Kinsey

12. 5. 2005 - 11:17 | Téma | red

Kinsey zdroj: tisková zpráva

SEX: Liam Neeson, Laura Linney a Peter Sarsgaard v životopisném dramatu o slavném sexuologovi Alfredovi Kinseym od Billa Condona. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. • Životopisný snímek Kinsey Billa Condona není ani tak charakterovou studií slavného sexuologa, jako neobyčejně silným komorním dramatem s vynikajícími hereckými výkony

Životopisný snímek Kinsey Billa Condona není ani tak charakterovou studií slavného sexuologa, jako neobyčejně silným komorním dramatem s vynikajícími hereckými výkony.

Profesor Alfred Kinsey (Liam Neeson) v polovině minulého století zásadně změnil pohled na svět pod peřinou, když v roce 1948 vydal knihu Sexual Behavior in the Human Male. Kinsey zde na základě obsáhlých výzkumů popírá do té doby často šířená dogmata a vliv knihy tisk přirovnával k výbuchu atomové bomby.

Kinsey V dětství prošel Alfred Kinsey přísnou rodinnou výchovou. Odmítal se jí podřídit, šel studovat zoologii a stal se přeborníkem přes blanokřídlý hmyz, konkrétně přes žlabatky. Přednášel biologii na univerzitě v Indianě, oženil se s volnomyšlenkářskou studentkou a při konverzacích se svými studenty zjistil tragický nedostatek vědecky podložených informací o sexu. Začal se mu proto věnovat. Vypracoval dotazníky, pomocí kterých se svými spolupracovníky zpovídal stovky dobrovolníků a pomalu se tak dobíral stavu věcí na poli sexuálních praktik Američanů.

Kromě nadšení u vyvolávala Kinseyho osvětová práce také odpor tradičně smýšlející části společnosti, která tvrdošíjně stála například za tím, že masturbace je životu nebezpečná.

Kinsey Při nakládání se sexem a sexualitou je Kinsey zobrazován chladný výzkumník. U Kinseyových se o sexu mluví i při večeři jako o výsledcích nižší fotbalové divize.
Výzkumnická obsese ale nakonec zažehne konflikt mezi Kinseym a jeho nejbližšími – kam až je možné ve výzkumu zajít?
Clyde Martin: „Sex je riskantní hra, protože když si nedáš pozor, šeredně tě pořeže!“

Kinsey Condon se při realizaci Kinseyho vydal opačnou cestou, než například Taylor Hackford v Rayovi. Kinsey nejsou obrázkové kapitoly ze života mistra. Je to film, ve kterém hraje objevování sexuality větší roli, než Alfredova pozice na plátně. Je to film, který nakonec ovládne tragický zvrat rozdílů mezi sexem a touhou, nikoli Neesonovy sólo-kreace.
Ačkoli se Kinsey objevuje téměř v každém obraze, Neeson na sebe přebytečně neupozorňuje. On je ostatně perfektní vědec, jeho žádná emoce nerozhází. Hrdinu ztvárňuje přímo asketicky, se sobě vlastní elegancí, jenž mu vynesla nominaci na Zlatý glóbus.
Emoce naopak víří Laura Linney jako Kinseyho žena a především objev filmu Peter Sarsgaard v roli Clydea Martina, snaživého Kinseyho studenta a obdivovatele. Naplňuje ho nečekanou vnitřní tenzí.

Kinsey Bill Condon se před 8 lety prosadil filmem Bohové a monstra (Gods and Monsters), v němž autor zkoumá poslední dny režiséra Jamese Whalea (Neviditelný muž (The Invisible Man), Frankenstein).
Pro plátno adaptoval i muzikál Chicago a jeho nejnovějším projektem je muzikálové retro Dreamgirls s Beyoncé Knowlesovou v roli Diany Rossové.

V obraze Condon podtrhuje nekonečné řady grafů a diagramů typické pro vědeckou práci. Kromě vizuálních efektů si vyhrál i s některými prostředími: kruhová místnost, ve které Kinsey přednáší, je přímo divadelní kulisou.
Pro zvýšení pocitu autenticity režisér film prošpikoval i původními záběry pořízenými během Kinseyho výzkumů.
Kameraman Frederick Elmes (Noc na Zemi (Night On Earth), Zběsilost v srdci (Wild at Heart)) pak oblékl Kinseyho do hnědavých a jemně nazelenalých tónů, které zdůrazňují retro atmosféru tohoto zaznamenání hodného snímku.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.