Klusákův a Remundův Český mír přijde do kin 6. května

17. 3. 2010 - 11:10 | Téma | red

Klusákův a Remundův Český mír přijde do kin 6. května zdroj: tisková zpráva

Dokumentární komedie z tvůrčí dílny Víta Klusáka a Filipa Remundy nazvaná Český mír bude mít premiéru na začátku května. V kinech se začne promítat 6. května.

Šest let po provokativním dokumentu Český sen, který vzbudil velké ohlasy a získal ceny po celém světě, přijde do tuzemských kin jejich další celovečerní snímek. Středem jejich zájmu se tentokrát stalo veškeré dění okolo plánu na výstavbu amerického radaru v Brdech.


"Český mír s nadsázkou a humorem ukazuje zákulisí absurdních válek okolo něj. Všichni o radaru četli nebo slyšeli, my jsme ale u toho byli a s kamerou zaznamenali nevídané," vysvětlili tvůrci v tiskové zprávě. Přesto nebo právě proto, že americká vláda svůj plán odvolala, je film aktuální, neboť vypovídá o povaze a kvalitě české demokracie dvacet let od revoluce.


Podle obou filmařů představuje radar fenomén, který rozdělil českou společnost. "Vedle sebe ve filmu vystupují vrcholní politici a normální lidé," dodali. Na plátně se objeví například Barack Obama, George Bush, Mirek Topolánek i Tomáš Klvaňa, Ivan Martin Jirous, míroví aktivisté, obyvatelé Brd a také ochočený divočák Jonáš.


"Navštívíte oválnou pracovnu Bílého domu, Pentagon i paseky v okolí brdské kóty 718," slibují divákům Klusák s Remundou, podle nichž je úlevné zasmát se politikům i sami sobě.
Český mír s Českým snem nespojuje pouze slovo v názvu. Jsou si až komicky podobné pointou, protože kvůli této kauze se strhla spousta humbuku, bylo potištěno mnoho novinového papíru, ozvaly se křik i vášně.


V Českém snu se dav hnal k plachtě v domnění, že se za ní skrývá nákupní středisko, jakýsi ráj obchodu. A v Českém míru se oba dva tábory vášnivě hádaly o něco, co Obama v kratičkém půlnočním telefonátu jako mávnutím prezidentského proutku zrušil. "Kafka i Hašek by se podle nás náramně bavili, kdyby to mohli zažít," míní tvůrci. Stejně jako v Českém snu je štáb v několika scénách součástí příběhu. Například když příslušníci Vojenské policie za pomocí hmatů a chvatů vyvádějí členy z vojenské zóny.


Základním popudem ke vzniku filmu bylo sledování nečekaně vyhraněných vášní - jak vehementně pro, tak ještě vehementněji proti - které propukly v lednu 2007, když Američané s radarem oficiálně oslovili českou vládu. V čase okolo prázdnin to oba dokumentaristé nevydrželi a začali točit. "Paradoxně obě strany sporu přesvědčivě vyhrožovaly terorismem či dokonce válkou, která zničí Česko. Zalíbilo se nám to jako ideální námět na grotesku o demokracii," vysvětlují Klusák s Remundou. Film točili bezmála tři roky a střihu se věnovali další rok. Celkem vzniklo 124 hodin hrubého materiálu.


"Natočili jsme například napínavou partyzánskou válku o brdskou kótu 718 mezi policií a mírovými aktivisty nebo Ivana Martina Jirouse, jak se na jihlavském náměstí pere s aktivisty Ne základnám. Tohle vše v televizi nebylo," popsali konkrétní situace, v nichž se ocitli.


Český mír vznikl v koprodukci společnosti Hypermarket Film, České televize a Taskovski Films. Hudbu složila kapela Midi Lidi, distributorem je Bontonfilm.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.