Fresh Film Fest nabídne na přelomu srpna a září téměř 130 snímků

- Téma autor: red

Téměř 130 filmů uvede od 29. srpna do 2. září v soutěžních i nesoutěžních sekcích 9. ročník mezinárodního filmového festivalu Fresh Film Fest. Tato jedna z nejvýraznějších evropských přehlídek zaměřená na celosvětovou debutovou a studentskou tvorbu se uskuteční v pražském kině Světozor, ve Francouzském a Maďarském institutu, na FAMU a v letním kině v Riegrových sadech. Na tiskové konferenci v Praze to uvedla ředitelka festivalu Radka Weiserová.

"Snažili jsme se vybrat zajímavé filmy, které se vymykají běžné produkci, provokují a inspirují k diskusím," řekla Weiserová. Letos se hlavním tématem nesoutěžního programu stala Manipulace.

"V rámci této sekce se představí filmy britského dokumentaristy a průkopníka stylu docudrama Petera Watkinse včetně oscarového snímku The War Game, protitotalitního Punishment Parku a částí jeho čtrnáctihodinového opusu The Journey," uvedl umělecký ředitel Jan Stehlík. Dále bude v této sekci uveden například dokument WikiLeaks: Secrets & Lies od Patricka Forbese.

V rámci doprovodného programu se uskuteční speciál Co všechno chcete vědět o seriálu 30 případů majora Zemana a báli jste se na to zeptat. Daniel Růžička z České televize a Petr Cajthaml z Ústavu pro studium totalitních režimů doplní jeho úryvky výkladem o vzniku a propagandistickém charakteru tohoto projektu.

Nesoutěžní sekce Bright Future se zaměří na první či druhé celovečerní filmy, které získaly ocenění a uznání na zahraničních festivalech. K nejzajímavějším patří australský thriller Snowtown Justina Kurzela a britské drama Electrick Children režisérky Rebeccy Thomasové. Dva z uváděných snímků půjdou do české distribuce: kontroverzní srbský Klip režisérky a letošní porotkyně Maji Milošové, který získal hlavní cenu na festivalu v Rotterdamu, a švédské drama Avalon režiséra Axela Peterséna jako vítěz Ceny mezinárodních kritiků za celovečerní debut v Torontu.

Soutěžní sekce Fresh Generation prvních a druhých celovečerních filmů nabídne například americkou existenciální komedii Black Pond režisérů Toma Kingsleyho a Willa Sharpea, snímek o mládí Pavilon Tima Suttona a oceňované německé drama Bojovnice, které se v říjnu objeví v kinech. Do soutěže Konfrontace hraných a dokumentárních studentských filmů bylo vybráno 18 snímků, které vznikly v evropských, australských, asijských a latinskoamerických filmových školách. Vybrány byly z 1500 prací.

Snímky v soutěžních sekcích budou posuzovat mezinárodní poroty složené z významných filmařských osobností. Z České republiky v nich usednou streetartový výtvarník Jakub Matuška a skladatel, malíř a jeden z kandidátů na prezidenta Vladimír Franz, který na dnešní tiskovou konferenci nedorazil. "Členství v porotě přijal předtím, než se stal prezidentským kandidátem," uvedl mluvčí přehlídky Jiří Sedlák.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.