Harrison Ford, jehož kariéru nastartovaly Hvězdné války a Indiana Jones, slaví 70 let

13. 7. 2012 8:00 - Téma | Autor: red

Harrison Ford, jehož kariéru nastartovaly Hvězdné války a Indiana Jones, slaví 70 let

Nejvíce ho proslavil vesmírný pilot Han Solo z Hvězdných válek a archeolog Indiana Jones ze stejnojmenné dobrodružné série, jehož si naposledy zahrál před čtyřmi lety. Americký herec Harrison Ford, který v pátek oslaví sedmdesátiny, má na kontě řadu zejména akčních snímků, v nichž se jen zřídka dává zastupovat kaskadéry. Přitom v Hollywoodu začínal jako tesař a truhlář, naštěstí ale dostal zakázku i od režiséra a producenta George Lucase. A právě ten po deseti letech štěků nastartoval Fordovu hvězdnou kariéru.

"Když jsem začínal, neuměl jsem hrát. Bral jsem 150 dolarů týdně a víc jsem si nezasluhoval. Nevěděl jsem nic o hraní, natáčení filmů," vzpomněl na své začátky později Ford, který je dnes znám i tím, že se podílí na přípravě filmů, v nichž hraje. A to přímo puntičkářsky. "Když si myslím, že něco není v pořádku, klidně připlatím scenáristovi. Dám mu ještě jednu šanci, pak seženu jiného."

A tento styl se mu - zdá se - vyplácí. "Mám takový zvyk, že nejdřív vyškrtám všechny nepodstatné dialogy a začátky a konce scén, které v příběhu nejsou nutné. Pak to začne víc šlapat," vysvětluje Ford, který tento způsob uplatnil i u kriminálního dramatu Svědek. Za roli tvrdého poldy, jenž chrání malého chlapce-jediného svědka vraždy, získal Ford v roce 1986 svou jedinou oscarovou nominaci.

Hvězdné války

Harrison Ford se narodil 13. července 1942 v Chicagu do rodiny irského katolíka a ruské židovky. Už na studiích filozofie a anglické literatury se začal věnovat herectví. V roce 1964 odešel do Los Angeles, kde hrál ve filmu. Zpočátku to ale byly jen malé roličky, a tak aby uživil manželku a dva malé syny, začal pracovat jako tesař-samouk. Postavil například nahrávací studio pro brazilského hudebníka Sérgia Mendese a zakázky měl i z Hollowoodu, mj. od George Lucase.

A právě Lucas ho v roce 1973 obsadil do vedlejší role ve snímku American Graffiti a krátce nato mu nabídl roli ve Hvězdných válkách (1977), která ho katapultovala mezi superstars. Rovněž Lucas, jako producent, stál u Fordovy druhé nejslavnější role, když ho spolu s režisérem Spielbergem, obsadili do dobrodružství profesora archeologie Indiany Jonese.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky

Muže železných nervů, vystavujícího kůži jedovatým hadům a štírům, který pátrá, pronásledován nacisty, či sovětskými agenty, po magickém artefaktu, ztvárnil Ford poprvé v roce 1981 ve snímku Dobyvatelé ztracené archy. Následovaly Indiana Jones a chrám zkázy (1984), Indiana Jones a poslední křížová výprava (1989), kde si zahrál se Seanem Connerym, a v roce 2008 Indiana Jones a Království křišťálové lebky. Přitom roli Indiana Jonese měl původně hrát Tom Selleck.

K dalším známějším Fordovým filmům patří sci-fi Blade Runner, akční Uprchlík, Tichý nepřítel, Vysoká hra patriotů, 48 hodin v Paříži či Air Force One. Zahrál si i v hororu Pod povrchem, po boku Michelle Pfeifferové, v kombinací westernu a sci-fi Kovbojové a vetřelci či v thrilleru K-19: Stroj na smrt, v němž hrál velitele jaderné ponorky. Střihl si i romantiku Šest dní, sedm nocí, v níž ale také nechybělo dobrodružství.

Harrison Ford ve filmu Kovbojové a vetřelci

Vedle filmu má Ford dvě velké vášně. "Měl jsem možnost letět snad se vším, počínaje F-16 a konče velkým ruským dvojplošníkem. Jednou z výhod slávy je, že se vám občas naskytnou takové příležitosti," říká ke své první vášni. Tou druhou jsou motorky, kterých má celou sbírku.

A v životě úspěšného a sympatického muže nemůžou chybět krásné ženy. Už ve dvaadvaceti letech se poprvé oženil, s Mary Marquardtovou má dva syny. Po 15 letech se rozvedl a v roce 1983 si vzal Melissu Mathisonovou, scénáristku mj. filmu E.T. Mimozemšťan či Kundun. I s ní má dvě děti a i s ní se rozvedl (v roce 2004). Nyní je ženatý s herečkou Calistou Flockhartovou (47), seriálovou Ally McBealovou, s níž vychovává jejího adoptovaného syna Liama (11).

Více o Harrisonu Fordovi na www.osobnosti.cz

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Znáte ty nejlepší parodie Star Wars?

Znáte ty nejlepší parodie Star Wars?

13. 12. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Harry Potter? Avengers? Bondovky? Ani náhodou, největší filmový fenomén všech dob jsou Star Wars.
Akira nedorazí za dva roky

Akira nedorazí za dva roky

12. 12. 2019 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros. nás moc nepotěšilo a zároveň mám udělalo radost. Nejdřív ale ta horší zpráva, která je už částečně obsažená v titulku. Akira jen tak nebude.
Guillermo del Toro se nás v dubnu pokusí vyděsit hororem Antlers

Guillermo del Toro se nás v dubnu pokusí vyděsit hororem Antlers

11. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Guillermo del Toro se vrací, byť tentokrát z pozice producenta. O režii slibně vypadajícího hororu Antlers se postaral Scott Cooper a vypadá to, že si ho del Toro hezky pohlídal.
Finální ukázka na novou bayovinu 6 Underground je tady

Finální ukázka na novou bayovinu 6 Underground je tady

10. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Netflix má hodně zajímavý konec roku. Na jedné straně bojuje s cenově levnou a obsahově bohatou nabídkou konkurenčního Disney+ (u nás snad příští rok), zatímco na druhé straně tahá z rukávu jednu pecku za druhou.