Komedie Bezva chlap zkoumá lidské chyby

21. 4. 2010 - 17:00 | Téma | red

Komedie Bezva chlap zkoumá lidské chyby zdroj: tisková zpráva

Norský snímek Bezva chlap nabízí příběh o lidských pocitech, pochybení a vyrovnávání se s vlastními chybami. Černá komedie režiséra Hanse Pettera Molanda sleduje osud sympatického kriminálníka, který se snaží získat druhou šanci v životě.

Film se svérázným a místy drsným humorem, který soutěžil na letošním Berlinale v nominaci na Zlatého medvěda, byl v Praze promítnut na závěr festivalu Dny evropského filmu. V českých kinech se objeví od 22. dubna.

"Severská kinematografie opět nezklamala - ta zvláštní směsice groteskna a surovosti vás lapí. Filmy 'jako ze života' plné absurdit, vyloženě trapných a tím i vyloženě komických situací i černého humoru mají v sobě svéráznou, krutou a přeci velmi jemnou poetiku. Mezi ně patří i Bezva chlap," řekla o snímku Zuzana Pudilová ze společnosti Aerofilms, která snímek zakoupila pro českou distribuci.

Bezva chlap

Ve svém snímku režisér chtěl podle svých slov vyjádřit "poctu pohlaví, které má daleko k dokonalosti". Film zároveň prezentoval jako "světovou kampaň proti malicherným puntičkářům, kteří vládnou lidstvu".

Hlavní hrdina Ulrik, jehož roli švédská herecká hvězda Stellan Skarsgard, je propuštěn po dvanácti letech z vězení. Je mlčenlivý a nenáročný. Chce vést spořádaný život, avšak s rodinou si příliš nerozumí. Bydlí ve sklepě a musí se vyrovnávat se sexuálními nároky nerudné bytné. Vítaný je hlavně mezi gangstery, kteří se jej však snaží přimět k novému zločinu. Spravedlnost tak bere do vlastních rukou.

Tvůrci filmu si dají záležet na detailech lidského chování. Ukazují trapnost a také drsnou realitu lidských vztahů. "...děláme všechno pro to, abychom si zachovali aspoň zbytky důstojnosti než bude příliš pozdě. Málokdy uspějeme. Ale snažíme se. A při tom snažení vypadáme jako pitomci. Je to trapné? Ano, ale lidé jsou trapní," vysvětlil režisér.

Hans Moland režíroval šest celovečerních filmů. Soutěže v Berlíně se zúčastnil již podruhé. Poprvé se tam představil v 2004 s filmem The Beautiful Country.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.