James Cameron se ponořil na dno Bajkalu, poté oslavil narozeniny

18. 8. 2010 - 8:00 | Téma | red

James Cameron se ponořil na dno Bajkalu, poté oslavil narozeniny zdroj: tisková zpráva

V hlubinách Bajkalu oslavil dnes svoje 56. narozeniny světoznámý režisér James Cameron, který je také znám jako fanoušek výzkumu kosmu a podmořských hlubin.

Režisér velkofilmů jako Titanic, Avatar nebo Terminátor, se ponořil do hloubky 1300 metrů a zůstal tam téměř tři a půl hodiny, uvedl ruský fond na ochranu jezera Bajkal, který expedici organizoval.

"Je nadšen," prohlásila zástupkyně ředitele fondu Inna Krylová. "Strašně by chtěl pokračovat ve výzkumu," řekla a dodala, že během ponoru režisér odebral vzorky půdy ze dna jezera, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Bajkal, jehož hloubka dosahuje až 1680 metrů, obsahuje pětinu světových zásob sladké vody a je útočištěm 1500 jedinečných druhů rostlin a zvířat.

Terminator

Kanadský režisér sestoupil na dno nejstaršího a nejhlubšího jezera na světě v ponorce Mir-1, což je miniponorka podobná té, kterou použil při natáčení Titaniku. Tehdy v roce 1995 v rámci natáčení svého největšího hitu podnikl Cameron dvanáct ponorů k vraku Titaniku.

Když se dnes kanadský režisér opět vynořil na hladinu Bajkalu, otevřela posádka láhev šampaňského na oslavu úspěšného ponoru a také na počest jeho narozenin, řekla Krylová.
Loni v srpnu se na dno Bajkalského jezera ponořil ruský premiér Vladimir Putin, který sestoupil do hloubky 1400 metrů na palubě stejné ponorky Mir-1. A stejnou ponorku využil minulý měsíc i mongolský režisér Cachina Elbegdordž, který v hlubinách Bajkalu pobyl dvě hodiny.

Avatar

Cameron má také další podvodní projekty. Prozradil, že v Austrálii se podílí na stavbě ponorky, se kterou se chce podívat do hloubky 11.000 metrů, což je dvakrát větší hloubka, než kam se dosud někdo dostal. Vyvíjí také podvodní 3D kameru a v plánu má i natočení podvodního celovečerního filmu, který možná udělá ještě před pokračováním Avataru.
Kromě toho pomáhá americkému Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA) s vývojem 3D kamerového systému s vysokým rozlišením pro vesmírnou sondu Curious. K Marsu odstartuje v říjnu roku 2011 a měla by potvrdit vhodnost planety pro obývání lidmi.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.