Hraný film o Černobylu se připravuje k příležitosti 25. výročí této katastrofy

24. 2. 2010 - 11:00 | Téma | red

Hraný film o Černobylu se připravuje k příležitosti 25. výročí této katastrofy zdroj: tisková zpráva

Produkční firmy tří postsovětských republik s německou Bavaria Film připravují natáčení hraného snímku k 25. výročí katastrofy v sovětské jaderné elektrárně Černobyl. Film natočí jako milostný příběh na pozadí velkého neštěstí moskevský režisér Alexandr Mindadze. Oznámila to ukrajinská média.

V projektu s rozpočtem asi tří milionů eur (asi 77 milionů korun) mají vystupovat především mladí, dosud neokoukaní herci. Vedle studií Bavaria se na filmu budou podílet producenti z Ukrajiny, Ruska a Běloruska, což jsou země, jejichž částí se katastrofa bezprostředně dotkla.

V ukrajinském Černobylu vybuchl 26. dubna 1986 jeden ze čtyř reaktorů tamní jaderné elektrárny. Po výbuchu byla zamořena část Ukrajiny, Běloruska a Ruska, tehdy republik Sovětského svazu. Mrak s radioaktivním prachem ve stratosféře pak proplul značnou část Evropy, než se rozplynul. Moskvě ale trvalo dost dlouho, než aspoň přiznala, že se havárie stala. Učinila tak až 28. dubna poté, co únik radioaktivity odhalilo Švédsko. Přesto však tehdy Moskva nezrušila tradiční prvomájové pochody a ani miliony Evropanů netušily nebezpečí.

O počty obětí se vedou spory. Podle úředních údajů během dvou měsíců po výbuchu zemřelo na ozáření 31 lidí. Zasažené země později mluvily o statisících mrtvých na rakovinu z ozáření během příštích let a devíti milionech lehčeji ozářených na celém kontinentu. Za nejvěrohodnější je pokládán odhad Světové zdravotnické organizace (WHO), že na rakovinu způsobenou Černobylem mohlo v následujících letech zemřít až 9300 lidí.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.