Indiana Jones a Království křišťálové lebky, Spielbergův poslední díl z roku 2008 otevřel s tržbami 100 milionů dolarů, což je úspěch, který jeho pokračování uvedené do kin o 15 let později nedokázalo zopakovat.
Indiana Jones a nástroj osudu sklidil vlažný ohlas kritiků a v průzkumech CinemaScore získal slušnou známku "B+" a za první (a navíc ještě notně prodloužený) víkend utržil tragických 60 milionů dolarů. Tyto výdělky řadí film na deváté místo mezi největšími otvíráky roku 2023 a zaostává za dalšími letními premiérami, jako jsou Transformers (61 milionů dolarů), Rychle a zběsile 10 (67 milionů dolarů) a Malá mořská víla (95,6 milionu dolarů). 60 milionů dolarů je jednoduše tragédie, neboť za nedlouho zválcují kina další velké a notně očekávané filmy, tudíž se z Indyho trvalka nejspíš nestane a moc to neporoste. Disney na Indyho navíc vsadili opravdu hodně a nasadili ho nejen do IMAXů, ale i do velice nadstandardního počtu kin a nepomohlo ani to.
Z celosvětového hlediska je komerční výkon filmu taky katastrofální. K 60 milionům dolarů vydělaným na domácím trhu přibylo pouhých 70 milionů dolarů z mezinárodních trhů, takže celkový výdělek filmu činí pouhých 130 milionů dolarů. Aby byl film považován za ziskový, musí výrazně zvýšit své příjmy, což je vzhledem k červencové kasovní konkurenci, v níž se objevují filmy jako Barbie, Oppenheimer, nebo Mission: Impossible.
Za zmínku stojí navíc i neuvěřitelný rozpočet. Ten vám sice oficiálně nikdo neřekne, respektive oficiálně reportovaná čísla často nejsou úplně stoprocentně pravdivá. Každopádně Indy nebyl levnou záležitostí. Mluví se totiž o 250+ milionech dolarů a některé zdroje zmiňují i rozpočet přesahující neskutečných 300 milionů dolarů. S takovými náklady by měl film v kinech utržit ideálně miliardu (nezapomeňte totiž na náklady na reklamu, procenta kinařům, daně apod.), ale pokud možno ještě víc. A s takovouhle neutrží nejspíš ani půl miliardy, tudíž si může na černá čísla nechat zajít chuť. Takovouhle rozlučku si Ford nezasloužil.
zdroj: Lucasfilm