Hledání Země Nezemě (Finding Neverland)

18. 2. 2005 - 14:43 | Téma | red

Hledání Země Nezemě (Finding Neverland) zdroj: tisková zpráva

Johnny Depp exceluje v dojemné skice Marca Forstera (PLES PŘÍŠER) ze života dramatika J.M.Barrieho, autora Petra Pana. Film jako dělaný pro chvíle (pod)zimních depresí. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. +Fotogalerie. Johnny Depp je hlavní hvězdou dramatu Marca Forstera (Ples příšer (Monster’s Ball) o životě divadelního autora Jamese Matthewa Barrieho, který napsal příběh o Peteru Panovi

Johnny Depp je hlavní hvězdou dramatu Marca Forstera (Ples příšer (Monster’s Ball) o životě divadelního autora Jamese Matthewa Barrieho, který napsal příběh o Peteru Panovi. Chladně uvažující člověk bude schopen Zemi Nezemi po většinu času hledět až do morku kostí, nevěřím však, že mnoha divákům chladné uvažování vydrží déle, než pět minut od začátku projekce.

Země Nezemě Barrie má před premiérou své nové hry. Zatímco ředitel divadla Frohman (elegantní Dustin Hoffman) uctivě zdraví vážené příchozí a Barrieho upjatá žena Mary (Radha Mitchell) shání svého muže, hrdina sám (Johnny Depp) okouzlujícím způsobem nedočkavě nakukuje do hlediště zpoza purpurových závěsů.
S prvními vteřinami hry začne obecenstvo popadat nuda a Barrie cítí průser. Znovu odhrne závěsy a vidí, jak mu na diváky prší, či přímo lije.
Z pozice dramatika jde myslím o jeden z nejbezmocnějších obrazů, které si lze vymyslet.

Země Nezemě Po premiéře nahlížíme do vztahu manželů Barrieových. Mary je nejen upjatá, ale i chladná. Během procházky v parku James potkává čtyři bratříčky Daviesovy a jejich ovdovělou matku Sylvii (Kate Winslet). Jamesovi celá rodina učaruje a postupně s bezstarostnými Daviesovými tráví víc a víc času. Vymýšlí klukům divoká dobrodružství a dostává od nich inspiraci na divadelní hru o Peteru Panovi.
Po městě zároveň začínají kolovat klepy o Jamesovi a Sylvii a s tím chladne i manželství s Mary.

Země Nezemě Johnny Depp hraje Barrieho s přehledem sobě vlastním. Je výrazově až filigránsky přesný. Jeho hrdina dokáže být neodolatelně dětsky rozpustilý, ale i mrazivě klidný. Jediným problémem je nevyrovnaný skotský přízvuk. Na mnoha místech je téměř nezřetelný, v rozhovorech s chlapci si však Depp s oblibou „zaskotačí“.

Ze silného ansámblu vedlejších figur je nejvýraznější Freddie Highmore v roli vzpurného Petera Daviese. Ženské role jsou podávány v jednobarevných paletách. Kate Winslet se sice pořád šťastně usmívá, ale Sylvia má – jak říká Hemingway - smrt napsanou na čele. Chladná Mary Radhy Mitchellové a přísná Sylviina matka Emma Julie Christieové jsou variací stejného charakteru. Forster tuto „plochost“ skvěle využívá ve svůj prospěch ve scéně společné večeře, ale zejména v pozdějších stádiích si Mary říká o víc prostoru.
Z ansámblu vyčnívá Dustin Hoffman, jehož bezchybný výkon je možná až příliš silný. Ve společných scénách Deppa přehrává.

Země Nezemě Vztahy jsou v Nezemi trošičku zjednodušené a závěrečné sekvence také poněkud nerealistické. Scénárista David Magee s režisérem Forsterem si na druhou stranu nedělají ambice na drama o komplexnosti života. Pokud bude někdo ve filmu hledat skutečné události, nenajde je – v době, kdy Barrie Petera Pana uvedl, byla Sylvia například ještě šťastně vdaná. Režisér se také vyhýbá Barrieho údajné homosexualitě.

Jako dojemná studie ze života trošku sobečtějšího, ale výjimečného umělce však Země Nezemě funguje skvěle. Příběh je veden ušlechtile a stříhán přesně. I když proplouvá nebezpečně blízko romantických meandrů, nezasekává se. Forster jej navíc bohatě koření sekvencemi Barrieho bujných představ.
Ačkoli jsou vrcholně surrealistické, s okolními obrazy se dramatikovy představy slévají bez potíží. A Schaeferova kamera dává se stejnou lehkostí odlišné tóny obrazu, ať už na tepelné škále, či ve spektru stínů a světel.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.