Hugh Grant umí zahrát nesmělé hrdiny i sebestředné floutky

8. 9. 2010 6:00 - Téma | Autor: red

Hugh Grant umí zahrát nesmělé hrdiny i sebestředné floutky zdroj: Archiv

Britský herec Hugh Grant, který ve čtvrtek oslaví 50 let, ma v sobě,i přes svůj věk, stále chlapecké kouzlo, plachý úsměv a sebeironii, což umí prodat v nejrůznějších komediích. Herci prý přijde úsměvné, že ve svých letech stále ještě hraje v příbězích o tom, "jak chlapec potkal dívku", pravdou ale zůstává, že Grantovo jméno žánr romantické komedie přímo ztělesňuje a otevírá peněženky producentů.

Asi nejvíce jej proslavil svižný kousek Čtyři svatby a jeden pohřeb (1994), který server BBC News vyhodnotil dokonce jako nejlepší britský film všech dob. Grant se skvěle vypořádal s rolí nesmělého a váhajícího starého mládence, který útrpně navštěvuje svatby svých přátel - než se samozřejmě zamiluje do Američanky v podání Andie MacDowellové. Herec lámal srdce fanynek po celém světě a byl oceněn Zlatým glóbem. Jeho kariéru slibně nastartoval režisér Mike Newell

Hrdiny z velmi podobného těsta pak Grant ztvárnil i ve filmu Dva v tom (s Julianne Mooreovou), v milostném dramatu Rozum a cit (s Emmou Thompsonovou), v krimikomedii z mafiánského prostředí Mickovy modré oči nebo ve velmi úspěšné romantické komedii Notting Hill (1999). V ní Grant jako majitel nepříliš prosperujícího knihkupectví popletl hlavu největší hollywoodské hvězdě v podání Julie Robertsové. Ostatně na filmové partnerky měl vždy štěstí.

Morganovi

Když už začínal mít pocit, že je čas skoncovat s kladnými "ňoumy", přijal Grant roli egocentrického dobyvatele žen v dvoudílném kasovním trháku na motivy bestselleru Deník Bridget Jonesové (s Renée Zellwegerovou). Nominaci na Zlatý glóbus pak získal kreací namyšleného playboye v adaptaci knihy Nicka Hornbyho Jak na věc. Grant se blýskl i jako britský premiér dvořící se své sekretářce v silně obsazené vánoční mozaice Láska nebeská (2003).

Londýnský patriot Hugh John Mungo Grant se narodil 9. září 1960 v rodině učitelky a umělce, provozujícího kvůli obživě firmu na výrobu koberců. Byl prý přímo ukázkovým žákem, takže studia literatury na Oxfordu nebyla problémem. Ale tíhl i k herectví - chodil na hodiny dramatu a hrál ve školním divadle. Po studiích Grant rychle vzdal učitelskou kariéru a připojil se ke komediální skupině The Jokeys of the Norfolk, která hrála v londýnských klubech.

Čtyři svatby a jeden pohřeb zdroj: Archiv

Živily jej i televizní seriály. Prvního úspěchu a ocenění se dočkal v roce 1987 za roli homosexuálního aristokrata ve filmu Jamese Ivoryho Maurice. Zahrál si i v thrilleru Hořký měsíc Romana Polanského nebo v Darebáčcích Woodyho Allena. Grantovou spolehlivou parketou ale nadále zůstávají romantičtí hrdinové - k těm nejnovějším patří ti z komedií Hudbu složil, slova napsal (s Drew Barrymoreovou) nebo Morganovi (se Sarah Jessikou Parkerovou).

Milovník golfu a drahých sporťáků prožil 13 let po boku modelky a herečky Liz Hurleyové (je i jedním z kmotrů jejího syna Damiana), která v roce 1995 úplně nerozdýchala jeho skandál s prostitutkou. Grant byl v této věci dokonce obviněn z mravního pohoršování, dostal pokutu a dvouletou podmínku. Zatím poslední vážný vztah měl tento žádaný starý mládenec s dcerou multimilionáře a bývalou manželkou pákistánského hráče kriketu Jemimou Khanovou.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hulk dostane kámošku a bude jí Tatiana Maslay

Hulk dostane kámošku a bude jí Tatiana Maslay

18. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Marvel našel svoji She-Hulk.
Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

17. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Warnerům by se líbil další Joker, ale co na to Phoenix?
První trailer na druhou sezónu Mandaloriana slibuje rytíře Jedi

První trailer na druhou sezónu Mandaloriana slibuje rytíře Jedi

16. 9. 2020 | Trailery | Adam Homola

Lucasfilm a Disney konečně ukázali první záběry z druhé sezóny seriálu The Mandalorian.
Není čas zemřít: Rami Malek představuje svého záporáka Safina

Není čas zemřít: Rami Malek představuje svého záporáka Safina

15. 9. 2020 | Trailery | Adam Homola

Každý výrazný hrdina musí mít minimálně stejně výrazného záporáka a pro nového Jamese Bonda to platí dvojnásob.