Když se otočím (Daybreak/ Om ja vander mig om)

14. 6. 2006 1:12 - Téma | Autor: red

Když se otočím (Daybreak/ Om ja vander mig om)

Berlinale 2004- soutěž: Hořce komediální drama Björna Rungeho o tom, co může přinést jeden rozbřesk, je považováno za nejlepší švédský film roku 2003. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. + Fotogalerie Drama Když se otočím (Om ja vander mig om) Björna Rungeho je první švédský film v berlínské soutěži po 8 letech

Drama Když se otočím (Om ja vander mig om) Björna Rungeho je první švédský film v berlínské soutěži po 8 letech. Ve Švédsku jej hodnotí jako film roku, a jen pozdní listopadová premiéra mu zabránila ucházet se o Oscara.

Když se otočím se skládá ze třech epizod, které se odehrají během jediného dne.
Úspěšný chirurg Rickard (Jakob Eklund) dojede na svou nevěru, když nedostane slíbenou práci, a když jeho milenka odtajní hru svému partnerovi i Rickardově ženě Agnes (Pernilla August).
Prací posedlý melouchář Anders zjistí, že peníze se nevyrovnají rodině, když je mu nabídnuto 50 tisíc, aby zazdil dva staré manžele v jejich domě a raději uteče, neb dvojice neunesla smrt dcery a svým podivným chováním mu nažene strach.
Stará nemocná Anita (Ann Petrén) vtrhne do bytu svého ex-manžela a jeho přítelkyně a zkrz hlubokou nenávist se snaží vyrovnat s tím, že ho pořád miluje.
Rungemu se podařilo do filmu dostat velké švédské hvězdy a pravdou je, že zahrané je to skvěle. Mě zaujal především Eklund, ale tady jsou na cenu všichni herci jako tým.

DaybreakScénář poměrně přesně stepuje mezi hroty víry, důvěry, deziluzí a lží. Autor je k figurám až sympaticky krutý a ironický. Aneb jak byste se cítili, kdyby vám do domu přijeli vaši nejlepší přátelé alias vaše milenka a její muž a on vám se šklebem ve tváři oznámí, že přebírá vaše místo, pochlubí se dítětem (které –jak ví- nikdy mít nemůže, a které jste navíc počali vy) a nadto koupil i váš dům. Vše vrcholí momentem, kdy usvědčený hrdina místo omluv a výpadů navrhne, že něco uvaří. Dialogy jsou tu pointované jak právě ořezané tužky.

Několik citových šrámů se bohužel Rungeovy figury snaží řešit laciným finančním vyrovnáním, které dramaticky nikam nevede.
Největší problém bijáku však vidím v režii. Vypjaté scény často končí expresivní hádkou, která vám dá najevo, že sedíte v kině, že nejste „tam“. Krom používané ruční kamery pak obrazová skladba svým plochým světlem i rozvržením záběrů připomíná tvorbu z dílny ČT. Spíš než na nápaditý obraz se Runge prostě soustředí na herce a dialogy.
Když se otočím proto není záležitost pro velké plátno. V komorním prostředí a v určité náladě je to ale velmi koukatelná záležitost.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Recenze: Blíženec – dva Smithové a technologická revoluce?

Recenze: Blíženec – dva Smithové a technologická revoluce?

11. 10. 2019 | Recenze | Matěj Svoboda

Will Smith bojuje proti svému mladšímu klonu a Ang Lee se pokouší naznačit, jak by mohly filmy vypadat v blízké budoucnosti.
Klony útočí: před Willem Smithem se se svým mladším já rval Schwarzenegger i Eddie Murphy

Klony útočí: před Willem Smithem se se svým mladším já rval Schwarzenegger i Eddie Murphy

10. 10. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

V akčním thrilleru Blíženec se Will Smith musí porvat se svým mladším klonem. A není jedinou hereckou hvězdou, která měla v kinech podobný problém.
John Wick s ženskou hrdinkou? Spin-off prý chystá Len Wiseman

John Wick s ženskou hrdinkou? Spin-off prý chystá Len Wiseman

9. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Železo se musí kout dokut je žhavé, a proto se začne už brzy natáčet první spin-off k Johnu Wickovi.
Čtyři tváře Jokera, aneb od Romera až po Phoenixe

Čtyři tváře Jokera, aneb od Romera až po Phoenixe

8. 10. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Joaquin Phoenix řádí v kinech jako maniakální Joker a k postavě slavného šílence přistupuje opět trošku jinak. U Jokera se ale pořádně vyřádili i jeho další představitelé.