Kladno přispěje na filmové drama Alice Nellis o Lidicích

23. 3. 2010 - 14:15 | Téma | red

Kladno přispěje na filmové drama Alice Nellis o Lidicích zdroj: tisková zpráva

Kladenská radnice přispěje částkou 150.000 korun na natočení filmového dramatu Alice Nellis Lidice, které obtížně hledá sponzory.

Rozhodli o tom městští radní. Město navíc filmařům nabídlo autentické prostory bývalé služebny gestapa a školní tělocvičny, kde byly lidické ženy vězněny, řekl primátor Dan Jiránek (ODS).

Producent snímku Adam Dvořák v minulosti oslovil česká města s výzvou, ať na film přispějí. Vedle Kladna pomoc přislíbily například Praha či Opava. "Samozřejmě Kladno dá o trochu víc, protože se ho ta tragédie přímo dotýká. Jednak jsme sousedi a jednak tady byly ty ženy před odvozem do koncentračních táborů," připomněl Jiránek. Režisérka i autor scénáře Zdeněk Mahler podle něj nedávno Kladno navštívili a prohlédli si případné prostory pro natáčení.

Filmařům do pětašedesátimilionového rozpočtu loni scházelo osm milionů korun. Poté, co se začalo psát o problémech s natáčením filmu, však začaly přicházet nabídky od firem i jednotlivců, kteří se rozhodli projektu pomoci. K nim se nyní přidal i kladenský magistrát. "Je jasné, že na takový film, který není komerční, se shání peníze těžko," podotkl Jiránek.

Finančním příspěvkem ale podle něj pomoc kladenské radnice nekončí. "Město pomůže i s takovými věcmi, jako jsou výpůjčky městských budov, samozřejmě zdarma. Určitě budeme spolupracovat, pokud bude třeba hlídat natáčecí techniku a podobně, protože to považujeme téměř za svoji povinnost," dodal. Podle producenta Dvořáka by se mělo začít natáčet letos v červnu. Na premiéru si diváci počkají do příštího roku.

Režisérka do snímku obsadila Zuzanu Bydžovskou, Marthu Issovou, Karla Rodena, Václava Jiráčka, Jakuba Prachaře či Ivana Trojana. Tvůrci prý nepůjdou cestou klasického válečného filmu - tragédii Lidic přiblíží prostřednictvím mezilidských vztahů. Událost, jež otřásla celým světem, začne jako příběh obyčejného sukničkáře. Václav Fiala se zamiluje do Aničky ze Sudet, doma ho však čeká těhotná žena. Jeho dopis, ve kterém Aničku lživě informoval, že "něco" podnikl a musí do ústraní, posloužil krátce po atentátu na Reinharda Heydricha jako záminka k vyhlazení Lidic.

Skutečnou událostí je inspirován i příběh druhého hrdiny, který při opilecké rvačce zabil svého syna. O vyhlazení Lidic se ve vězení nedozvěděl a po válce se vrátil domů, kde ho čekala holá pláň. Stal se tak jediným lidickým mužem, který tragédii přežil.

Důvodem pro vyhlazení Lidic nacisty se stala domnělá souvislost jednoho z lidických občanů s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha. Přímo v Lidicích bylo 10. června 1942 zastřeleno 173 lidických mužů, následně 16. června 1942 v Praze-Kobylisích dalších 26 občanů Lidic. Pobyt v koncentračních táborech nepřežilo 53 lidických žen. V nacistickém deportačním táboře na dnešním polském území bylo udušeno plynem 82 lidických dětí. Po osvobození se do Lidic postupně vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí. 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.
She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.