Kde končí země (On Onde a Terra Acaba)

3. 7. 2008 - 11:30 | Téma | red

Kde končí země (On Onde a Terra Acaba) Placeholder | zdroj: tisková zpráva

[Statistické údaje:] - Scénář: Sérgio Machado. Režie: Sérgio Machado. Kamera: Antonio Luiz Mendes. Střih: Isabelle Rathery. Hudba: Antonio Pinto, Ed Cortes. Výtvarník: Cássio Amarante, Monica Costa. Výroba: VideoFilmes. Produkce: Maurício de Andrade Ramos. Černobílý, 73 min. Brazílie 2001. Uvedeno na 37. ročníku MFF v Karlových Varech. Brazílie je našinci známá především díky fotbalu, sambě či velkým sociálním rozdílům obyvatelstva

kde_konci_zeme
Brazílie je našinci známá především díky fotbalu, sambě či velkým sociálním rozdílům obyvatelstva. Na karlovarském festivalu se diváctvu představil i reprezentant "kanárkové" kinematografie. Nedopadl nejlépe …

Na konci dvacátých let minulého století vznikl v Brazílii tamější nejlepší film všech dob – Limit. Natočil ho tehdy pouze jednadvacetiletý Mária Peixota. Na tom by zřejmě nebylo až tak něco zajímavého, kdyby to nebyl film tohoto muže jediný, který kdy uvedl na stříbrná plátna. Dokument Kde končí země režiséra Sérgia Machada je jakousi rekonstrukcí vzniku Peixotova filmu – zfilmovaným deníkem mladého autora. Jestliže je film Limit tím nejlepším, co ve velké jihoamerické zemi kdy vzniklo, pak dokument Kde končí země, jenž se chce na úspěchu přiživit, je skutečně spíše druhou ligou.

V dokumentu střídají nesmírně dlouhé monology hlavního aktéra naneštěstí jen zase dlouhé monology hlavního aktéra o hodinách příprav na natáčení toho kterého záběru. Atraktivní látku, tedy natočit dokument o tom nejlepším, režisér Machada nejihoamerickém divákovi znechutil. Ačkoli se film Kde končí země shledal na soutěžích v Jižní Americe s kladným ohlasem, v Karlových Varech propadl do zapomnění. Evropský divák nedokázal ocenit materiál, kterému by zřejmě musela předcházet projekce i "jedinečného" filmu Limit.

Dokumentu chybějí souvislosti, které tedy auditorium nemůže ani při nejlepší vůli postřehnout. Machado se držel příliš úzkostlivě deníčku Mária Peixota a nedokázal přiblížit i objektivnímu (rozuměj nebrazilskému) divákovi více z doby, kdy film Limit vznikal. V biografii zůstaly opomenuty někdy důležité informace a v nadbytku jsou naopak ty zbytné.

Brazilští tvůrci bohužel zklamali i po technické stránce. Snímku Na okraji země nevadí jeho černobílá podoba, ale v mezinárodní verzi przní jeho vzhled především bílé anglické titulky na stejně barevném pozadí. V Brazílii vznikají zcela jistě lepší snímky.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.