James Cameron spolupracoval s týmem hledajícím řešení úniku ropy

- Téma autor: red

Americký oscarový režisér James Cameron se zapojil do snahy zastavit únik ropy z poškozeného vrtu na dně Mexického zálivu. Autor hitů jako Titanic nebo Avatar, který je považován za odborníka v oblasti podmořského filmování, se spolu s experty z Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) snažil vymyslet nový způsob ucpání vadného vrtu. Dnes o tom informovala agentura AP.

Úterní schůzky v rámci EPA se zúčastnilo přes 20 vědců, technických odborníků a zástupců pobřežní stráže či meteorologických organizací. Cílem schůzky bylo přijít s návrhy na nové postupy řešení situace poté, co selhal pokus o ucpání vrtu speciálním těžkým bahnem. Podle agentur není známo, jaký byl konkrétní Cameronův příspěvek do debaty.

Pětapadesátiletý Cameron se proslavil jako režisér, vystudoval ale fyziku. Podílel se na vývoji podmořského vybavení pro filmaře využitelného i v hloubkách kolem tří kilometrů. S ním poté natočil dokumenty o prozkoumávání vraku Titaniku a německé válečné lodi Bismarck.

Netěsnící ropný vrt leží v hloubce 1500 metrů pod hladinou Mexického zálivu. Podle odhadů z něj denně unikají dva až tři miliony litrů ropy, a to už od 20. dubna. Společnosti BP zodpovědné za ekologickou havárii se nepodařilo vrt ucpat shora a jediný známý způsob na trvalé zastavení proudu ropy je vyhloubení nových šachet, které se na vrt napojí asi kilometr pod mořským dnem a poté se celá oblast odspodu zalije betonem. Práce na nových šachtách ale potrvají nejméně do srpna.

BP se nyní snaží únik ropy omezit tím, že odřízne poškozenou část ropného potrubí a nasadí na vrt kryt s trubicí, kterou bude surovinu odčerpávat do tankeru na povrchu. Předchozí pokusy o odsávání unikající ropy ale měly jen částečný úspěch a velká část suroviny dál proudila do moře.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.