James Cameron a jeho bývalá manželka jsou favority nominací na Oscara

31. 1. 2010 - 20:00 | Téma | red

James Cameron a jeho bývalá manželka jsou favority nominací na Oscara zdroj: tisková zpráva

Největšími favority letošních nominací na Oscara jsou režisér James Cameron se svým snímkem Avatar a jeho bývalá manželka Kathryn Bigelowová se snímkem Smrt čeká všude.

Filmy obou tvůrců již také získaly významná ocenění. Zatímco Cameron triumfoval na Zlatých glóbech, které se tradičně považují za předzvěst Oscarů, Bigelowová zase cenu za nejlepší snímek získala například od amerických filmových kritiků a režisérů. Všeobecně se očekává, že jejich díla nebudou chybět ani mezi snímky nominovanými na Oscara za nejlepší režii či film.

V této nejsledovanější kategorii bude letos poprvé od roku 1943 soutěžit deset snímků. Filmová akademie si od toho slibuje větší atraktivitu oscarového klání pro diváky. Šanci na nominaci tak mají například i Hanebný pancharti od Quentina Tarantina, britský snímek An Education, drama Precious: Based on the Novel Push by Sapphire či animovaný film Vzhůru do oblak studia Pixar. Nominaci na sošku za nejlepší film zřejmě získá i melancholická komedie Lítám v tom, kterou režíroval Jason Reitman.

Dosud udílené americké filmové ceny také napověděly, kdo má největší šance získat nominaci na Oscara ve sledovaných hereckých kategoriích. Nominace tak zřejmě nemine Jeffa Bridgese za roli country zpěváka ve filmu Crazy Heart, jehož už mimo jiné ocenili na Zlatých glóbech či členové Sdružení filmových a televizních herců. Stranou zřejmě nezůstane ani George Clooney za Lítám v tom či Collin Firth za roli ve stylizovaném dramatu A Single Man (Bez partnera).

Mezi ženami se nominace za nejlepší herecký výkon pravděpodobně nevyhne Sandře Bullockové za roli ve sportovním dramatu Blind Side (Slabé místo), se kterou uspěla na Zlatých glóbech. Šance se dávají i Meryl Streepové za romantický film Julie a Julia či Hellen Mirrenové za sníměk The Last Station. Nominaci by mohla získat i dosud téměř neznámá Gabourey Sidibeová, která ztvárnila hlavní roli ve filmu Precious: Based on the Novel Push by Sapphire.

V užším výběru pro nominaci na nejlepší zahraniční film opět není český snímek. Velké naděje pro získání nominace i pro úspěch v samotném oscarovém klání si může dělat rakouský režisér Michael Haneke, jehož snímek Bílá stuha už získal Zlatý glóbus a stal se nejlepším evropským filmem. Mezi vybraných devět snímků, z nichž vzejdou nominované, se dostal například argentinský thriller El Secreto de Sus Ojos, australské drama Samson & Delilah, bulharský snímek The World Is Big and Salvation Lurks around the Corner či kazašské drama Kelin.

Nominace na letošní ceny Oscar oznámí v úterý v losangelském sídle akademie spolu s jejím prezidentem Tomem Sherakem herečka Anne Hathawayová. Samotné ceny se pak budou v Los Angeles předávat 7. března, ceremoniál budou společně moderovat herci Alec Baldwin a Steve Martin.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.