James Cameron se ponořil na dno Bajkalu, poté oslavil narozeniny

18. 8. 2010 - 8:00 | Téma | red

James Cameron se ponořil na dno Bajkalu, poté oslavil narozeniny zdroj: tisková zpráva

V hlubinách Bajkalu oslavil dnes svoje 56. narozeniny světoznámý režisér James Cameron, který je také znám jako fanoušek výzkumu kosmu a podmořských hlubin.

Režisér velkofilmů jako Titanic, Avatar nebo Terminátor, se ponořil do hloubky 1300 metrů a zůstal tam téměř tři a půl hodiny, uvedl ruský fond na ochranu jezera Bajkal, který expedici organizoval.

"Je nadšen," prohlásila zástupkyně ředitele fondu Inna Krylová. "Strašně by chtěl pokračovat ve výzkumu," řekla a dodala, že během ponoru režisér odebral vzorky půdy ze dna jezera, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Bajkal, jehož hloubka dosahuje až 1680 metrů, obsahuje pětinu světových zásob sladké vody a je útočištěm 1500 jedinečných druhů rostlin a zvířat.

Terminator

Kanadský režisér sestoupil na dno nejstaršího a nejhlubšího jezera na světě v ponorce Mir-1, což je miniponorka podobná té, kterou použil při natáčení Titaniku. Tehdy v roce 1995 v rámci natáčení svého největšího hitu podnikl Cameron dvanáct ponorů k vraku Titaniku.

Když se dnes kanadský režisér opět vynořil na hladinu Bajkalu, otevřela posádka láhev šampaňského na oslavu úspěšného ponoru a také na počest jeho narozenin, řekla Krylová.
Loni v srpnu se na dno Bajkalského jezera ponořil ruský premiér Vladimir Putin, který sestoupil do hloubky 1400 metrů na palubě stejné ponorky Mir-1. A stejnou ponorku využil minulý měsíc i mongolský režisér Cachina Elbegdordž, který v hlubinách Bajkalu pobyl dvě hodiny.

Avatar

Cameron má také další podvodní projekty. Prozradil, že v Austrálii se podílí na stavbě ponorky, se kterou se chce podívat do hloubky 11.000 metrů, což je dvakrát větší hloubka, než kam se dosud někdo dostal. Vyvíjí také podvodní 3D kameru a v plánu má i natočení podvodního celovečerního filmu, který možná udělá ještě před pokračováním Avataru.
Kromě toho pomáhá americkému Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA) s vývojem 3D kamerového systému s vysokým rozlišením pro vesmírnou sondu Curious. K Marsu odstartuje v říjnu roku 2011 a měla by potvrdit vhodnost planety pro obývání lidmi.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku dostal po zhruba deseti měsících nový trailer.
Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

22. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Tomb Raider z roku 2018 dost možná dostane pokračování, i když zatím prý není ještě nic jisté.
Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Chlapci, nebo teda teď už spíš pánové z Jackass jsou zpět a zase si budou ubližovat.
Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

21. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na očekávané historické drama Ridleyho Scotta The Last Duel je konečně tady.