Khumba - recenze animáku o zebře, co neměla pruhy

21. 5. 2014 - 9:15 | Recenze | Vojtěch Karlík

Khumba - recenze animáku o zebře, co neměla pruhy zdroj: tisková zpráva

Animované filmy pro děti jsou určitou zárukou alespoň nějaké návštěvnosti v kině a za dobrý animák se proto na zahraničních trzích platí velké peníze. Snímek Khumba potvrzuje hned několik nových pravidel, které mne napadly poté, co jsem film viděl.
Hned jako první věc mne napadlo, že příběh o zebře, která neměla všechny proužky a vydá se je do světa získat, může být přesně tím, co bude do kina lákat davy rodičů s dětmi.

Možná bude, ale všem malým, kteří už překročili hranici pěti let a umí mluvit, posílám důrazné varování. Míra pitvoření zde překračuje únosnou hranici a starší děti to nevydrží. O rodičích raději nemluvím.

Film se až příliš snaží působit výchovně. Myšlenky o hodnotě přátelství zde tryskají až příliš a ani prvotní vyhazov Khumby kvůli absenci pruhů nemusel být tak okatě protirasistický. Opravdu malé děti však nebudou řešit zakuklená výchovná poselství a budou blahem bez sebe z putování čtyřnohého zvířátka, které bude potkávat jiná zvířátka. Dospělému je samozřejmě jasné, jaké bude vyústění celého děje. Rozhodně se asi nezpronevěřím psaní, když vyzradím výsledek toho (necelých) devadesát minut trvajícího hýkání. Ano, milé děti, být odlišný není vůbec špatné. Naopak!

Khumba-and-Friends-Movie-Wallpaper zdroj: tisková zpráva

Vizuální zpracování filmu je celkem pěkné, vlastní animace samozřejmě nedosahuje kvalit Pixaru, nebo jiných velkých studií, ale malému dítěti asi nebude vadit, že míra detailů zde není tak velká. Film rozhodně nezanechá na ratolestech žádnou negativní stopu, budou se jen hodinu a půl dívat na úplně zbytečnou kravinu, u níž jejich rodiče možná usnou.
Filmu Khumba totiž chybí jedna podstatná věc a tou je dobrý scénář. Tvůrci od těch větších studií už dávno pochopili, že svým příběhem musí nakrmit rovnoměrně obě věkové skupiny, které dorazí do kina. Rodiče i jejich děti se musí bavit jaksi stejně. Pro malé je tak ve filmu dostatečné množství pitvoření, roztomilých scének a dobrodružství, pro ty starší pak několik hlášek, kterým porozumí jen oni a udrží jejich pozornost.

khumba-915147l zdroj: tisková zpráva

Pravidlo číslo 1: Klidně na to jděte, zdřímnete si, případně necháte potomky v sále chvíli samotné.
Pravidlo číslo 2: Velká studia animáky dělat umí, menší také, ale k dokonalosti už chybí pár kroků
Pravidlo číslo 3: Děti starší čtyř let se budou nudit.

Nevím proč, ale měl jsem pocit, že sleduji nějakou bizarní vedlejší linii Madagascaru, což je samozřejmě nesmysl, protože tam byla docela fungující legrace.

Hodnocení: 50 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.