Gejša (Memoirs of a Geisha) - preview

23. 2. 2009 - 12:39 | Téma | red

Gejša (Memoirs of a Geisha) - preview Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Divadelní režisér Rob Marshall, který u filmu úspěšně debutoval muzikálem Chicago letos na podzim uvede historické drama Gejša (Memoirs of a Geisha)

Divadelní režisér Rob Marshall, který u filmu úspěšně debutoval muzikálem Chicago letos na podzim uvede historické drama Gejša (Memoirs of a Geisha). V hlavní roli uvidíme plejádu východních hvězd: Ziyi Zhang, Ken Watanabe, Gong Li, či Michelle Yeohovou. Gejša je jedním z velkých favoritů Oscarů za letošní rok.

GejPříběh Gejši začíná v roce 1929 v jedné chudé rybářské vesnici. Devítiletou holčičku s velkýma šedomodrýma očima a tváří andílka jménem Chiyo prodají do otroctví, do domu ve vyhlášené zábavní čtvrti Gion v císařském Kjótu. Aby se stalo děvče gejšou, musí se naučit všechna „tradiční umění“ - tančit, zpívat, oblékat kimono, konverzovat o divadle i o sumó, ovládat záludnosti čajového obřadu i hry na loutnu. Zdejší hlavní gejša Hatsumomo (Gong Li) ovšem žárlí na Chiyinu krásu a chystá dívce peklo. Pro Chiyo je potom vysvobozením, když se jí ujme Mameha (Michelle Yeoh), Hatsumomina úhlavní sokyně. Pod Mamehiným vedením se z Chiyo stává noblesní gejša jménem Sayuri (Ziyi Zhang). Pohybuje se v nejvyšších vrstvách a mrknutím oka vás všechny uloví, ale pod bílým mejkapem touží po tajemném Předsedovi (Ken Watanabe). A venku zatím probíhá II. světová válka, s jejímž závěrem se změní Japonsko i svět gejši.

GejGejša je adaptací stejnojmenného románu Arthura Goldena. Scénář napsal Akiva Goldsman, který za poslední roky prošel zajímavou proměnou. Po příšerných Batman navždy a Batman a Robin, kde pomohl režisérovi Schumacherovi zamordovat Temného rytíře vyfasoval Goldsman Oscara za scénář Čisté duše. Kromě Gejši Goldsmanovi letos ještě vyšlo boxerské drama Rona Howarda Těžká váha (Cinderella Man) a na příští rok přijde komerčně asi nejsledovanější adaptace doby - Šifra mistra Leonarda (The Da Vinci Code).

Ziyi Zhangovou do role Sayuri vybral Steven Spielberg, který Gejšu produkuje. Okouzlující pekingská dívka zazářila v akční pohádce Tygr a drak (Wo hu cang long), později se objevila v žánrově podobném Hrdinovi (Ying xiong) a GejKlanu létajících dýk (Shi mian mai fu). Má za sebou ale i komplikovanějších role – Bai Ling ve 2046. V muzikálu Operetta tanuki goten potom letos poprvé účinkovala v japonském snímku.
Tygrem a drakem prošla i Michelle Yeoh, herečka kovaná akčními filmy, v nichž navíc sama zvládá většinu kaskád. Ken Watanabe hraje napůl v Japonsku a v Hollywoodu a výkonem v Posledním samuraji vzbudil na Západě velký ohlas. Li Gong mezinárodnímu publiku objevil Yimou Zhang snímkem Qiu Ju da guan si z roku 1992. V poslední době hrála v Erosovi a 2046 Wonga Kar-waie.

GejOscarová kostymérka Colleen Atwood (cena za Chicago a další 4 nominace, mimo jiné za Ospalou díru, či Řadu nešťastných příhod (Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events)) připravila pro většinu herců původní kimona, hlavní představitelé však měli nová kimona na míru.
Kromě Atwoodové a Goldsmana z Chicaga na Gejšu přišli mistr výpravy John Myhre a kameraman Dion Beebe (Collateral).
Sám Marshall měl před realizací filmu vzácnou příležitost pozorovat skutečné gejši při líčení a oblékání v proslaveném kjótském domě Ičiriki. Zároveň si na konzultace pozval historicky jedinou americkou gejšu Lizu Dalbyovou.

Spolu s hudbou Spielbergova oblíbeného Johna Williamse má Gejša papírově všechny předpoklady k tomu, aby se stala tím pravým velkolepým oscarovým artiklem.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.