Jaká byla 33. LFŠ

30. 7. 2007 - 17:25 | Téma | red

Jaká byla 33. LFŠ zdroj: tisková zpráva

Letošní Letní filmová škola, již 33. v pořadí, proběhla od 20. do 29. července 2007 v Uherském Hradišti obvyklým způsobem

LFŠ 2007 Hvězda Letošní Letní filmová škola, již 33. v pořadí, proběhla od 20. do 29. července 2007 v Uherském Hradišti obvyklým způsobem. Vedle bohaté nabídky filmů mohli návštěvníci LFŠ navštívit i doprovodný program koncertů, výstav či workshopů (doprovodný program byl i pro neakreditované návštěvníky). Počasí se celkem vydařilo, po počátečních vedrech krátce zapršelo a další dny již bylo slunečné počasí s přijatelnými teplotami, které i v některých neklimatizovaných sálech umožnily snesitelný pobyt. Ve dne v noci bylo v místech projekcí a dalších akcí živo.

LFŠ 2007, Uherské Hradiště Hosté přijeli tentokrát hlavně z Čech, Slovenska a kavkazských republik. Nejexkluzivnějšími zahraničními návštěvníky byli režisér Hector Babenco z Brazílie a Fin Mika Kaurismäki, který již řadu let v Brazílii žije. Režiséři Krauze a Stuhr z Polska se omluvili, částečně je zastoupil tradiční návštěvník LFŠ Krzysztof Zanussi. Většina projekcí LFŠ byla uváděna lektory. K brazilským a kavkazským filmům, jež letos v programu převažovaly, mohli diváci vyslechnout vesměs úvody hostů, stejně tak k českým filmům. Zajímavá byla sekce Ceny Jeana Viga, kterou dramaturgicky připravila a uváděla dcera J. Viga Luce Vigo.

LFŠ 2007 Z besed o distribuci filmů a klubovém hnutí v zemích Visegrádu nevyplynuly jednoznačné závěry. Filmové kluby mají budoucnost v době elektronických médií poněkud nejistou a jejich úspěšnost může podpořit atraktivnější program. Je ale obtížné vypůjčovat staré archivní snímky, což byl dříve tradiční způsob práce filmových klubů. Nabízejí se zhruba dvě cesty: buď větší semknutí s oficiálními kulturními institucemi zabývajícími se kinematografií (archivy, ministerstvy kultury apod.), jako je tomu na Slovensku, nebo naopak liberalizace distribučních zdrojů, v praxi tedy půjčování snímků od více různých distributorů. Otevřenou zůstává otázka digitalizace promítání ve filmových klubech.

LFŠ 2007, Měšťanská beseda Protože letos nebylo možné promítat v příjemném prostředí Slováckého divadla, zastoupily je projekce na Zimním stadionu a v Měšťanské besedě, tato prostředí ale postrádala divácký komfort. O něco příjemnější byla účast na představeních letních kin. V Klášterním nádvoří se událo představení, o které byl zájem bezpochyby největší – předpremiérová projekce Simpsonových ve filmu.

Letošní LFŠ se profilovala větším množstvím projekcí filmů z DVD než v předchozích ročnících (objevily se výjimečně i projekce z VHS a formátu DiviX). Tradiční bolestí jsou potíže s výpůjčkami vzácnějších filmových kopií z Národního filmového archivu v Praze. Úspěchem proto bylo uvedení jediného českého „kavkazského“ filmu Jana Schmidta Kolonie Lanfieri – z širokoúhlé kopie s polskými titulky... Režisér Schmidt před projekcí zajímavě hovořil o obtížích natáčení tohoto koprodukčního filmu v kavkazských horách v srpnu 1968.

LFŠ 2007 Obsáhlý mnohosetstránkový katalog LFŠ 2007 je cenný (přes občasné věcné či pravopisné chyby) množstvím záznamů o exotických filmech, vídaných v České republice jen velmi zřídka nebo vůbec ne. Jako samostatná brožura vyšla zasvěcená studie o brazilském filmu a jeho historickém vývoji.

LFŠ vydala spolu s mediálním partnerem časopisem RESPEKT dva DVD-ROMy se záznamy z minulých ročníků LFŠ. Na jednom je jako hlavní náplň koncert skupiny Pandurango, na druhém snímek Karla Slacha Klubáci a školáci. Doplňují je rozhovory s hosty LFŠ (např. J. Cleese, T. Gilliam...), ukázky znělek a plakátů LFŠ.

LFŠ 2007, S. Paradžanov Z doprovodných akcí byla asi nejcennější výstava výtvarných prací Sergeje Paradžanova (koláže, fotografie, kresby) v Redutě. Příjemné posezení se slováckými písničkami Zpěvy starého světa nabídlo Slovácké muzeum ve čtvrtek 26. července, zazpívala je v souladu s tématem LFŠ především starší generace profesionálních i lidových umělců z regionu, i hosté ze Slovenska. Mladé návštěvníky zaujala mimo jiné i Digitální filmová škola.

Při slavnostním zahájení v sobotu 28. července byla vyhlášena témata LFŠ na příští rok: Film a magie, Egyptská kinematografie a Zlatá šedesátá, tj. československé filmy z období tzv. nové vlny. 34. ročník LFŠ proběhne od 25. července do 3. srpna 2008 v Uherském Hradišti.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.