Jude Law převzal Cenu prezidenta festivalu v Karlových Varech

6. 7. 2010 - 19:45 | Téma | red

Jude Law převzal Cenu prezidenta festivalu v Karlových Varech zdroj: tisková zpráva

Britský herec Jude Law převzal ve Velkém sále karlovarského hotelu Thermal za nadšeného potlesku publika Cenu prezidenta festivalu. Stalo se tak před projekcí amerického filmu Talentovaný pan Ripley režiséra Anthonyho Minghelly.

Jiří Bartoška loni podobně ocenil španělského herce Antonia Banderase. Předtím cenu z jeho rukou převzali britský herec Christopher Lee a výkonný ředitel mezinárodního odborného časopisu Variety Steven Gaydos.

Sedmatřicetiletý Jude Law byl dvakrát nominován na Oscara - poprvé za roli dezertéra v dramatu Návrat do Cold Mountain, podruhé za výkon ve snímku Talentovaný pan Ripley, za nějž získal i britskou cenu BAFTA. Právě tento film z roku 1999 si sám vybral pro dnešní slavnostní večer.

"Dobrý večer, jsem rád, že jsem mohl přijet. Děkuji," řekl herec česky a pokračoval v angličtině. "Je to úžasný festival, o kterém jsem slyšel řadu let. Přijet sem a zažít nadšení mladého publika je pro mě úžasným zážitkem," uvedl.

Jude Law potom upozornil na okamžik, kdy se výkon umělce či něco, co udělá herec nebo napíše spisovatel, střetne s publikem. "Naplnění takové lidské komunikace je to nejlepší. Jsem rád, že mám práci, kde mohu něco takového prožívat. Lze to zažít i tehdy, když se setkají stejně smýšlející lidé v tvůrčím procesu," dodal. Připomněl režiséra Anthonyho Minghellu, s nímž natočil tři filmy a který před dvěma lety náhle zemřel.

"Něco takového jsem prožíval právě s ním. Dnes, když dostávám toto uznání, na něj prostě nemohu nemyslet," podotkl. Poděkoval organizátorům festivalu, že mu věnovali tolik času. "Ohromně se mi tu líbí. Děkuji vám všem také za vaši lásku k filmu," řekl.

Před projekcí se Jude Law prošel po červeném koberci před kinem, kde na něj čekaly stovky fanoušků. Dal rozhovory televizním štábům i Radiožurnálu a rozdal několik autogramů.

Snímek Talentovaný pan Ripley je příběhem muže, který chtěl být někým jiným - lepším, hezčím, úspěšnějším a bohatším. Tom Ripley je chudý newyorský pianista, jehož sny se naplní toho dne, kdy ho bohatý průmyslník omylem pokládá za spolužáka svého syna Dickieho a požádá ho, aby ho z Itálie, kde si protáhl prázdniny, přivezl domů. Tomovi se podaří k němu a jeho snoubence připojit, avšak stále hůř a hůř snáší jízlivou blahosklonnost, kterou vůči němu bohatý mladík projevuje. Nakonec se odhodlá k drastickému kroku.

Sherlock Holmes, Jude Law, Robert Downey Jr. zdroj: tisková zpráva

Vedle Lawa se v této adaptaci románu Patricie Highsmithov objevili Matt Damon, Gwyneth Paltrow, Cate Blanchett a Philip Seymour HoffmanJude Law pracoval s předními režiséry, jako jsou Steven Spielberg - film A.I. - Umělá inteligence či Sam Mendes - kriminální drama Road to Perdition. V Annaudově filmu Nepřítel před branami ztvárnil úlohu sovětského ostřelovače z bitvy u Stalingradu. Upozornil na sebe i ve filmové adaptaci divadelní hry Na dotek, jako barman v emotivním snímku Moje borůvkové noci, ve filmu Terryho Gilliama Imaginárium dr. Parnasse a nejnověji ve filmu Sherlock Holmes.

Law je ceněn i za svou divadelní práci. Za výkon v broadwayské inscenaci Indiscretions získal v polovině 90. let Theatre World Award a nominaci na cenu Tony. Nadšené ohlasy vzbudila londýnská inscenace Hamleta z roku 2009, v níž vytvořil titulní roli. Představení, které bylo pak inscenováno na Broadwayi, vyneslo Lawovi letos cenu Critics' Circle Theatre Award, dále ocenění What's On Stage.com Award a nominace na ceny Laurence Oliviera, Broadway.com a Tony. Jude Law byl vyznamenán prestižním řádem Rytíř umění a literatury Francouzské republiky. Angažuje se v řadě charitativních projektů a mírových aktivit.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.