James Cameron spolupracoval s týmem hledajícím řešení úniku ropy

3. 6. 2010 - 6:05 | Téma | red

James Cameron spolupracoval s týmem hledajícím řešení úniku ropy zdroj: tisková zpráva

Americký oscarový režisér James Cameron se zapojil do snahy zastavit únik ropy z poškozeného vrtu na dně Mexického zálivu. Autor hitů jako Titanic nebo Avatar, který je považován za odborníka v oblasti podmořského filmování, se spolu s experty z Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) snažil vymyslet nový způsob ucpání vadného vrtu. Dnes o tom informovala agentura AP.

Úterní schůzky v rámci EPA se zúčastnilo přes 20 vědců, technických odborníků a zástupců pobřežní stráže či meteorologických organizací. Cílem schůzky bylo přijít s návrhy na nové postupy řešení situace poté, co selhal pokus o ucpání vrtu speciálním těžkým bahnem. Podle agentur není známo, jaký byl konkrétní Cameronův příspěvek do debaty.

Pětapadesátiletý Cameron se proslavil jako režisér, vystudoval ale fyziku. Podílel se na vývoji podmořského vybavení pro filmaře využitelného i v hloubkách kolem tří kilometrů. S ním poté natočil dokumenty o prozkoumávání vraku Titaniku a německé válečné lodi Bismarck.

Netěsnící ropný vrt leží v hloubce 1500 metrů pod hladinou Mexického zálivu. Podle odhadů z něj denně unikají dva až tři miliony litrů ropy, a to už od 20. dubna. Společnosti BP zodpovědné za ekologickou havárii se nepodařilo vrt ucpat shora a jediný známý způsob na trvalé zastavení proudu ropy je vyhloubení nových šachet, které se na vrt napojí asi kilometr pod mořským dnem a poté se celá oblast odspodu zalije betonem. Práce na nových šachtách ale potrvají nejméně do srpna.

BP se nyní snaží únik ropy omezit tím, že odřízne poškozenou část ropného potrubí a nasadí na vrt kryt s trubicí, kterou bude surovinu odčerpávat do tankeru na povrchu. Předchozí pokusy o odsávání unikající ropy ale měly jen částečný úspěch a velká část suroviny dál proudila do moře.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

3. 8. 2021 | Novinky | Adam Homola

Místy to vypadá, že oscarový Taika Waititi neví kam dřív skočit. Má hromadu rozjetých projektů, jeden zajímavější než druhý a zatím to pořád zvládá.
Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

V pořadí druhý trailer na druhého Venoma je tady a jakkoliv se tváří výrazně líp než ten první, pořád se tak trochu drží zpátky.
Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na Klan Gucci je tady a má ohromný styl, jak se ostatně dalo čekat.
Na co koukat v červenci: Šílení superhrdinové a atletické legendy

Na co koukat v červenci: Šílení superhrdinové a atletické legendy

30. 7. 2021 | Téma | Matěj Svoboda

Během druhého prázdninového měsíce budete moci vyrazit do kina na drsnou komiksovku, ambiciózní české drama o legendárním atletovi nebo akčně-komediální jízdu s Ryanem Reynoldsem.