Komorní psychologické drama Útěk míří do českých kin

22. 6. 2010 - 20:00 | Téma | red

Komorní psychologické drama Útěk míří do českých kin zdroj: tisková zpráva

Drogy, láska, smrt a hledání nových začátků jsou středobodem francouzského snímku režiséra Françoise Ozona Útěk. Komorní psychologické drama vypráví příběh těhotné narkomanky, která se po smrti přítele vydá hledat útočiště před bolestnými vzpomínkami do prázdného domu na mořském pobřeží. Bojuje zde s drogovým pokušením a trápí ji obavy z budoucnosti nenarozeného dítěte. Snímek vstoupí 24. června do českých kin.

Mladé milence Mousse (Isabelle Carréová) a Louise (Melvil Poupaud) spojuje kromě původu z vyšších společenských vrstev i závislost na heroinu. Louis se ale jednoho dne předávkuje a Mousse zůstává sama. Navíc zjišťuje, že je v jiném stavu. Rodina mrtvého přítele ale o jeho potomka nemá zájem a dívku vybízí k interrupci. Mousse se proto rozhodne utéct před pokryteckým okolím a usadí se v domě svého známého u moře.

O několik měsíců později se v jejím útočišti objeví bratr Louise Paul (Louis-Ronan Choisy), kterému jeho rodiče nemohou odpustit odlišnou sexuální orientaci. Přes počáteční odstup a nedorozumění se oba postupně sbližují, v čemž jim pomáhá společně sdílený pocit vyděděnosti. Strach z odpovědnosti z výchovy dítěte a vědomí vlastních nedostatků nakonec Mousse přiměje k radikálnímu rozhodnutí ohledně osudu svého dítěte.

Útěk, Isabelle Carré zdroj: tisková zpráva

Třiačtyřicetiletý režiséra a scénárista François Ozon vystudoval filmovou vědu na Sorbonně a absolvoval režii na pařížské filmové škole FEMIS. Natočil několik krátkometrážních snímků, jeho filmovým debutem, kterým si ihned získal uznání, byl Sitcom (1998). Jeho další celovečerní filmy se s úspěchem hrály na mnoha filmových festivalech, včetně festivalu v Karlových Varech. V roce 2002 natočil podle divadelní hry Roberta Thomase film 8 žen s význačnými francouzskými herečkami několika generací, které získaly Stříbrného medvěda za herecký výkon na MFF v Berlíně.

Ozonovy rané krátké filmy vynikají filmařskou inteligencí a provokativními náměty, včetně zpochybňování jednoznačnosti sexuální identity a konfrontace s rodičovskou autoritou. Porušování tabu uplatnil i v celovečerních filmech, v nichž se zabývá ožehavými tématy, jako jsou neformální pohled na sexualitu, anatomie intimních rodinných a jiných mezilidských vztahů. Příznačnými pro Ozonův režijní rukopis jsou ironický humor, motiv tajemství, fascinace rafinovaným ženských světem a pronikavý i citlivý psychologický pohled do nitra hlavních (většinou ženských) postav.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.