James Cameron se ponořil na dno Bajkalu, poté oslavil narozeniny

18. 8. 2010 - 8:00 | Téma | red

James Cameron se ponořil na dno Bajkalu, poté oslavil narozeniny zdroj: tisková zpráva

V hlubinách Bajkalu oslavil dnes svoje 56. narozeniny světoznámý režisér James Cameron, který je také znám jako fanoušek výzkumu kosmu a podmořských hlubin.

Režisér velkofilmů jako Titanic, Avatar nebo Terminátor, se ponořil do hloubky 1300 metrů a zůstal tam téměř tři a půl hodiny, uvedl ruský fond na ochranu jezera Bajkal, který expedici organizoval.

"Je nadšen," prohlásila zástupkyně ředitele fondu Inna Krylová. "Strašně by chtěl pokračovat ve výzkumu," řekla a dodala, že během ponoru režisér odebral vzorky půdy ze dna jezera, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Bajkal, jehož hloubka dosahuje až 1680 metrů, obsahuje pětinu světových zásob sladké vody a je útočištěm 1500 jedinečných druhů rostlin a zvířat.

Terminator

Kanadský režisér sestoupil na dno nejstaršího a nejhlubšího jezera na světě v ponorce Mir-1, což je miniponorka podobná té, kterou použil při natáčení Titaniku. Tehdy v roce 1995 v rámci natáčení svého největšího hitu podnikl Cameron dvanáct ponorů k vraku Titaniku.

Když se dnes kanadský režisér opět vynořil na hladinu Bajkalu, otevřela posádka láhev šampaňského na oslavu úspěšného ponoru a také na počest jeho narozenin, řekla Krylová.
Loni v srpnu se na dno Bajkalského jezera ponořil ruský premiér Vladimir Putin, který sestoupil do hloubky 1400 metrů na palubě stejné ponorky Mir-1. A stejnou ponorku využil minulý měsíc i mongolský režisér Cachina Elbegdordž, který v hlubinách Bajkalu pobyl dvě hodiny.

Avatar

Cameron má také další podvodní projekty. Prozradil, že v Austrálii se podílí na stavbě ponorky, se kterou se chce podívat do hloubky 11.000 metrů, což je dvakrát větší hloubka, než kam se dosud někdo dostal. Vyvíjí také podvodní 3D kameru a v plánu má i natočení podvodního celovečerního filmu, který možná udělá ještě před pokračováním Avataru.
Kromě toho pomáhá americkému Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA) s vývojem 3D kamerového systému s vysokým rozlišením pro vesmírnou sondu Curious. K Marsu odstartuje v říjnu roku 2011 a měla by potvrdit vhodnost planety pro obývání lidmi.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

27. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Univerzum Star Wars se neustále rozšiřuje, byť aktuálně spíše skrze seriály než celovečerní filmy.
Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.