Jaroslav Moučka zemřel po dlouhé nemoci

28. 12. 2009 - 19:15 | Téma | red

Jaroslav Moučka zemřel po dlouhé nemoci zdroj: tisková zpráva

Jaroslav Moučka, který přes 40 let působil v Divadle na Vinohradech zemřel dne 26. prosince ve věku 86 let. Tato scéna to dnes oznámila ČTK.

Jaroslav Moučka hrál ve více než 70 filmech a další desítky postav ztvárnil v rozhlase, televizi a dabingu. Často účinkoval v televizních seriálech. Známý je jeho čert Trepifajskl v televizní adaptaci Drdovy pohádky Dalskabáty, hříšná ves.

Narodil se 9. listopadu 1923 ve Studené v jindřichohradeckém okrese. Učil se kamnářem, pekařem, knihkupcem a nakonec úspěšně strojním zámečníkem a soustružníkem. Vybaven pouze z ochotnických pokusů v Jihlavě nastoupil hned po druhé světové válce profesionální dráhu v Horáckém divadle v Jihlavě jako inspicient s hereckou povinností. Ve stejných funkcích byl angažován v Kladně.

Z hereckého angažmá v Olomouci následoval Moučka režiséra Jindřicha Honzla do Národního divadla v Praze. Do souboru vinohradského divadla přišel z Divadla pracujících v Gottwaldově v roce 1953 a byl jeho členem až do roku 1994.

Ve vinohradskem divadle si zahrál vice nez 100 roli, například Jana Husa, Bláhu v Paličově dceři, myslivce v Pleskotově inscenaci Babičky, Jílkova Silvestra i hejtmana v Revizorovi. Blíže měl k rolím prostých, dělných a zemitých chlapů.

Ve filmu Moučka debutoval v dramatu Případ dr.Kováře (1950). Pak se objevil ve Fričově komedii Zaostřit, prosím a v pohádce Dařbuján a Pandrhola z roku 1959, kde ztvárnil havíře. Soustavněji se do filmové práce zapojil v 60. letech, když se stal členem vinohradského souboru.

Profil Moučkovy umělecké tvorby do jisté míry ovlivnila jeho angažovanost ve stranických a odborářských orgánech. Nejrůznější funkcionáře ztvárnil i v politicky exponovaných filmech. V roce 1977 dostal cenu Svazu českých dramatických umělců, o rok později byl jmenován zasloužilým umělcem. V roce 1982 převzal Státní cenu Klementa Gottwalda a o pět let později Cenu Jaroslava Průchy.

Na televizní obrazovce se naposled objevil v seriálu Život na zámku z poloviny 90. let. Na filmovém plátně pak v pohádce Zdeňka Trošky z roku 1998 Z pekla štěstí.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.