Jaroslav Moučka zemřel po dlouhé nemoci

28. 12. 2009 - 19:15 | Téma | red

Jaroslav Moučka zemřel po dlouhé nemoci zdroj: tisková zpráva

Jaroslav Moučka, který přes 40 let působil v Divadle na Vinohradech zemřel dne 26. prosince ve věku 86 let. Tato scéna to dnes oznámila ČTK.

Jaroslav Moučka hrál ve více než 70 filmech a další desítky postav ztvárnil v rozhlase, televizi a dabingu. Často účinkoval v televizních seriálech. Známý je jeho čert Trepifajskl v televizní adaptaci Drdovy pohádky Dalskabáty, hříšná ves.

Narodil se 9. listopadu 1923 ve Studené v jindřichohradeckém okrese. Učil se kamnářem, pekařem, knihkupcem a nakonec úspěšně strojním zámečníkem a soustružníkem. Vybaven pouze z ochotnických pokusů v Jihlavě nastoupil hned po druhé světové válce profesionální dráhu v Horáckém divadle v Jihlavě jako inspicient s hereckou povinností. Ve stejných funkcích byl angažován v Kladně.

Z hereckého angažmá v Olomouci následoval Moučka režiséra Jindřicha Honzla do Národního divadla v Praze. Do souboru vinohradského divadla přišel z Divadla pracujících v Gottwaldově v roce 1953 a byl jeho členem až do roku 1994.

Ve vinohradskem divadle si zahrál vice nez 100 roli, například Jana Husa, Bláhu v Paličově dceři, myslivce v Pleskotově inscenaci Babičky, Jílkova Silvestra i hejtmana v Revizorovi. Blíže měl k rolím prostých, dělných a zemitých chlapů.

Ve filmu Moučka debutoval v dramatu Případ dr.Kováře (1950). Pak se objevil ve Fričově komedii Zaostřit, prosím a v pohádce Dařbuján a Pandrhola z roku 1959, kde ztvárnil havíře. Soustavněji se do filmové práce zapojil v 60. letech, když se stal členem vinohradského souboru.

Profil Moučkovy umělecké tvorby do jisté míry ovlivnila jeho angažovanost ve stranických a odborářských orgánech. Nejrůznější funkcionáře ztvárnil i v politicky exponovaných filmech. V roce 1977 dostal cenu Svazu českých dramatických umělců, o rok později byl jmenován zasloužilým umělcem. V roce 1982 převzal Státní cenu Klementa Gottwalda a o pět let později Cenu Jaroslava Průchy.

Na televizní obrazovce se naposled objevil v seriálu Život na zámku z poloviny 90. let. Na filmovém plátně pak v pohádce Zdeňka Trošky z roku 1998 Z pekla štěstí.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.