Klub poslední naděje a další filmové hity o AIDS

20. 1. 2014 19:30 - Téma | Autor: Karel Drda

Klub poslední naděje a další filmové hity o AIDS Zdroj: Archiv

Vynikající Dallas Buyers Club (Klub poslední naděje) nás přiměl zamyslet se nad tím, jak problematika AIDS prostoupila do světa filmu. Nabízíme vám proto přehled těch nejzajímavějších snímků, z nichž některé určitě znáte, u jiných se naopak zarazíte. Budete asi překvapeni, ale není jich mnoho.

Klub poslední naděje je film režiséra Jeana-Marca Valléeho, který vypráví skutečný příběh elektrikáře a průměrného jezdce rodea Rona Woodroofa, kterému v roce 1987 diagnostikovali chorobu AIDS. V druhé polovině osmdesátých let se na lidi s touto smrtelnou nemocí nahlíželo skrz prsty a ani lékařská péče nebyla zrovna na slušné úrovni. Woodroof se nejprve dozví, že mu zbývá přibližně měsíc života a následně, že existuje celá řada v Americe neschválených medikamentů, které mu mohou prodloužit život. Nemá jinou možnost, než začít pašovat tyto léky přes hranice. Film si získává diváky především výborným výkonem Matthewa McConaugheyho. Pokud tedy k dané problematice hledáte to nejlepší z loňského roku, pak volte Klub poslední naděje.

6.

Bohémové (Rent, 2006)

Rocková opera Rent je novodobá verzí klasické Pucciniho opery Bohéma. Film popisuje příběh skupiny několika umělců protloukajících se v New York East Village na konci 80. let. Filmař Mark, jeho bývalá dívka Maureen, lesbička Joanne, muzikant Roger, jeho nová přítelkyně Mimi, počítačový génius Tom - ti všichni svůj život zasvětili lásce a snaží se nemyslet na to, jak se kolem nich plazí smrtelná choroba AIDS. Úžasná hudba, úžasné herecké výkony.

2005_rent_007 Zdroj: Archiv

5.

Kids (1996)

Nejvýraznějším filmem devadesátých let o AIDS (hned po Philadelphii) je určitě temný snímek Kids režiséra Larryho Clarka. Ten popisuje příběh mladíka Tellyho, který je posedlý sexem s mladými dívkami. Mít pannu podle něj totiž znamená jistotu, že se nenakazí žádnou pohlavní chorobou. On sám je však ve své komunitě středoškoláků poflakujících se na ulici tím, kdo roznáší virus AIDS. Film ve své době vzbudil neuvěřitelné kontroverze. Většina souloží je natočena velmi realisticky a film tak v mnoha zemích sbíral zákazy. Jako memento doby je však určený především teenagerům. Dospělí se v něm příliš neobjevují a jsou zde prezentování jako vetřelci. Velmi rychle však bezstarostné sexuálně uvolněné mládí končí.

Kids Zdroj: Archiv

4.

Parting Glances (1986)

V roce 1986 natočil režisér Bill Sherwood příběh tří gayů, z nich dva se chystají na dvouletý pobyt v Africe a jejich odjezd brzdí choroba třetího z nich. Velmi citlivě natočený příběh nabízí kromě parádních hereckých výkonů, který dominuje tehdy začínající Steve Buscemi v roli mladého Nicka, který má AIDS. Film ve své době vzbudil celkem překvapivý ohlas. Smrtelná choroba byla v polovině osmdesátých let strašákem, o němž velmi často referovala média a byla přisuzována především homosexuální komunitě, kde se začala šířit asi nejvíce. Snímek toto zažité dogma výrazně posiluje.

2009_john_rabe_005 Zdroj: Archiv

3.

Společník na dlouhé trati (Longtime Companion, 1989)

Píše se rok 1981 a o AIDS se toho mnoho neví. Je to choroba, o níž se začíná nenápadně šeptat a její smrtelné pařáty se teprve rozpínají k rozmachu. Svět se změnil 3. března, kdy v New York Times vyšel článek o záhadné chorobě, která si vybírá daň mezi gay komunitou. Mezi homosexuály zavládne opravdová panika. Drama je autentickým příběhem těch, kteří se v této komunitě na začátku osmdesátých let pohybovali. Musíme dodat, že filmu nelze nevěřit. Režisér Norman René v mnoha ohledech vycházel ze svých zkušeností, nakonec i on sám chorobě v roce 1996 podlehl.

tumblr_mk4kt8sn8G1qzsuffo1_1280 Zdroj: Archiv

2.

Andělé v Americe (Angels in America, 2003)

Pokud budete hledat to nejlepší, co vzniklo o AIDS pro televizi, pak nesmíte vynechat vynikající seriál Andělé v Americe. Do minisérie se pustil režisér Mike Nichols, který ve svém díle vlmi neotřelým a zajímavým způsobem popsal konec osmdesátých let v New Yorku a šířící se AIDS. V seriálu se objevila celá řada velkých hollywoodských hvězd, z nichž mnozí ztvárnili hned několik postav. Meryl Streep si zahrála například rovnou čtyři. V šesti dílech se prolíná osud šesti postav. Muži milují muže. Roy umírá na AIDS, ale svému okolí tvrdí, že je to rakovina jater, Joe se za svoji orientaci stydí, ale když se vše proval, psychicky tím zlikviduje svoji ženu. Umírá také Prior, který se nakazil, když byl nevěrný svému příteli. Zvláštní směs příběhů však nabízí neuvěřitelnou dávku lidství a i deset let od vzniku je například v USA velmi oblíbeným dílem.

angels_in_america Zdroj: Archiv

1.

Philadelphia (Philadelphia, 1993)

Představovat oscarový snímek Jonathana Demmeho asi nemá smysl. Po herce Toma Hankse to znamenalo, že se vymanil definitivně z rolí romantických a nesmělých hrdinů. Za svůj herecký výkon, v němž zvárnil mladého muže, který přijde o práci, protože má AIDS, získal svého prvního Oscara. Hanks v roli Andrewa Becketta podává parádní výkon, neméně zdařile mu sekunduje  Denzel Washington v roli jeho advokáta, který jej brání u soudu. Philadelphia nebyla samozřejmě prvním filmem s danou tématikou, ale šlo zcela jistě vůbec první masově úspěšný snímek. Philadelphii hodně pomohla i titulní skladba Bruce Springesteena a doba vzniku. První polovina devadesátých let znamenala i otevřenější přístup k problematice.

Philadelphia Zdroj: Archiv

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

20. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Will Smith a Martin Lawrence se vrátí ještě jednou. V aktuálním Mizerové navždy se sice chvástají klasickou filmovou hláškou, že to tentokrát bude už fakt naposledy, ale dobře víme, že něco takového nezastavilo ani Vina Diesela.
Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

17. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Do kin se vrátili Will Smith a Martin Lawrence. Jejich Mizerové začali svou filmovou kariéru v roce 1995, dvojka vznikla o osm let později, ale na trojku se čekalo až do letošního roku. Celých sedmnáct let!
Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

17. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Režisér Taika Waititi prý začíná vyjednávat s Disney o natočení filmu z univerza Star Wars.
Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

16. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Daniel Radcliffe se po Harry Potterovi neupsal jedné velké značce za druhou a nebojí se toho. Umí si vybírat hodně zajímavé role v menších a často i odvážných produkcích, které na masy rozhodně necílí. A podobně to bude i v novince Guns Akimbo.