Korporace (The Corporation) je dokument velkolepý nejen stopáží (145 min). V této adaptaci knihy Joela Bakana The Corporation : The Pathological Pursuit of Profit and Power se Jennifer Abbott s Markem Achbarem věnují masivnímu tématu vzniku, rozkvětu a následcích působení korporací – tedy společenstev, jejichž vliv byl před 150 lety nepatrný, ale dnes vládnou nebývalou mocí a vlivem.
Korporace se stala ozdobou mnoha letošních festivalů, a také vítězem mnoha diváckých cen. Ačkoli nenabízejí žádní nová fakta, servírují Abbottová s Achbarem těžkou porci striktní palby, kterou kazí jen závěr plný mizerného idealismu.

Tolik premisa. Filmaři se následně snaží postihnout chování této „osoby“ a dle testu Světové zdravotnické organizace zjistit její psychický stav. Díky lhaní, nerespektování zákonů, ohrožování životního prostředí, či odmítání odpovědnosti splňuje pacient diagnózu: psychopat.

Dočkáme se drtivě sarkastických i hutných kapitol o operacích na hraně zákona (používání jedovatého růstového hormonu BGH), o ničení životního prostředí a využívání dětské práce ve třetím světě. Jsme svědky vývoje marketingu: od nevinné propagace předností určitého produktu po dnešní propagaci celého životního stylu. Autoři si všímají brandingu, product placementu, rozebírají reklamu zaměřenou na děti.
V pozdějších pasážích se na řadu dostane privatizace a hon za patentováním živých forem. Závěr je pak věnován prorůstání korporací s demokracií a vztahu mezi korporacemi a diktaturou.

Krátké příběhy jsou zhusta brilantně vypointované – viz velký šéf od Pfizeru, který se chlubí, jak firma nainstalovala do stanice metra mikrofony k přivolání pomoci. Když jej pak sám vyzkouší, nikdo se neozve.


Finále bohužel zpomaluje segment s reportéry televize Fox, kteří natočili znepokojující reportáž, ale stanice odmítá odvysílat. Následuje zbytečná aktivistická dvacetiminutovka v duchu otázky „Co s tím?“ a hledání očisty a lepšího světa. Jeden takový ‚lepší‘ svět jsme tu už jednou z písku plácali…