Koncem července se začne natáčet snímek o tragickém osudu obce Lidice

10. 6. 2010 - 13:30 | Téma | red

Koncem července se začne natáčet snímek o tragickém osudu obce Lidice zdroj: tisková zpráva

Koncem července začne režisér Petr Nikolaev natáčet film Lidice, jehož základem je scénář Zdeňka Mahlera. Na dnešní tiskové konferenci v Praze to řekl producent Adam Dvořák ze společnosti Bioscop. Uvedl, že Nikolaev vystřídá režisérku Alici Nellis, která nebyla schopna vzhledem k akutní borelióze a neurologickým problémům pokračovat v náročných přípravách. Do scénáře zapracovala své režijní představy, s nimiž její nástupce souhlasí.

"Vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu by nepomohlo krátkodobé odsunutí natáčení. Měl jsem proto před sebou dvě možnosti: projekt pozastavit na neurčito, což by s velkou pravděpodobností znamenalo jeho konec, či hledat nového režiséra. Po dohodě s režisérkou jsem se rozhodl pro druhou možnost," uvedl Dvořák, který loni čelil problémům s financováním snímku s rozpočtem 65 milionů korun.Vznikne ve slovenské koprodukci, účast polských koproducentů je podle něj podmíněna jejich souhlasem se změnou režiséra.

Oba filmaři se setkali a prošli veškeré přípravy tak, aby nevznikly posuny v termínech. A tak se s hlavní částí natáčení začne 26. července a nezmění se ani termín premiéry 9. června příštího roku. Stejné by mělo zůstat i obsazení hlavních rolí; diváci se mohou těšit na Karla Rodena, Zuzanu Bydžovskou i Marthu Issovou.

"Scénář nebudu měnit, můžu jen něco zpřesnit a posílit jeho obrazivější prvek," podotkl Nikolaev, s nímž bude v roli kameramana spolupracovat Mexičan Antonio Riestra, který byl nominován na Českého lva za kameru v Ševčíkově thrilleru Normal.

Nikolaev, tvůrce filmů Kousek nebe, ...a bude hůř, se s námětem Lidic poprvé setkal, když před lety točil rozhovor s Mahlerem. Jeho kniha Nokturno, což byl původní název scénáře, ho zaujala a zvažoval možnosti filmového zpracování. "O to větší bylo moje překvapení, když mi Adam Dvořák nabídl režii," uvedl. Projekt pro něj bude i osobní výzvou, jelikož jeho dědeček, legionář a důstojník, byl po Heydrichově smrti popraven.

Hotov je i první ze singlů tvořících souběžný hudební projekt k filmovým Lidicím - skladba s názvem 15 od Jamese Harriese, britského písničkáře, který žije a tvoří v Praze. Jeho píseň vypráví o chlapci, který prožívá první okouzlení ženami a dívkami. Ve druhém plánu poukazuje na to, že při vyhlazení Lidic byl právě tento věk hranicí dospělosti, po jejímž překročení mohli být chlapci jako muži zastřeleni. Hudebním projektem chtějí Dvořák s producentem Miroslavem Chyškou zpřístupnit lidické téma, očistit je od nánosu dějepisné propagandy minulého režimu a získat podporu hudebních osobností. Oslovili i Čechomor, Jarka Nohavicu, Dana Bártu, Jana Budaře a Janu Lotaovou. S vydáním hudebního CD počítají v prosinci.

Film Lidice nabízí pohled na tragický osud této středočeské obce za 2. světové války z neobvyklé perspektivy: skrze příběhy tří mužů, jejichž osudy ovlivnily osobní vztahy a nevěra. Jde o příběh plný emocí, který poukazuje na to, jak zdánlivé maličkosti mohou změnit chod dějin a způsobit tragédii.

Producent Adam Dvořák uvítal, že na film sponzorsky přispěla i některá česká města. Konkrétně Praha, Kladno, Lidice, Opava a Liberec.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.