Hugh Grant umí zahrát nesmělé hrdiny i sebestředné floutky

8. 9. 2010 - 6:00 | Téma | red

Hugh Grant umí zahrát nesmělé hrdiny i sebestředné floutky zdroj: tisková zpráva

Britský herec Hugh Grant, který ve čtvrtek oslaví 50 let, ma v sobě,i přes svůj věk, stále chlapecké kouzlo, plachý úsměv a sebeironii, což umí prodat v nejrůznějších komediích. Herci prý přijde úsměvné, že ve svých letech stále ještě hraje v příbězích o tom, "jak chlapec potkal dívku", pravdou ale zůstává, že Grantovo jméno žánr romantické komedie přímo ztělesňuje a otevírá peněženky producentů.

Asi nejvíce jej proslavil svižný kousek Čtyři svatby a jeden pohřeb (1994), který server BBC News vyhodnotil dokonce jako nejlepší britský film všech dob. Grant se skvěle vypořádal s rolí nesmělého a váhajícího starého mládence, který útrpně navštěvuje svatby svých přátel - než se samozřejmě zamiluje do Američanky v podání Andie MacDowellové. Herec lámal srdce fanynek po celém světě a byl oceněn Zlatým glóbem. Jeho kariéru slibně nastartoval režisér Mike Newell

Hrdiny z velmi podobného těsta pak Grant ztvárnil i ve filmu Dva v tom (s Julianne Mooreovou), v milostném dramatu Rozum a cit (s Emmou Thompsonovou), v krimikomedii z mafiánského prostředí Mickovy modré oči nebo ve velmi úspěšné romantické komedii Notting Hill (1999). V ní Grant jako majitel nepříliš prosperujícího knihkupectví popletl hlavu největší hollywoodské hvězdě v podání Julie Robertsové. Ostatně na filmové partnerky měl vždy štěstí.

Morganovi

Když už začínal mít pocit, že je čas skoncovat s kladnými "ňoumy", přijal Grant roli egocentrického dobyvatele žen v dvoudílném kasovním trháku na motivy bestselleru Deník Bridget Jonesové (s Renée Zellwegerovou). Nominaci na Zlatý glóbus pak získal kreací namyšleného playboye v adaptaci knihy Nicka Hornbyho Jak na věc. Grant se blýskl i jako britský premiér dvořící se své sekretářce v silně obsazené vánoční mozaice Láska nebeská (2003).

Londýnský patriot Hugh John Mungo Grant se narodil 9. září 1960 v rodině učitelky a umělce, provozujícího kvůli obživě firmu na výrobu koberců. Byl prý přímo ukázkovým žákem, takže studia literatury na Oxfordu nebyla problémem. Ale tíhl i k herectví - chodil na hodiny dramatu a hrál ve školním divadle. Po studiích Grant rychle vzdal učitelskou kariéru a připojil se ke komediální skupině The Jokeys of the Norfolk, která hrála v londýnských klubech.

Čtyři svatby a jeden pohřeb zdroj: tisková zpráva

Živily jej i televizní seriály. Prvního úspěchu a ocenění se dočkal v roce 1987 za roli homosexuálního aristokrata ve filmu Jamese Ivoryho Maurice. Zahrál si i v thrilleru Hořký měsíc Romana Polanského nebo v Darebáčcích Woodyho Allena. Grantovou spolehlivou parketou ale nadále zůstávají romantičtí hrdinové - k těm nejnovějším patří ti z komedií Hudbu složil, slova napsal (s Drew Barrymoreovou) nebo Morganovi (se Sarah Jessikou Parkerovou).

Milovník golfu a drahých sporťáků prožil 13 let po boku modelky a herečky Liz Hurleyové (je i jedním z kmotrů jejího syna Damiana), která v roce 1995 úplně nerozdýchala jeho skandál s prostitutkou. Grant byl v této věci dokonce obviněn z mravního pohoršování, dostal pokutu a dvouletou podmínku. Zatím poslední vážný vztah měl tento žádaný starý mládenec s dcerou multimilionáře a bývalou manželkou pákistánského hráče kriketu Jemimou Khanovou.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.