Jak vznikal film Kráčející Skála

4. 8. 2004 - 8:46 | Téma | red

Jak vznikal film Kráčející Skála zdroj: tisková zpráva

Film Kráčející Skála se opírá o stejnojmenný klasický akční hit z roku 1973 Walking Tall (režie Phil Karlson), v němž si Joe Don Baker zahrál šerifa Buforda Pussera – postavu inspirovanou skutečným ochráncem zákona s jižanského Tennessee

Film Kráčející Skála se opírá o stejnojmenný klasický akční hit z roku 1973 Walking Tall (režie Phil Karlson), v němž si Joe Don Baker zahrál šerifa Buforda Pussera – postavu inspirovanou skutečným ochráncem zákona s jižanského Tennessee. V dalších dvou pokračováních – Part II, Walking Tall (1975, režie Earl Bellamy) a Final Chapter - Walking Tall (1977, režie Jack Starrett) vystřídal Bakera v hlavní roli Bo Svenson. (V roce 1978 navíc vznikl televizní film A Real American Hero s Brianem Dennehym v hlavní roli a později i televizní seriál inspirovaný Pusserovými osudy.)

Nová verze sice změnila jméno hlavního hrdiny na Chrise Vaughna i řadu dalších okolností, podstatu příběhu, který učaroval Americe 70. let, však uchovává. Ve středu pozornosti se opět ocitá muž, který se vrací do rodného městečka, aby tam obnovil spravedlnost. Musí se přitom utkat i s lidmi, které kdysi znal a kteří vyrostli ve zlovolné manipulátory měnící kdysi tak poklidné, ospalé město v místo zamořené korupcí, násilím, prodejným sexem a drogami.

U zrodu nápadu znovu oživit úspěšný starý příběh stáli producent Jim Burke a vedoucí výroby Keith Samples, kteří před několika lety zakoupili práva na původní Walking Tall a pak začali hledat nejlepší cestu, jak oživit ducha originálu a přizpůsobit ho náročným požadavkům dnešního publika. Když se jim do projektu podařilo angažovat producentské kolegy Ashoka Amritraje, Lucase Fostera, Davida Hobermana a Paula Schiffa, začal jejich nápad dostávat zřetelnější podobu. Bylo jasné, že inspirace originálem bude do značné míry zavazující, nepůjde však o typický remake, protože za posledních tříicet let se Amerika příliš změnila. Klíčem k nové verzi se stala hlavní postava – fiktivní šerif Chris Vaughn, který nahradil původního „skutečného“ hrdinu a kterému dal konečnou podobu The Rock – nová hollywoodská akční hvězda, který roli přijal s nadšením už proto, že patří k letitým fanouškům původní série. Na scénáři vznikajícího filmu se podíleli David Klass a Channig Gibson a osvědčené scenáristické duo David Levin - Brian Koppelman. Po přečtení hotového textu bylo zřejmé, že Chris je pro The Rocka přesně tou rolí, kterou by si rád zahrál.

Producenti se rozhodli oslovit režiséra Kevina Braye, rodáka z Detroitu a absolventa Newyorské univerzity, který si dobyl uznání jako autor vysoce ceněných reklam a hudebních klipů i jako režisér akční komedie All About the Benjamins (2002), v němž hlavní role hráli Ice Cube a Eva Mendesová. Spolupracoval na něm s kameramanem Glenem McPhersonem, kterého si vybral i tentokrát. Také Bray patří k fanouškům původní série, na níž obdivoval její realismus. Ten byl odhodlán zachovat, stejně jako pevný charakter hlavního hrdiny. Kovovou baseballovou pálku, kterou se oháněl původní protagonista, se však rozhodl nahradit pádnou zbraní z obyčejného dřeva. Přestože původním úmyslem bylo opatřit Chrisovi něco, co by se „hodilo pro 21. století“, nakonec se všichni přiklonili k Brayovu „staromódnímu“ řešení, které ladilo s hrdinovým přímočarým charakterem i prostředím, v němž vyrůstal. O to, aby zbraň vypadala náležitě účinně a nebezpečně, se postaral rekvizitář Dean Goodine. Ten úzce spolupracoval s výtvarníkem Brentem Thomasem a kostýmní výtvarnicí Gershou Phillipsovou, samozřejmě nejen na vyzbrojení hlavní postavy, ale i na stovkách dalších detailů a také na celkové podobě filmu.

