Gejša (Memoirs of a Geisha) - preview

23. 2. 2009 - 12:39 | Téma | red

Gejša (Memoirs of a Geisha) - preview Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Divadelní režisér Rob Marshall, který u filmu úspěšně debutoval muzikálem Chicago letos na podzim uvede historické drama Gejša (Memoirs of a Geisha)

Divadelní režisér Rob Marshall, který u filmu úspěšně debutoval muzikálem Chicago letos na podzim uvede historické drama Gejša (Memoirs of a Geisha). V hlavní roli uvidíme plejádu východních hvězd: Ziyi Zhang, Ken Watanabe, Gong Li, či Michelle Yeohovou. Gejša je jedním z velkých favoritů Oscarů za letošní rok.

GejPříběh Gejši začíná v roce 1929 v jedné chudé rybářské vesnici. Devítiletou holčičku s velkýma šedomodrýma očima a tváří andílka jménem Chiyo prodají do otroctví, do domu ve vyhlášené zábavní čtvrti Gion v císařském Kjótu. Aby se stalo děvče gejšou, musí se naučit všechna „tradiční umění“ - tančit, zpívat, oblékat kimono, konverzovat o divadle i o sumó, ovládat záludnosti čajového obřadu i hry na loutnu. Zdejší hlavní gejša Hatsumomo (Gong Li) ovšem žárlí na Chiyinu krásu a chystá dívce peklo. Pro Chiyo je potom vysvobozením, když se jí ujme Mameha (Michelle Yeoh), Hatsumomina úhlavní sokyně. Pod Mamehiným vedením se z Chiyo stává noblesní gejša jménem Sayuri (Ziyi Zhang). Pohybuje se v nejvyšších vrstvách a mrknutím oka vás všechny uloví, ale pod bílým mejkapem touží po tajemném Předsedovi (Ken Watanabe). A venku zatím probíhá II. světová válka, s jejímž závěrem se změní Japonsko i svět gejši.

GejGejša je adaptací stejnojmenného románu Arthura Goldena. Scénář napsal Akiva Goldsman, který za poslední roky prošel zajímavou proměnou. Po příšerných Batman navždy a Batman a Robin, kde pomohl režisérovi Schumacherovi zamordovat Temného rytíře vyfasoval Goldsman Oscara za scénář Čisté duše. Kromě Gejši Goldsmanovi letos ještě vyšlo boxerské drama Rona Howarda Těžká váha (Cinderella Man) a na příští rok přijde komerčně asi nejsledovanější adaptace doby - Šifra mistra Leonarda (The Da Vinci Code).

Ziyi Zhangovou do role Sayuri vybral Steven Spielberg, který Gejšu produkuje. Okouzlující pekingská dívka zazářila v akční pohádce Tygr a drak (Wo hu cang long), později se objevila v žánrově podobném Hrdinovi (Ying xiong) a GejKlanu létajících dýk (Shi mian mai fu). Má za sebou ale i komplikovanějších role – Bai Ling ve 2046. V muzikálu Operetta tanuki goten potom letos poprvé účinkovala v japonském snímku.
Tygrem a drakem prošla i Michelle Yeoh, herečka kovaná akčními filmy, v nichž navíc sama zvládá většinu kaskád. Ken Watanabe hraje napůl v Japonsku a v Hollywoodu a výkonem v Posledním samuraji vzbudil na Západě velký ohlas. Li Gong mezinárodnímu publiku objevil Yimou Zhang snímkem Qiu Ju da guan si z roku 1992. V poslední době hrála v Erosovi a 2046 Wonga Kar-waie.

GejOscarová kostymérka Colleen Atwood (cena za Chicago a další 4 nominace, mimo jiné za Ospalou díru, či Řadu nešťastných příhod (Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events)) připravila pro většinu herců původní kimona, hlavní představitelé však měli nová kimona na míru.
Kromě Atwoodové a Goldsmana z Chicaga na Gejšu přišli mistr výpravy John Myhre a kameraman Dion Beebe (Collateral).
Sám Marshall měl před realizací filmu vzácnou příležitost pozorovat skutečné gejši při líčení a oblékání v proslaveném kjótském domě Ičiriki. Zároveň si na konzultace pozval historicky jedinou americkou gejšu Lizu Dalbyovou.

Spolu s hudbou Spielbergova oblíbeného Johna Williamse má Gejša papírově všechny předpoklady k tomu, aby se stala tím pravým velkolepým oscarovým artiklem.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.