Kdo je kdo - Učitelky v Bradavicích (McGonagallová, Trelawneyová, Prýtová...)

9. 9. 2005 - 14:33 | Téma | red

Kdo je kdo - Učitelky v Bradavicích (McGonagallová, Trelawneyová, Prýtová...) zdroj: tisková zpráva

Profesorka Minerva McGonagallová je zástupkyní ředitele bradavické školy, ředitelkou Nebelvíru a učitelkou přeměňování

Profesorka Minerva McGonagallová je zástupkyní ředitele bradavické školy, ředitelkou Nebelvíru a učitelkou přeměňování. Přísná, ale spravedlivá postarší žena mívá obvykle své černé vlasy stažené do tuhého uzlu. Patří mezi několik málo kouzelníků označovaných jako zvěromágové – čaroděje schopné přeměny ve zvíře, v jejím případě v mourovatou kočku.

Maggie Smithová září na filmovém plátně již téměř čtyři desetiletí. Má na svém kontě šest nominací na Oscara, ve dvou případech - za filmy The Prime of Miss Jean Brodie (1969) a Apartmá v Kalifornii (1978) – tuto trofej získala. U nás je známá také díky úlohám v historickém dramatu Pokoj s vyhlídkou (1986), v komedii Sestra v akci (1992) či v dramatu s detektivní zápletkou Gosford Park (2001).


Profesorka Sibyla Trelawneyová vyučuje svůj předmět – jasnovidectví - až ve třetím ročníku. Ostatní profesoři se excentrické Trelawneyové raději vyhýbají, ta má totiž ve zvyku informovat své okolí o všemožných budoucích katastrofách. Naštěstí se valná většina jejích proroctví nenaplnila a i studenti se k její výuce staví skepticky. Trelawneyová však ve vzácných chvílích věštecké schopnosti skutečně má...

Emma Thompsonová patří k hvězdám současné britské kinematografie. Zazářila ve filmech svého bývalého manžela Kennetha Branagha Jindřich V. (1989) či Mnoho povyku pro nic (1993) i v historických dramatech Howards End (v roce 1992 za něj obdržela Oscara) a Soumrak dne (1993). Je držitelkou Oscara za scénář k filmu Rozum a cit (1995).


Madame Hoochová. Rázná žena s krátkými šedými vlasy vyučuje v Bradavicích létání na koštěti. Ve většině školních famfrpálových zápasů působí madame Hoochová v roli rozhodčí.

Zoë Wanamakerová je ceněnou divadelní herečkou, hrála i v několika desítkách televizních pořadů. Objevila se například v seriálu Hlavní podezřelý, životopisu Oscar Wilde (1997) či dickensovské adaptaci David Copperfield (1999), v níž se setkala s Danielem Radcliffem a Maggie Smithovou. Pro její vysoké finanční nároky byla postava madame Hoochové ze scénáře druhého dílu potterovské série vyškrtnuta.


Profesorka Prýtová vedle ředitelování koleji Mrzimor také vyučuje bylinkářství. Tato podsaditá malá žena s rozcuchanými vlasy a záplatovaným kloboukem je vídána prakticky jen v okolí zahrad a skleníků, obvykle s rukama umouněnýma od hlíny.

Miriam Margolyesová se již po tři desetiletí objevuje v nejrůznějších, převážně komediálních, rolích. Zahrála si ve filmech jako Yentl (1983), Malý krámek hrůz (1986), Miluji tě k smrti (1990), Nehynoucí láska (1994) či Božská Julie (2004). Pozornosti filmových kritiků neunikly její výkony v adaptaci románu Charlese Dickense Little Dorrit (1988) a Scorseseho historickém dramatu Věk nevinnosti (1993).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.