní figurky ve filmu). V originálním znění je zážitek ještě umocněn tím, že jednotlivé postavičky namluvily celebrity typu Robbieho Williamse (Dougal), Iana McKellena (dobrý skřítek Zebedee) či Billa Nighyho (Dylan).

Narozdíl od hollywoodských animovaných hitů z produkce Pixaru a DreamWorks pravděpodobně nedokáže britsko-francouzský Kouzelný kolotoč oslovit nejširší publikum napříč generacemi. Jeho nejvděčnějšími diváky by se mohli stát ti, kdo dokáží ocenit četné narážky na užívání psychotropních látek (králík Dylan je v permanentním marihuanovém rauši), citáty z filmů typu Pulp Fiction („Zeb je mrtvej, bejby. Zeb je mrtvej.“), a kombinaci suchého humoru s infantilní animací, připomínající pohádky z televizní Kouzelné školky.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.