Další změnu oproti původnímu snímku představuje změna prostředí: z amerického Jihu autoři příběh přenesli do městečka v pohoří Washington‘s Cascade obklopeného lesem. Natáčelo se však v Kanadě, především v Britské Kolumbii, kde výtvarník Brent Thomas v městečku Squamish nedaleko Vancouveru vytvořil podle středozápadních vzorů přesvědčivý model lokálního kasina, místa, v němž se ve filmu odehraje řada důležitých setkání i bojových střetů. Kráčející Skála totiž - navzdory nejrůznějším změnám a posunům - zůstává ryzím akčním filmem a potřebě akce se musela přizpůsobit zápletka i všechny další prvky vyprávění.

Velmi důležitá byla proto koncepce akčních scén, při níž měli rozhodující slovo koordinátoři kaskadérů Mike Crestejoe a Jeff Habberstad (pracoval nafilmech SpiderMan a Mission: Impossible 2). Společně se rozhodli – v souladu s wrestlingovou průpravou The Rocka a choreografiemi, které uplatňoval ve svých předchozích filmech - klást důraz na souboj muže proti muži. Maximálně důležitou se stala realističnost předváděných bitek, které měly působit stejně surově, přímočaře a intenzivně jako ve starých filmech ze 70. let, kdy se zrodil původní příběh. Stejný názor na věc měli i oba střihači – začínající Robert Ivison a zkušený George Bowers.

Protože ve filmu hrají klíčovou roli střety hlavního hrdiny s jeho osudovým protivníkem Jayem Hamiltonem, bylo důležité obsadit do této role herce odpovídajícího silou a schopnostmi hlavnímu představiteli. Ideální volbou se ukázal být Neal McDonough, který si dobrou tělesnou kondici vytrénoval coby hvězda baseballového týmu Syracuse University. Osvědčil ji v řadě svých předchozích rolí (především ve sci-fi Minority Report, kde ztvárnil jednoho z policistů budoucnosti). The Rock, který se vždy aktivně zapojuje do choreografií svých akčních scén, si kolegu velmi chválil. Společně dokázali vdechnout akčním scénám dravou rychlost a nebezpečnost, aniž by nad nimi ztratili kontrolu. V nejnebezpečnějších scénách byl The Rock nucen používat svého osobního kaskadéra Tanoai Reeda, který je jeho bratrancem (pracoval jako kaskadér už např. na Vodním světě). Další důležitou postavou ve filmu je Chrisův kamarád Ray Templeton, komický a velmi lidský charakter, který autoři svěřili Johnu Knoxvilleovi. Pro „nesportovního“ herce se stala nezapomenutelnou „fotbalová“ scéna, v níž musel obstát v konfrontaci s The Rockem a McDonoughem, kteří se oba na univerzitě tomuto sportu věnovali…

Ošidnější než akční scény se pro The Rocka, který se podle vlastních slov stále ještě učí být hereckým profesionálem, však ukázala být milostná scéna s kolegyní Ashley Scottovou, která byla obsazena do role hrdinovy lásky Deni. Přestože už v Králi Škorpiónovi líbal herečku Kelly Hu, z polibku s Ashley byl The Rock nejdřív dost nervózní. Scottová, která je osvědčenou televizní herečkou a má letité zkušenosti z modelingu, mu ovšem během celého natáčení poskytovala všemožnou kamarádskou a kolegiální podporu, a tak nakonec oba z natáčení „nebezpečné“ scény měli především legraci.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.