Hraný film o Černobylu se připravuje k příležitosti 25. výročí této katastrofy

24. 2. 2010 - 11:00 | Téma | red

Hraný film o Černobylu se připravuje k příležitosti 25. výročí této katastrofy zdroj: tisková zpráva

Produkční firmy tří postsovětských republik s německou Bavaria Film připravují natáčení hraného snímku k 25. výročí katastrofy v sovětské jaderné elektrárně Černobyl. Film natočí jako milostný příběh na pozadí velkého neštěstí moskevský režisér Alexandr Mindadze. Oznámila to ukrajinská média.

V projektu s rozpočtem asi tří milionů eur (asi 77 milionů korun) mají vystupovat především mladí, dosud neokoukaní herci. Vedle studií Bavaria se na filmu budou podílet producenti z Ukrajiny, Ruska a Běloruska, což jsou země, jejichž částí se katastrofa bezprostředně dotkla.

V ukrajinském Černobylu vybuchl 26. dubna 1986 jeden ze čtyř reaktorů tamní jaderné elektrárny. Po výbuchu byla zamořena část Ukrajiny, Běloruska a Ruska, tehdy republik Sovětského svazu. Mrak s radioaktivním prachem ve stratosféře pak proplul značnou část Evropy, než se rozplynul. Moskvě ale trvalo dost dlouho, než aspoň přiznala, že se havárie stala. Učinila tak až 28. dubna poté, co únik radioaktivity odhalilo Švédsko. Přesto však tehdy Moskva nezrušila tradiční prvomájové pochody a ani miliony Evropanů netušily nebezpečí.

O počty obětí se vedou spory. Podle úředních údajů během dvou měsíců po výbuchu zemřelo na ozáření 31 lidí. Zasažené země později mluvily o statisících mrtvých na rakovinu z ozáření během příštích let a devíti milionech lehčeji ozářených na celém kontinentu. Za nejvěrohodnější je pokládán odhad Světové zdravotnické organizace (WHO), že na rakovinu způsobenou Černobylem mohlo v následujících letech zemřít až 9300 lidí.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.
Disney+ spouští v Česku předběžnou registraci s obrovskou slevou

Disney+ spouští v Česku předběžnou registraci s obrovskou slevou

11. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Disney+ přijde do Česka už 14. června, tedy zhruba za měsíc a teď se můžete do nové streamovací služby už předběžně zaregistrovat.