Kladno přispěje na filmové drama Alice Nellis o Lidicích

23. 3. 2010 - 14:15 | Téma | red

Kladno přispěje na filmové drama Alice Nellis o Lidicích zdroj: tisková zpráva

Kladenská radnice přispěje částkou 150.000 korun na natočení filmového dramatu Alice Nellis Lidice, které obtížně hledá sponzory.

Rozhodli o tom městští radní. Město navíc filmařům nabídlo autentické prostory bývalé služebny gestapa a školní tělocvičny, kde byly lidické ženy vězněny, řekl primátor Dan Jiránek (ODS).

Producent snímku Adam Dvořák v minulosti oslovil česká města s výzvou, ať na film přispějí. Vedle Kladna pomoc přislíbily například Praha či Opava. "Samozřejmě Kladno dá o trochu víc, protože se ho ta tragédie přímo dotýká. Jednak jsme sousedi a jednak tady byly ty ženy před odvozem do koncentračních táborů," připomněl Jiránek. Režisérka i autor scénáře Zdeněk Mahler podle něj nedávno Kladno navštívili a prohlédli si případné prostory pro natáčení.

Filmařům do pětašedesátimilionového rozpočtu loni scházelo osm milionů korun. Poté, co se začalo psát o problémech s natáčením filmu, však začaly přicházet nabídky od firem i jednotlivců, kteří se rozhodli projektu pomoci. K nim se nyní přidal i kladenský magistrát. "Je jasné, že na takový film, který není komerční, se shání peníze těžko," podotkl Jiránek.

Finančním příspěvkem ale podle něj pomoc kladenské radnice nekončí. "Město pomůže i s takovými věcmi, jako jsou výpůjčky městských budov, samozřejmě zdarma. Určitě budeme spolupracovat, pokud bude třeba hlídat natáčecí techniku a podobně, protože to považujeme téměř za svoji povinnost," dodal. Podle producenta Dvořáka by se mělo začít natáčet letos v červnu. Na premiéru si diváci počkají do příštího roku.

Režisérka do snímku obsadila Zuzanu Bydžovskou, Marthu Issovou, Karla Rodena, Václava Jiráčka, Jakuba Prachaře či Ivana Trojana. Tvůrci prý nepůjdou cestou klasického válečného filmu - tragédii Lidic přiblíží prostřednictvím mezilidských vztahů. Událost, jež otřásla celým světem, začne jako příběh obyčejného sukničkáře. Václav Fiala se zamiluje do Aničky ze Sudet, doma ho však čeká těhotná žena. Jeho dopis, ve kterém Aničku lživě informoval, že "něco" podnikl a musí do ústraní, posloužil krátce po atentátu na Reinharda Heydricha jako záminka k vyhlazení Lidic.

Skutečnou událostí je inspirován i příběh druhého hrdiny, který při opilecké rvačce zabil svého syna. O vyhlazení Lidic se ve vězení nedozvěděl a po válce se vrátil domů, kde ho čekala holá pláň. Stal se tak jediným lidickým mužem, který tragédii přežil.

Důvodem pro vyhlazení Lidic nacisty se stala domnělá souvislost jednoho z lidických občanů s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha. Přímo v Lidicích bylo 10. června 1942 zastřeleno 173 lidických mužů, následně 16. června 1942 v Praze-Kobylisích dalších 26 občanů Lidic. Pobyt v koncentračních táborech nepřežilo 53 lidických žen. V nacistickém deportačním táboře na dnešním polském území bylo udušeno plynem 82 lidických dětí. Po osvobození se do Lidic postupně vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí. 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.