Komedie Bezva chlap zkoumá lidské chyby

21. 4. 2010 - 17:00 | Téma | red

Komedie Bezva chlap zkoumá lidské chyby zdroj: tisková zpráva

Norský snímek Bezva chlap nabízí příběh o lidských pocitech, pochybení a vyrovnávání se s vlastními chybami. Černá komedie režiséra Hanse Pettera Molanda sleduje osud sympatického kriminálníka, který se snaží získat druhou šanci v životě.

Film se svérázným a místy drsným humorem, který soutěžil na letošním Berlinale v nominaci na Zlatého medvěda, byl v Praze promítnut na závěr festivalu Dny evropského filmu. V českých kinech se objeví od 22. dubna.

"Severská kinematografie opět nezklamala - ta zvláštní směsice groteskna a surovosti vás lapí. Filmy 'jako ze života' plné absurdit, vyloženě trapných a tím i vyloženě komických situací i černého humoru mají v sobě svéráznou, krutou a přeci velmi jemnou poetiku. Mezi ně patří i Bezva chlap," řekla o snímku Zuzana Pudilová ze společnosti Aerofilms, která snímek zakoupila pro českou distribuci.

Bezva chlap

Ve svém snímku režisér chtěl podle svých slov vyjádřit "poctu pohlaví, které má daleko k dokonalosti". Film zároveň prezentoval jako "světovou kampaň proti malicherným puntičkářům, kteří vládnou lidstvu".

Hlavní hrdina Ulrik, jehož roli švédská herecká hvězda Stellan Skarsgard, je propuštěn po dvanácti letech z vězení. Je mlčenlivý a nenáročný. Chce vést spořádaný život, avšak s rodinou si příliš nerozumí. Bydlí ve sklepě a musí se vyrovnávat se sexuálními nároky nerudné bytné. Vítaný je hlavně mezi gangstery, kteří se jej však snaží přimět k novému zločinu. Spravedlnost tak bere do vlastních rukou.

Tvůrci filmu si dají záležet na detailech lidského chování. Ukazují trapnost a také drsnou realitu lidských vztahů. "...děláme všechno pro to, abychom si zachovali aspoň zbytky důstojnosti než bude příliš pozdě. Málokdy uspějeme. Ale snažíme se. A při tom snažení vypadáme jako pitomci. Je to trapné? Ano, ale lidé jsou trapní," vysvětlil režisér.

Hans Moland režíroval šest celovečerních filmů. Soutěže v Berlíně se zúčastnil již podruhé. Poprvé se tam představil v 2004 s filmem The Beautiful Country.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.