Kousek nebe - reportáž z natáčení filmu

18. 2. 2005 - 14:28 | Téma | red

Kousek nebe - reportáž z natáčení filmu zdroj: tisková zpráva

Příběhy vězňů z 50. let. Píšou se krutá padesátá léta. Je noc a v transportní cele vedle sebe na kavalcích leží dva na smrt odsouzení

Píšou se krutá padesátá léta. Je noc a v transportní cele vedle sebe na kavalcích leží dva na smrt odsouzení. Luboš a Bruno. Tak takhle nějak to vypadá v někdejší mladoboleslavské věznici, kde režisér Petr Nikolaev natáčí nový český film na motivy Jiřího Stránského Kousek nebe.

Kousek nebe - Petr Forman Nátáčení filmu Kousek nebe dospělo do svého osmého natáčecího dne. Hlavním tématem toho dne je natočení noční scény z transportní věznice. Na place, resp. ve velmi stísněných prostorách cely se symbolickým číslem 100, kromě štábu jsou především hlavní představitelé dvou mužských rolí. Jakub Doubrava (Luboš) a Petr Forman (Bruno). Důvodem proč nejsou na place hlavní hvězdy filmu je prostý. Musí se dotočit všechny obrazy s Petrem Formanem, neboť musí odcestovat do ciziny s divadlem. Jak sám herec říká: „ je to pro mne lepší točit takhle osm dní v kuse, než točit den a pak třeba dva týdny nic. „

Kousek nebe - Táňa Pauhofová Příběh vypráví o smrti, přátelství a soudržnosti, která pomáhala důstojně přežít. Ve zdech komunistického kriminálu té doby se odehrává příběh křehké lásky dvou mladých lidí. Přestože historické reálie by tomu mohly napovídat, není Kousek nebe polickým plakátem, ale v první řadě milostnou romancí, která ukazuje, že láska si najde svou cestu všude a i za těch nejdramatičtějších okolností. Ve vězení se náhodně setkávají Luboš a Dana. Není to skutečné setkání, jen spíše střet pohledů, drobounké jiskření, z nějž vzejde milostný cit. Ze solidarity a podpory spoluvězňů se pak zrodí malá vzpoura, která pomáhá naplnění lásky. Režisér Petr Nikolaev (např. Báječná léta pod psa) se rozhodl do hlavních postav obsadit mladé neokoukané tváře. Luboš ztvárnil na plátně debutující Jakub Doubrava. Role Dany pak slovenská herečka Táňa Pauhofová (Čert ví proč, Kruté radosti).

Kousek nebe - režisér Nikolaev Co vedlo režiséra Nikolaeva k obsazení Doubravy a Pauhofové do rolí Luboše a Dany: „Jakuba Doubravu jsem obsadil do role Luboše proto, že má všechny vlastnosti, které jsem si pro tuto roli představoval. Kombinuje pohybovou i mimickou dovednost s dobrým herectvím, má odpovídající věk, vnitřní sílu i klukovské charisma.Důvod, proč jsem vybral pro hlavní ženskou roli slovenskou herečku Táňu Pauhoufovou, byl ten, že působí dojmem určité čistoty, nezralosti a mladické naivity. Je nesporně talentovaná a k tomu má originální fotogenický půvab a poměrně velkou zkušenost s filmem. Původně měla být hrdinka filmu Češka, ale když jsem obsadil do této role Táňu, změnili jsme její postavu na Slovenku, aby mohla hovořit slovensky, což nebude v rozporu s historickými reáliemi.“

Kousek nebe - Kousek Vetchý V Kousku nebe v roce 2005, na kdy je naplánována distribuční premiéra, dále uvidíme například Petra Formana, Ondřeje Vetchého, Zuzanu Stivínovou, Pavla Zedníčka, Vladimíra Javorského, Pavla Landovského a řadu dalších herců. Po deseti letech se na filmovém platně objeví jedna z legend českého filmu, ale především českého překladatelství a mluveného slova Rudolf Pellar (nar. 1923), který ve filmu hraje jedno z uvězněných. Jak sám říká: „hraju tady vězně, básníka.“

Film se bude z převážné části odehrávat a natáčet v prostředí věznice. Pro tyto účely si režisér Petr Nikolaev vybral desetiletí nevyužívanou věznici v Mladé Boleslavi. Ta dnes patří pod správu Vězeňské služby. Podle produkce filmu sloužila věznice naposledy svému účelu právě v padesátých letech. Posléze v ní sídlil vězeňský archív.

Sám režisér k výběru lokality říká: „ Ta budova vězení vizuálně evokuje už na první pohled jakousi pevnost zla a je nejdůležitějším motivem filmu. Ponurá, částečně zdevastovaná stavba – pro potřeby natáčení ji budeme muset jen trochu upravit - skýtá množství detailů a motivů. Jako by její zdi opravdu vyzařovaly náladu a atmosféru toho, co se v nich odehrávalo“.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.