J. R. R. Tolkien a jeho následovníci (3) – Film a RPG hry

16. 12. 2006 - 17:49 | Téma | red

J. R. R. Tolkien a jeho následovníci (3) – Film a RPG hry zdroj: tisková zpráva

Především dvěma vlnám zájmu o žánr heroické fantasy vděčí za svůj vznik i celá řada původních filmových děl

Především dvěma vlnám zájmu o žánr heroické fantasy vděčí za svůj vznik i celá řada původních filmových děl. Většinu z nich bohužel provázelo oddané epigonství. A takřka všechny byly zacíleny přímo a jedině na dětské publikum – na diváka staršího dvanácti let jako by tito tvůrci „pohádek“ už dopředu rezignovali.

Willow S úvodem osmdesátých let vstupují do světových kin dva pro filmovou fantasy klíčové tituly: Excalibur (1981) a Barbar Conan (1982). Popularita fantastických námětů umožnila zrod hned několika pohádkově laděných snímků s nádechem Tolkienovy romantiky. Objevuje se Jestřábí žena (1985), Legenda (1985) anebo Princezna nevěsta (1987). V roce 1988 pak v produkci George Lucase a pod režijním vedením Rona Howarda vznikl jeden z nejvýraznějších zástupců hrdinské fantasy – snímek Willow, náležející k průkopnickým počinům na poli digitálních efektů. Sympatický a řemeslně zvládnutý film mísil typicky tolkienovské figury s parafrází mojžíšovsko-nibelungovské legendy. Příběh podivuhodného přátelství malého človíčka (Warwick Davis) a frajerského bojovníka Madmartigana (Val Kilmer), kteří zachraňují holčičku předurčenou nahradit černokněžnou královnu Bavmordu (Jean Marshová), ale svého konce nedošel. Komerční krach zabránil vzniku uvažovaných pokračování, na snímek však alespoň navázala románová trilogie Chrise Claremonta Chronicles of the Shadow War.

Dračí srdce Léta devadesátá byla naopak dobou útlumu heroické fantasy v celé světové kinematografii. Vzniká totiž pouze jediný velkorozpočtový projekt, který můžeme do tohoto žánru přiřadit – Dračí srdce (1996). Dobrodružství rytíře Bowena (Dennis Quaid) a mluvícího draka Draca (hlas mu propůjčil Sean Connery), jejichž posláním je zbavit království tyrana Eniona (David Thewlis), nabídlo pohled na jednoho z prvních zcela počítačových hrdinů a krásy slovenské přírody. Velká očekávání fanoušků se ale tvůrcům nepodařilo naplnit. Prostinký příběh a průměrné zpracování zabránily, aby film uvízl v paměti diváků déle než na pár měsíců. Od statutu žánrové klasiky zůstal vzdálen na hony.

Beowulf & Grendel Kruh symbolicky uzavírají filmové adaptace legend, jež inspirovaly samotného Tolkiena. Zde zmiňme alespoň několik titulů z poslední doby, které vznikly po úspěchu Jacksonova Pána prstenů: televizní velkofilm Království prstenu (2004), natočený podle nibelungovské legendy, nebo dvě zpracování Beowulfa: islandský Beowulf & Grendel (2005) s Gerardem Butlerem a Stellanem Skarsgårdem a velkofilm Beowulf (2007), který právě natáčí režisér Robert Zemeckis podle scénáře Neila Gaimana. Obě legendy se ale svých zpracování dočkaly už dříve. Legenda o Nibelunzích svůj nejslavnější filmový okamžik zažila v roce 1924, kdy německý režisér Fritz Lang připravil monumentální pětihodinové dílo Die Nibelungen. Specifickou variací Beowulfa je historické drama s Antoniem Banderasem Vikingové (1999). Jim předcházející román Michaela Crichtona Pojídači mrtvých je totiž kombinací této severské legendy se smyšleným příběhem o arabském učenci.

Dračí doupě Už léta sedmdesátá zrodila fenomén role-playing games, známých spíše pod zkratkou RPG. Princip, umožňující hráči vtělit se do svého hrdiny, stát se figurkou ve hře a podílet se na vytváření „příběhu“, si získal mnoho milovníků. A romantické světy „jak od Tolkiena“ byly pro RPGčka jako dělané. Vznikají hry jako Dungeons & Dragons, Forgotten Realms, Dragonlance nebo dokonce Middle-Earth Role Playing, odehrávající se přímo ve Středozemi. Na námět mnohých RPGček vznikají rozsáhlé knižní série a ta nejslavnější z nich, Dungeons & Dragons, se v roce 2000 dočkala také své filmové verze (u nás nešťastně uvedené pod názvem Dračí doupě, tedy podle české nápodoby D&D). Historka o dvojici zlodějíčků (Justin Whalin, Marlon Wayans) pátrajících po mýtickém prutu, ovládajícím draky, ani její ztvárnění ale nesplňovaly ani ta nejzákladnější měřítka kvality a pro fanoušky hry byl snímek obrovským zklamáním. Zato milovníci kouzla nechtěného se přímo tetelili blahem. Obdobně negativního ohlasu se ostatně dostalo už animovanému seriálu Dungeons & Dragons z let 1983-87. S filmy podle RPGček to zkrátka nedopadá nejlépe. Zatím ale není nic ztraceno, špatnou pověst by jim mohl vylepšit třeba už Dragonlance: Dragons of Autumn Twilight, chystaný na rok 2007…

J. R. R. Tolkien a jeho následovníci (1) – Tolkien a Pán prstenů

J. R. R. Tolkien a jeho následovníci (2) – Spisovatelé

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Když se sny plní, může to být i pořádná pohroma…

Když se sny plní, může to být i pořádná pohroma…

24. 4. 2024 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Romantická komedie Láska na zakázku představuje první záběry
Soudní bitva Aleca Baldwina nekončí. Herec opět odmítl vinu za zabití při natáčení westernu

Soudní bitva Aleca Baldwina nekončí. Herec opět odmítl vinu za zabití při natáčení westernu

6. 2. 2024 | Novinky | Tiscali.cz

Americký herec Alec Baldwin před soudem odmítl vinu za neúmyslné zabití, z něhož je obviněn v souvislosti se smrtelným výstřelem při natáčení westernu Rust v roce 2021. Informují o tom tiskové agentury.
Výstava Bond in Motion: auta agenta 007 v Praze

Výstava Bond in Motion: auta agenta 007 v Praze

30. 11. 2023 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Do Česka míří výstava Bond in Motion věnovaná vozidlům a technice z filmů o Jamesi Bondovi. Evropskou pouť zahájila v prosinci 2022 v Bruselu, vidělo ji přes 100 000 lidí. Pražské zahájení se koná 7. 12. 2023 v Křižíkových pavilonech na Výstavišti. document.write(""); document.write("");
Pedro Pascal prý krouží kolem hlavní role v nové Fantastické čtyřce

Pedro Pascal prý krouží kolem hlavní role v nové Fantastické čtyřce

16. 11. 2023 | Novinky | Adam Homola

Studio Marvel se údajně blíží k rozhodnutí o klíčové roli v nadcházejícím filmu Fantastická čtyřka, kde Pedro Pascal jedná o ztvárnění Reeda Richardse, známého také jako pan Fantastic.