![]() |
Již ústřední motiv - z velké části známý z prvního dílu - nás naladí na kouzelný hudební zážitek. Williamsova hudba je tajemná, místy strašidelná a snová. Orchestr využívá velmi hravým způsobem. Krásné monumentální orchestrace střídají rozverné tóny, to vše v hávu podmanivé melodické hudby, která nepostrádá kouzelnou atmosféru, jež se dokonale strefí do vánoční nálady. Soundtrack k Tajemné komnatě splňuje zásadní věc, kterou je funkčnost ve filmu, a nakonec i příjemný samostatný poslech, jenž vám připomene kouzelný nádech celého snímku, a vy si budete mít možnost vybavit jednotlivé scény filmu. Tak jak jsme u Williamse zvyklí, i zde spojuje melodičnost s určitou monumentálností. Výsledkem je sice nepříliš originální, ale přesto neodolatelné hudební dílo.
Část soundtracku je samozřejmě „pouze“ akční výplní, která funguje především ve filmu, při samostatném poslechu je to shluk tónů, které v posluchači evokují napětí, ale výraznější „emotivní“ dojem nezanechají. K nejzdařilejším hudebním motivům patří jednoznačně ten použitý ve skladbě Fawkes the Phoenix, který se znovu objevuje také v dalším tracku Fawkes Is Reborn, a pro velký úspěch je zopakován i v jedné z finálních skladeb/scén Dueling the Basilisk. Právě v těchto skladbách je jasně patrný styl, v jakém se nese celý Williamsův soundtrack. Krásná hudba plná hravých tónů, která vzápětí nabývá temného vyznění. John Williams složil hudbu, která je od Harryho Pottera a Kamene mudrců odlišná, a to zejména svou temnější atmosférou. Tajemné komnatě dominují především housle, flétny a trubky, které dokáží navodit strašidelné pocity, jež Williams pro kýžený efekt potřeboval.
Pravdou zůstává, že ani další dílo Johna Williamse nemůže fanoušky filmové hudby zklamat, přestože čistou originalitu bychom zde hledali jen stěží. Pozorný posluchač zde najde řadu již jednou použitých hudebních motivů, ať už ze Star Wars nebo z E.T. – Mimozemšťana. Faktem je, že na prolínání hudebních prvků z předešlých soundtracků Johna Williamse je znalý posluchač již vcelku zvyklý a rád skladateli tenhle „zlozvyk“ odpustí. Vždy se nám totiž dostane krásné hudby, která nás zaručeně okouzlí a jejíž pomocí se dostaneme do světa fantazie.
John Williams rozhodně není žádný troškař, a tak na soundtracku Harry Potter a Tajemná komnata najdeme celých 20 skladeb, které vydají na 70 minut kvalitní hudby. Přestože nejde o Williamsovo nejlepší dílo, v rámci ostatní filmové hudby jde o jeden z nejpovedenějších soundtracků tohoto roku, který by určitě neměl ujít vaší pozornosti, ať už patříte mezi fanoušky malého čaroděje nebo filmové hudby.