Když se otočím (Daybreak/ Om ja vander mig om)

14. 6. 2006 - 1:12 | Téma | red

Když se otočím (Daybreak/ Om ja vander mig om) zdroj: tisková zpráva

Berlinale 2004- soutěž: Hořce komediální drama Björna Rungeho o tom, co může přinést jeden rozbřesk, je považováno za nejlepší švédský film roku 2003. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. + Fotogalerie Drama Když se otočím (Om ja vander mig om) Björna Rungeho je první švédský film v berlínské soutěži po 8 letech

Drama Když se otočím (Om ja vander mig om) Björna Rungeho je první švédský film v berlínské soutěži po 8 letech. Ve Švédsku jej hodnotí jako film roku, a jen pozdní listopadová premiéra mu zabránila ucházet se o Oscara.

Když se otočím se skládá ze třech epizod, které se odehrají během jediného dne.
Úspěšný chirurg Rickard (Jakob Eklund) dojede na svou nevěru, když nedostane slíbenou práci, a když jeho milenka odtajní hru svému partnerovi i Rickardově ženě Agnes (Pernilla August).
Prací posedlý melouchář Anders zjistí, že peníze se nevyrovnají rodině, když je mu nabídnuto 50 tisíc, aby zazdil dva staré manžele v jejich domě a raději uteče, neb dvojice neunesla smrt dcery a svým podivným chováním mu nažene strach.
Stará nemocná Anita (Ann Petrén) vtrhne do bytu svého ex-manžela a jeho přítelkyně a zkrz hlubokou nenávist se snaží vyrovnat s tím, že ho pořád miluje.
Rungemu se podařilo do filmu dostat velké švédské hvězdy a pravdou je, že zahrané je to skvěle. Mě zaujal především Eklund, ale tady jsou na cenu všichni herci jako tým.

Daybreak Scénář poměrně přesně stepuje mezi hroty víry, důvěry, deziluzí a lží. Autor je k figurám až sympaticky krutý a ironický. Aneb jak byste se cítili, kdyby vám do domu přijeli vaši nejlepší přátelé alias vaše milenka a její muž a on vám se šklebem ve tváři oznámí, že přebírá vaše místo, pochlubí se dítětem (které –jak ví- nikdy mít nemůže, a které jste navíc počali vy) a nadto koupil i váš dům. Vše vrcholí momentem, kdy usvědčený hrdina místo omluv a výpadů navrhne, že něco uvaří. Dialogy jsou tu pointované jak právě ořezané tužky.

Několik citových šrámů se bohužel Rungeovy figury snaží řešit laciným finančním vyrovnáním, které dramaticky nikam nevede.
Největší problém bijáku však vidím v režii. Vypjaté scény často končí expresivní hádkou, která vám dá najevo, že sedíte v kině, že nejste „tam“. Krom používané ruční kamery pak obrazová skladba svým plochým světlem i rozvržením záběrů připomíná tvorbu z dílny ČT. Spíš než na nápaditý obraz se Runge prostě soustředí na herce a dialogy.
Když se otočím proto není záležitost pro velké plátno. V komorním prostředí a v určité náladě je to ale velmi koukatelná záležitost.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.