Hugh Grant umí zahrát nesmělé hrdiny i sebestředné floutky

8. 9. 2010 6:00 - Téma | Autor: red

Hugh Grant umí zahrát nesmělé hrdiny i sebestředné floutky

Britský herec Hugh Grant, který ve čtvrtek oslaví 50 let, ma v sobě,i přes svůj věk, stále chlapecké kouzlo, plachý úsměv a sebeironii, což umí prodat v nejrůznějších komediích. Herci prý přijde úsměvné, že ve svých letech stále ještě hraje v příbězích o tom, "jak chlapec potkal dívku", pravdou ale zůstává, že Grantovo jméno žánr romantické komedie přímo ztělesňuje a otevírá peněženky producentů.

Asi nejvíce jej proslavil svižný kousek Čtyři svatby a jeden pohřeb (1994), který server BBC News vyhodnotil dokonce jako nejlepší britský film všech dob. Grant se skvěle vypořádal s rolí nesmělého a váhajícího starého mládence, který útrpně navštěvuje svatby svých přátel - než se samozřejmě zamiluje do Američanky v podání Andie MacDowellové. Herec lámal srdce fanynek po celém světě a byl oceněn Zlatým glóbem. Jeho kariéru slibně nastartoval režisér Mike Newell

Hrdiny z velmi podobného těsta pak Grant ztvárnil i ve filmu Dva v tom (s Julianne Mooreovou), v milostném dramatu Rozum a cit (s Emmou Thompsonovou), v krimikomedii z mafiánského prostředí Mickovy modré oči nebo ve velmi úspěšné romantické komedii Notting Hill (1999). V ní Grant jako majitel nepříliš prosperujícího knihkupectví popletl hlavu největší hollywoodské hvězdě v podání Julie Robertsové. Ostatně na filmové partnerky měl vždy štěstí.

Morganovi

Když už začínal mít pocit, že je čas skoncovat s kladnými "ňoumy", přijal Grant roli egocentrického dobyvatele žen v dvoudílném kasovním trháku na motivy bestselleru Deník Bridget Jonesové (s Renée Zellwegerovou). Nominaci na Zlatý glóbus pak získal kreací namyšleného playboye v adaptaci knihy Nicka Hornbyho Jak na věc. Grant se blýskl i jako britský premiér dvořící se své sekretářce v silně obsazené vánoční mozaice Láska nebeská (2003).

Londýnský patriot Hugh John Mungo Grant se narodil 9. září 1960 v rodině učitelky a umělce, provozujícího kvůli obživě firmu na výrobu koberců. Byl prý přímo ukázkovým žákem, takže studia literatury na Oxfordu nebyla problémem. Ale tíhl i k herectví - chodil na hodiny dramatu a hrál ve školním divadle. Po studiích Grant rychle vzdal učitelskou kariéru a připojil se ke komediální skupině The Jokeys of the Norfolk, která hrála v londýnských klubech.

Čtyři svatby a jeden pohřeb

Živily jej i televizní seriály. Prvního úspěchu a ocenění se dočkal v roce 1987 za roli homosexuálního aristokrata ve filmu Jamese Ivoryho Maurice. Zahrál si i v thrilleru Hořký měsíc Romana Polanského nebo v Darebáčcích Woodyho Allena. Grantovou spolehlivou parketou ale nadále zůstávají romantičtí hrdinové - k těm nejnovějším patří ti z komedií Hudbu složil, slova napsal (s Drew Barrymoreovou) nebo Morganovi (se Sarah Jessikou Parkerovou).

Milovník golfu a drahých sporťáků prožil 13 let po boku modelky a herečky Liz Hurleyové (je i jedním z kmotrů jejího syna Damiana), která v roce 1995 úplně nerozdýchala jeho skandál s prostitutkou. Grant byl v této věci dokonce obviněn z mravního pohoršování, dostal pokutu a dvouletou podmínku. Zatím poslední vážný vztah měl tento žádaný starý mládenec s dcerou multimilionáře a bývalou manželkou pákistánského hráče kriketu Jemimou Khanovou.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Finální ukázka na novou bayovinu 6 Underground je tady

Finální ukázka na novou bayovinu 6 Underground je tady

10. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Netflix má hodně zajímavý konec roku. Na jedné straně bojuje s cenově levnou a obsahově bohatou nabídkou konkurenčního Disney+ (u nás snad příští rok), zatímco na druhé straně tahá z rukávu jednu pecku za druhou.
Krotitelé duchů se vrací znovu a lépe

Krotitelé duchů se vrací znovu a lépe

9. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

V první ukázce na nové Krotitele duchů těch duchů moc není, ale zatím to ke škodě věci není.
Špindl 2 v kinech - Fanoušci mají kritiku na háku a baví se

Špindl 2 v kinech - Fanoušci mají kritiku na háku a baví se

9. 12. 2019 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Téměř 30 tisíc diváků za první víkend i pochvalné komentáře na sociálních sítí, tak si aktuálně stojí pokračování zimní komedie Špindl 2. Fanoušci českých komedií tak vyslali jasnou zprávu kritikům, kteří pohodovou podívanou berou možná až zbytečně vážně. 
Wonder Woman 1984 nedokáže v prvním traileru moc zaujmout

Wonder Woman 1984 nedokáže v prvním traileru moc zaujmout

9. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Jeden z potenciálně největších filmů příštího roku, Wonder Woman 1984, vykopává prvním trailerem. Bohužel nepříliš zajímavým a vcelku průměrným prvním trailerem.