Invaze barbarů (Les invasions barbares)

23. 1. 2004 - 3:51 | Téma | red

Invaze barbarů (Les invasions barbares) zdroj: tisková zpráva

Febiofest 2004: Hořká komedie Denyse Arcanda o kapitalistickém synkovi, který svému socialistickému otci zprodukuje mejdan života. Nejlepší kanadský film roku. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. Pozdvižení v Cannes, cena za scénář Denyse Arcanda a herecký výkon Marie-Josée Croze tamtéž

Pozdvižení v Cannes, cena za scénář Denyse Arcanda a herecký výkon Marie-Josée Croze tamtéž. Na MFF Toronto cena za nejlepší kanadský film roku. Obdivné reakce. Divácký úspěch. To všechno předchází Arcandovu hořkou komedii Invaze barbarů (Les invasions barbares), volné pokračování snímku Konec amerického impéria (Le Déclin de l'empire américain).

Rémy býval univerzitním profesorem, bonvivánem a zarytým socialistou. To poslední mu zbylo. Rémymu (Rémy Girard) je přes padesát a umírá na rakovinu v přeplněné montrealské nemocnici. Zdá se, že se zdravotnictvím nemáme problémy jenom my. Naštěstí má Rémy přímo božského syna Sébastiena (Stéphane Rousseau), který dělá byznys v Londýně. Velký byznys. Do rodné země přiletí se snoubenkou a s kufrem Invaze barbarů peněz a okamžitě začne otcovi zlepšovat situaci. V nemocnici mu nechá v opuštěném patře zrekonstruovat pokoj vozí jej na speciální testy do USA, zavolá jeho jednoduše roztypizované přátele i žáky a nakonec zajistí i heroin (zajde na policii a normálně se zeptá na dealery) potřebný na tišení bolesti. Jednoduše postaví tatíkovi mejdan života. V pokoji se vedou salónní konverzace o vyhlazování jihoamerických indiánů, chuti onoho vína a těchto ňader. Během nemocničního pikniku horuje Rémy za humanismus, protiamerikanismus a socialismus, nicméně syn ho přesvědčuje o nesporných výhodách kapitalismu. Odsud může pocházet Arcandův název filmu- vpád cizího stylu, vpád přátel i širší rodiny. Vpád nemoci.

Invaze barbarů Mezitím se Sébastien sbližuje s Nathalie (zmiňovaná a opravdu výjimečná Croze), se kterou v mládí pekl, ale pak začal vydělávat a ona fetovat. No, aspoň mu může pro tatíka H nejen shánět, ale taky ho aplikovat.
Když má nadejít den D + hodina H (ha!), jede se na chatu k jezeru Memphremagog - viz Konec amerického impéria. Jede se tam s dostatečnou zásobou hulení, heroinu i slz.

Sakra!!! S tímhle na mě fakt nechoďte. Invaze barbarů jsou klasickou frankofonní intelektuální záležitostí, jakýmsi ilustrovaným románem. Scénář je plný filozofujících dialogů, obraz vypadá jak z lepší televizní hry. Herci se soustředí na své etudy, které jsou sice propracovány do detailu, ale dohromady to nesedí.
Invaze barbarů Pár vtipů tu je, to ano, a navíc to chvílemi vypadá na absurdní komédii, vždycky je ale nablízku nějaký sentimentální růžový momentíček, kapesníček. Jestli v absurdní komedii můžu pochopit, že někdo se dojde na drogy zeptat na policii, pak v melodramatu, kde hrdinové zůstávají při věci, to jde podstatně hůř. Synovo sebevědomí a lehkost, s jakou všechno produkuje, je přinejmenším podezřelá.
Závěrečné defilé je pak jednou z těch scén, při jejichž shlížení si přejete, aby i kinosály byly vybaveny sáčky na zvracení.

Denys Arcand, druhdy ve své vlasti zakazovaný filmař, ve svém posledním díle sice nepostrádá poselství, vyjadřuje jej však příliš pateticky a doslovně. Nepochybně má smysl pro čerstvý humor, přebíjí ho ale zoufalým sentimentem a třeskutým soucitem se svými figurami.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.