Komorní psychologické drama Útěk míří do českých kin

22. 6. 2010 - 20:00 | Téma | red

Komorní psychologické drama Útěk míří do českých kin zdroj: tisková zpráva

Drogy, láska, smrt a hledání nových začátků jsou středobodem francouzského snímku režiséra Françoise Ozona Útěk. Komorní psychologické drama vypráví příběh těhotné narkomanky, která se po smrti přítele vydá hledat útočiště před bolestnými vzpomínkami do prázdného domu na mořském pobřeží. Bojuje zde s drogovým pokušením a trápí ji obavy z budoucnosti nenarozeného dítěte. Snímek vstoupí 24. června do českých kin.

Mladé milence Mousse (Isabelle Carréová) a Louise (Melvil Poupaud) spojuje kromě původu z vyšších společenských vrstev i závislost na heroinu. Louis se ale jednoho dne předávkuje a Mousse zůstává sama. Navíc zjišťuje, že je v jiném stavu. Rodina mrtvého přítele ale o jeho potomka nemá zájem a dívku vybízí k interrupci. Mousse se proto rozhodne utéct před pokryteckým okolím a usadí se v domě svého známého u moře.

O několik měsíců později se v jejím útočišti objeví bratr Louise Paul (Louis-Ronan Choisy), kterému jeho rodiče nemohou odpustit odlišnou sexuální orientaci. Přes počáteční odstup a nedorozumění se oba postupně sbližují, v čemž jim pomáhá společně sdílený pocit vyděděnosti. Strach z odpovědnosti z výchovy dítěte a vědomí vlastních nedostatků nakonec Mousse přiměje k radikálnímu rozhodnutí ohledně osudu svého dítěte.

Útěk, Isabelle Carré zdroj: tisková zpráva

Třiačtyřicetiletý režiséra a scénárista François Ozon vystudoval filmovou vědu na Sorbonně a absolvoval režii na pařížské filmové škole FEMIS. Natočil několik krátkometrážních snímků, jeho filmovým debutem, kterým si ihned získal uznání, byl Sitcom (1998). Jeho další celovečerní filmy se s úspěchem hrály na mnoha filmových festivalech, včetně festivalu v Karlových Varech. V roce 2002 natočil podle divadelní hry Roberta Thomase film 8 žen s význačnými francouzskými herečkami několika generací, které získaly Stříbrného medvěda za herecký výkon na MFF v Berlíně.

Ozonovy rané krátké filmy vynikají filmařskou inteligencí a provokativními náměty, včetně zpochybňování jednoznačnosti sexuální identity a konfrontace s rodičovskou autoritou. Porušování tabu uplatnil i v celovečerních filmech, v nichž se zabývá ožehavými tématy, jako jsou neformální pohled na sexualitu, anatomie intimních rodinných a jiných mezilidských vztahů. Příznačnými pro Ozonův režijní rukopis jsou ironický humor, motiv tajemství, fascinace rafinovaným ženských světem a pronikavý i citlivý psychologický pohled do nitra hlavních (většinou ženských) postav.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

V pořadí druhý trailer na druhého Venoma je tady a jakkoliv se tváří výrazně líp než ten první, pořád se tak trochu drží zpátky.
Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na Klan Gucci je tady a má ohromný styl, jak se ostatně dalo čekat.
Na co koukat v červenci: Šílení superhrdinové a atletické legendy

Na co koukat v červenci: Šílení superhrdinové a atletické legendy

30. 7. 2021 | Téma | Matěj Svoboda

Během druhého prázdninového měsíce budete moci vyrazit do kina na drsnou komiksovku, ambiciózní české drama o legendárním atletovi nebo akčně-komediální jízdu s Ryanem Reynoldsem.
Bruce Willis se už v další Smrtonosné pasti nejspíš nevrátí

Bruce Willis se už v další Smrtonosné pasti nejspíš nevrátí

29. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Na nové Smrtonosné pasti se pracovalo několik let, ale Disney teď vyhlásilo stopku.