Profesor Alfred Kinsey (Liam Neeson) v polovině minulého století zásadně změnil pohled na svět pod peřinou, když v roce 1948 vydal knihu Sexual Behavior in the Human Male. Kinsey zde na základě obsáhlých výzkumů popírá do té doby často šířená dogmata a vliv knihy tisk přirovnával k výbuchu atomové bomby.

Kromě nadšení u vyvolávala Kinseyho osvětová práce také odpor tradičně smýšlející části společnosti, která tvrdošíjně stála například za tím, že masturbace je životu nebezpečná.

Výzkumnická obsese ale nakonec zažehne konflikt mezi Kinseym a jeho nejbližšími – kam až je možné ve výzkumu zajít?
Clyde Martin: „Sex je riskantní hra, protože když si nedáš pozor, šeredně tě pořeže!“

Ačkoli se Kinsey objevuje téměř v každém obraze, Neeson na sebe přebytečně neupozorňuje. On je ostatně perfektní vědec, jeho žádná emoce nerozhází. Hrdinu ztvárňuje přímo asketicky, se sobě vlastní elegancí, jenž mu vynesla nominaci na Zlatý glóbus.
Emoce naopak víří Laura Linney jako Kinseyho žena a především objev filmu Peter Sarsgaard v roli Clydea Martina, snaživého Kinseyho studenta a obdivovatele. Naplňuje ho nečekanou vnitřní tenzí.

Pro plátno adaptoval i muzikál Chicago a jeho nejnovějším projektem je muzikálové retro Dreamgirls s Beyoncé Knowlesovou v roli Diany Rossové.
V obraze Condon podtrhuje nekonečné řady grafů a diagramů typické pro vědeckou práci. Kromě vizuálních efektů si vyhrál i s některými prostředími: kruhová místnost, ve které Kinsey přednáší, je přímo divadelní kulisou.
Pro zvýšení pocitu autenticity režisér film prošpikoval i původními záběry pořízenými během Kinseyho výzkumů.
Kameraman Frederick Elmes (Noc na Zemi (Night On Earth), Zběsilost v srdci (Wild at Heart)) pak oblékl Kinseyho do hnědavých a jemně nazelenalých tónů, které zdůrazňují retro atmosféru tohoto zaznamenání hodného snímku.