Khumba - recenze animáku o zebře, co neměla pruhy

21. 5. 2014 9:15 - Recenze | Autor: Vojtěch Karlík

Khumba - recenze animáku o zebře, co neměla pruhy Zdroj: Archiv

Animované filmy pro děti jsou určitou zárukou alespoň nějaké návštěvnosti v kině a za dobrý animák se proto na zahraničních trzích platí velké peníze. Snímek Khumba potvrzuje hned několik nových pravidel, které mne napadly poté, co jsem film viděl.
Hned jako první věc mne napadlo, že příběh o zebře, která neměla všechny proužky a vydá se je do světa získat, může být přesně tím, co bude do kina lákat davy rodičů s dětmi.

Možná bude, ale všem malým, kteří už překročili hranici pěti let a umí mluvit, posílám důrazné varování. Míra pitvoření zde překračuje únosnou hranici a starší děti to nevydrží. O rodičích raději nemluvím.

Film se až příliš snaží působit výchovně. Myšlenky o hodnotě přátelství zde tryskají až příliš a ani prvotní vyhazov Khumby kvůli absenci pruhů nemusel být tak okatě protirasistický. Opravdu malé děti však nebudou řešit zakuklená výchovná poselství a budou blahem bez sebe z putování čtyřnohého zvířátka, které bude potkávat jiná zvířátka. Dospělému je samozřejmě jasné, jaké bude vyústění celého děje. Rozhodně se asi nezpronevěřím psaní, když vyzradím výsledek toho (necelých) devadesát minut trvajícího hýkání. Ano, milé děti, být odlišný není vůbec špatné. Naopak!

Khumba-and-Friends-Movie-Wallpaper Zdroj: Archiv

Vizuální zpracování filmu je celkem pěkné, vlastní animace samozřejmě nedosahuje kvalit Pixaru, nebo jiných velkých studií, ale malému dítěti asi nebude vadit, že míra detailů zde není tak velká. Film rozhodně nezanechá na ratolestech žádnou negativní stopu, budou se jen hodinu a půl dívat na úplně zbytečnou kravinu, u níž jejich rodiče možná usnou.
Filmu Khumba totiž chybí jedna podstatná věc a tou je dobrý scénář. Tvůrci od těch větších studií už dávno pochopili, že svým příběhem musí nakrmit rovnoměrně obě věkové skupiny, které dorazí do kina. Rodiče i jejich děti se musí bavit jaksi stejně. Pro malé je tak ve filmu dostatečné množství pitvoření, roztomilých scének a dobrodružství, pro ty starší pak několik hlášek, kterým porozumí jen oni a udrží jejich pozornost.

khumba-915147l Zdroj: Archiv

Pravidlo číslo 1: Klidně na to jděte, zdřímnete si, případně necháte potomky v sále chvíli samotné.
Pravidlo číslo 2: Velká studia animáky dělat umí, menší také, ale k dokonalosti už chybí pár kroků
Pravidlo číslo 3: Děti starší čtyř let se budou nudit.

Nevím proč, ale měl jsem pocit, že sleduji nějakou bizarní vedlejší linii Madagascaru, což je samozřejmě nesmysl, protože tam byla docela fungující legrace.

Hodnocení: 50 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Sony už poněkolikáté odkládá Uncharted a pořád nemá režiséra

Sony už poněkolikáté odkládá Uncharted a pořád nemá režiséra

27. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Sony pořád žije v domnění, že by se Uncharted mohlo začít natáčet v dohledné době a že se té premiéry třeba i jednou dožijeme.
Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

24. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Captain Marvel loni nikomu zrak nevytřel, díru do světa neudělal a stejně utržil víc jak miliardu dolarů jen z kin. První ženský film od Marvelu dostane již brzy pokračování a horší to snad nebude.
Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

23. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Režisér Taika Waititi si už stihl vydobýt ve filmovém světě zajímavé postavení. Originální a vizuálně hodně nápaditý režisér si nejdřív točil na Novém Zélandu svoje malé, trošku divné, ale hodně zábavné filmy, pak ovšem dostal nabídku na třetího Thora.
Recenze: Dolittle – Robert Downey Jr. a spousta zvířátek

Recenze: Dolittle – Robert Downey Jr. a spousta zvířátek

22. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Robert Downey Jr. to vloni zabalil jako Iron Man, a i když se šeptá, že jeho Tonyho Starka možná uvidíme v Black Widow, comicsové brnění už prakticky pověsil na hřebík.