James Cameron spolupracoval s týmem hledajícím řešení úniku ropy

3. 6. 2010 - 6:05 | Téma | red

James Cameron spolupracoval s týmem hledajícím řešení úniku ropy zdroj: tisková zpráva

Americký oscarový režisér James Cameron se zapojil do snahy zastavit únik ropy z poškozeného vrtu na dně Mexického zálivu. Autor hitů jako Titanic nebo Avatar, který je považován za odborníka v oblasti podmořského filmování, se spolu s experty z Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) snažil vymyslet nový způsob ucpání vadného vrtu. Dnes o tom informovala agentura AP.

Úterní schůzky v rámci EPA se zúčastnilo přes 20 vědců, technických odborníků a zástupců pobřežní stráže či meteorologických organizací. Cílem schůzky bylo přijít s návrhy na nové postupy řešení situace poté, co selhal pokus o ucpání vrtu speciálním těžkým bahnem. Podle agentur není známo, jaký byl konkrétní Cameronův příspěvek do debaty.

Pětapadesátiletý Cameron se proslavil jako režisér, vystudoval ale fyziku. Podílel se na vývoji podmořského vybavení pro filmaře využitelného i v hloubkách kolem tří kilometrů. S ním poté natočil dokumenty o prozkoumávání vraku Titaniku a německé válečné lodi Bismarck.

Netěsnící ropný vrt leží v hloubce 1500 metrů pod hladinou Mexického zálivu. Podle odhadů z něj denně unikají dva až tři miliony litrů ropy, a to už od 20. dubna. Společnosti BP zodpovědné za ekologickou havárii se nepodařilo vrt ucpat shora a jediný známý způsob na trvalé zastavení proudu ropy je vyhloubení nových šachet, které se na vrt napojí asi kilometr pod mořským dnem a poté se celá oblast odspodu zalije betonem. Práce na nových šachtách ale potrvají nejméně do srpna.

BP se nyní snaží únik ropy omezit tím, že odřízne poškozenou část ropného potrubí a nasadí na vrt kryt s trubicí, kterou bude surovinu odčerpávat do tankeru na povrchu. Předchozí pokusy o odsávání unikající ropy ale měly jen částečný úspěch a velká část suroviny dál proudila do moře.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.