Program festivalu zahrnuje kromě filmů vybraných do soutěžních kategorií také další snímky, tvořící několik obsáhlých tematických sekcí. Jsou to: Odrazy reality, Dogma v dokumentárním filmu, Filmy z postsovětského prostoru, Soužití kultur, Rok s židovskou kulturou, Retrospektiva Pétera Forgácze, Obrazy Afriky, JS dětem, Hudba, hra a lidská práva, České filmy a Sociální spoty.
Tip z Hlavní soutěže: Obří Buddhové - o Talibánem zničených sochách v Afganistánu
Odrazy reality
Na první pohled možná těžko zařaditelné filmy, které zde i přes svou odlišnost mají své místo. Jedná se o filmy reflektující aktuální politické události ve světě či zaznamenávající proces vyrovnání se s minulostí. Snaha o přiblížení aktuálního tématu terorismu z různých stran vedla k zařazením několika snímků, obsahujících tuto problematiku. Na druhou stranu zde divák najde i dokumenty o lidech, kteří jsou něčím výjimeční. Pozoruhodným dokumentární snímkem o životě osamělých staých lidí v horách je film režiséra Sumikawy Taimagurská babička.
Zentropa Real: Dogma v dokumentárním filmu
Tato sekce je nazvána podle dánské produkční společnosti, založené režisérem Larsem von Trierem. Společnost Zentropa se proslavila tím, že produkovala většinu snímků natočených podle manifestu Dogma 95, ať již se jednalo o díla samotného von Triera, či jeho kolegů. Diváci mají možnost v rámci Jednoho světa shlédnout dokumentární snímky produkované Zentropou, které jsou sice méně známe než ty hrané, ovšem rozhodně stejně zajímavé.
Gender Montage: Filmy z postsovětského prostoru
Světová premiéra kolekce filmů z projektu Gender Montage. Tyto unikátní dokumenty zachycují nelehké postavení žen v sedmi postsovětských zemích. Během rozsáhlého semináře se zájemci mohou setkat s tvůrci snímků, iniciátorkami projektu Gender Montage a českými i zahraničními odbornicemi. Festivalu se osobně účastní také hlavní hrdinky filmů Kristina a Kristus a Elechek.
Muslimové v Evropě: Soužití kultur
Aktuální téma, jež otevírá prostor pro výměnu zkušeností ohledně soužití většinové společnosti v Německu, Nizozemsku, Francii a České republice s přistěhovalci z islámských zemí a jejich potomky narozenými v Evropě. Filmy spolu debatami mají českým divákům umožnit blíže poznat existující společenské a kulturní bariéry integrace. Kromě několika kratších debat s autory uvedených snímků pořádá festival Jeden svět také rozsáhlou panelovou diskusi předních odborníků, filmových tvůrců a zástupců muslimských menšin.
Rok s židovskou kulturou
Ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze uvádí Jeden svět několik izraelských snímků. Promítnut bude také poeticky laděný film režisérky Michale Boganimové Oděsa Oděsa..., pojednávající o osudech členů kdysi početné židovské komunity tohoto ukrajinského města. Sekce je součástí stejnojmenné celoroční kulturní akce.
Paměť a soukromá historie: Retrospektiva Pétera Forgácze
Péter Forgács patří k nejdůležitějším současným dokumentaristům střední Evropy. Ve své práci se soustředí zejména na novodobou historii své vlasti, Maďarska. Originálním způsobem k tomu využívá autenticity soukromých amatérských filmů natočených v uplynulém století. Forgács si již svými snímky vysloužil řadu světových ocenění. Retrospektiva Pétera Forgácse s jeho osobní účastí na festivalu je vyjádřením pocty tomuto jedinečnému filmaři a zároveň pokusem o představení specifického druhu dokumentární tvorby, jímž je využití soukromých archivů k zachycení konkrétních událostí i historie filmu samé. S tím souvisí také uvedení jednoho z filmů rakouského experimentátora Gustava Deutsche, pracujícího s významovými variacemi archivní fotografie a snímku z dílny českého tvůrce Jana Šikla.
Obrazy Afriky
Hlavními tématy těchto snímků jsou nejen tolik diskutované problémy afrického dluhu a rozvojové pomoci, ale také poutavé příběhy z každodenního života Afričanů. Některé z nich úspěšně nabourávají zažitou představu o Africe jako kontinentu bídy, hladu a nemocí. Součástí sekce je diskuse evropských a afrických filmařů o kulturních stereotypech v dokumentárním filmu, nazvaná Zobrazování Afriky ve filmu. Větší část filmů z této sekce byla natočena přímo režiséry afrického původu.
Jeden svět dětem
Několik dokumentů pro děti od 8 do 13 let. Jde o speciálně vybrané snímky, které dávají této věkové kategorii diváků možnost sledovat autentické životní příběhy jejich vrstevníků nejen v zemích s kulturou podobnou té naší, ale i těch, jejichž životní podmínky a styl jsou úplně jiné. Konkrétní lidský příběh zpracovaný do dokumentární podoby je tak pro děti zajímavou formou poznávání.
Hudba, hra a lidská práva
Tato kategorie propojuje filmovou složku festivalu s bohatým doprovodným programem. Slouží jako určité odlehčení často dosti pochmurné atmosféry, navozené v sále zobrazovanou lidskoprávní problematikou a závažností uváděných dokumentů. Ale i hudba či jiné způsoby uměleckého ztvárnění mohou sloužit k vyjádření vlastních postojů, nebo úniku před útlakem a různými formami manipulace.
České filmy (přehlídka nové české dokumentární tvorby)
Protože i Česká republika má svou dlouholetou dokumentaristickou tradici a poměrně velký potenciál, dává festival prostor také tuzemské dokumentární tvorbě. A tak se české snímky stávají přístupnějšími zase o něco širšímu okruhu diváků. V této, ale i dalších sekcích festivalu, je k vidění jedenáct nových českých dokumentárních filmů.
Sociální spoty
Krátké a vtipné spoty jsou nejen divácky vítaným osvěžením, ale zároveň velmi zajímavým a účinným komunikačním prostředkem, s nímž je dobré systematicky pracovat. V rámci rozsáhlé podsekce nazvané NonComm je věnován velký prostor právě sociálním spotům.
Jeden svět 2006